آموزش جی تی متریکس و کاربرد آن | آموزش gtmetrix

آموزش جی تی متریکس و کاربرد آن | آموزش gtmetrix

آموزش جی تی متریکس | آموزش gtmetrix | جی تی متریکس چیست

وب داران ( طراحی سایت تهران ) در این مقاله قصد دارد آموزش جی تی متریکس را برای شما بازگو کند.

ولی در ابتدا بد نیست به یک مقدمه از این سرویس اشاره کنیم و بدانیم که  gtmetrix چیست و چه کاربردی دارد و اصلا چرا باید از جی تی متریکس استفاده کنیم.

جی تی متریکس چیست | gtmetrix چیست

یکی از مهم ترین عواملی که روی سئو سایت شما تاثیر دارد سرعت بارگذاری سایت است.

یعنی هرچه صفحات سایت شما زودتر لود شوند هم باعث رضایت کاربرانی می شود که از سایت شما دیدن می کنند و هم گوگل امتیاز بیشتری را برای سایت شما در نظر می گیرد.

برای اینکه بتوانید مشکلات بارگذاری و سرعت سایت خود را مورد بررسی قرار دهید و آن را رفع کنید سرویس های زیادی وجود دارند که یکی از معروف ترین و پر کاربردترین آن ها جی تی متریکس است.

جی تی متریکس یک سرویس آنلاین برای آنالیز و تست سایت می باشد که توسط دو شرکت بزرگ گوگل و یاهو و به صورت رایگان ارئه می شود و سرعت سایت شما را به صورت کاملا دقیق اندازه گیری می کند.

البته سرویس های آنلاین دیگری هم در این زمینه وجود دارند ولی در ایران اغلب از جی تی متریکس استفاده می شود به طوری که نزدیک به 45% ورودی این سرویس از ایران می باشد.

جی تی متریکس ابزاری برای تست سرعت سایت

سرعت سایت شما در زمان های مختلف متفاوت است و اگر بخواهید سرعت سایت خود را به صورت دقیق بدانید باید چندین بار در بازه های زمانی مختلف اندازه گیری شود.

برای مثال تعداد بازدید کننده یکی از عوامل تاثیر گذار در سرعت بارگذاری سایت است .

همچنین استفاده از هاست اشتراکی هم روی سرعت بارگذاری سایت تاثیر دارد (برای اطلاعات بیشتر مقاله ویژگی های یک هاست خوب را مطالعه کنید).

برای اینکه بتوانید سرعت دقیق سایت خود را بدانید و آن را به حداکثر برسانید سرویس جی تی متریکس راه کارهای خیلی خوبی را به شما ارائه می دهد که در طول زمان هم تغییر نخواهد کرد.

از مزایای این سرویس این است که بعد از آنالیز سایت هم مشکلات سایت را شناسایی می کند و به شما می گوید و هم راهکارهای رفع مشکلات را به شما ارائه می دهد.

آموزش جی تی متریکس

برای اینکه بتوانید از جی تی متریکس استفاده کنید کافی است که به سایت gtmetrix.com مراجعه کنید و آدرس سایت خود را در آن جا وارد کنید و سپس روی گزینه آنالیز کلیک کنید.

حالا که با جی تی متریکس و اهمیت فوق العاده آن در مبحث سئو سایت و  طراحی سایت آشنا شدید به سراغ بررسی قسمت های مختلف این سرویس پر کاربرد می رویم.

بخش های مختلف جی تی متریکس

آموزش-جی-تی-متریکس-2

همانطور که در عکس بالا مشاهده می کنید دو قسمت performance scores و page details در صفحه وجود دارند که در ابتدا به بررسی این دو می پردازیم.

  • Performance scores

Performance scores معیاری است برای سنجش سرعت سایت و همان طور که مشاهده می کنید شامل دو بخش page speed score و yslow score می شود.

منظور از page speed score سرعت لود صفحه شما در گوگل است که هرچقدر درصد بالاتری داشته باشد بهتر است و همین طور منظور از yslow score سرعت لود صفحه شما در یاهو است که آن هم هرچه درصد بالاتری داشته باشد بهتر است.

این دو قسمت اطلاعات سایت شما را بر اساس الگوریتم های دو سایت یاهو و گوگل بررسی می کند و عواملی را که باعث کندی سایت و کاهش سرعت سایت می شود را شناسایی می کند و راه کارهایی در جهت رفع مشکل به شما ارائه می دهد که این کار تاثیر به سزایی روی سئو سایت شما دارد.

  • Page details

هم همان طور که مشاهده می کنید شامل سه قسمت fully loaded time ، total page size و requests می شود.

Page load time همان طور که از معنی آن مشخص است مدت زمان لود شدن سایت را بر حسب ثانیه به شما نشان می دهد که این مورد هم مشخصا هرچقدر کمتر باشد بهتر است.

fully loaded time حجم اصلی صفحه ی سایت که مورد بررسی قرار گرفته شده است را به شما نشان می دهد.

Requests هم درخواست های ارسالی به سرور را به شما نشان می دهد که هرچقدر کمتر باشد فشار کمتری به سرور وارد می شود و سرعت سایت شما بیشتر می شود.

همان طور که مشاهده می کنید قسمت های دیگر شامل waterfall ، video و history می شود که به بررسی این سه مورد می پردازیم.

Waterfall یکی از مفید ترین ابزارهای جی تی متریکس به حساب می آید و سرعت وب سایت شما را به صورت چارت نمایش می دهد.

آموزش-جی-تی-متریکس-3

Video هم سرعت فایل های ویدئویی شما را مورد بررسی قرار می دهد.

History هم یکی از بهترین قسمت های جی تی متریکس می باشد و نتایج بررسی یک صفحه شما در فواصل زمانی مختلف را به صورت نمودار نشان می دهد.

آموزش جی تی متریکس برای سئو کاران ، سئو سایت پارامتری بسیار مهم می باشد که نقش پررنگ آن را نمی توان نادیده گرفت.

امیدوارم که مطالب ذکر شده برای شما مفید واقع بشود.

مقالات مرتبط

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.