وبلاگ چیست و تفاوت آن با وب سایت

وبلاگ-چیست

بسیاری از مردم به دنبال راهی برای حضور آنلاین و افزایش درآمد می باشند. این روزها یکی از راه ها برای کسب در آمد و حضور در وب جهانی راه اندازی وبلاگ است. ولی همه نمی دانند وبلاگ چیست؟ چگونه یک وبلاگ عالی راه اندازی کنند؟ اصلا چند نوع وبلاگ داریم و بهتر است در کدام زمینه فعالیت کنند؟

وبلاگ ها اولین بار در سال 1994 ایجاد شدند ، مردم برای به اشتراک گذاشتن علایق، سفرها و زندگی شخصی خود از آن استفاده می کردند ولی در حال حاضر یک استراتژی آنلاین ضروری برای هر کسب و کار می باشد.

همچنین به یک راه کسب درآمد برای شرکت ها و اشخاص تبدیل شده است.

در ادامه برای شما خواهیم گفت:

وبلاگ چیست؟

وبلاگ یک وب سایت یا بخشی از یک وب سایت است که محتوای به روز شده منظم در مورد یک موضوع را ارائه می دهد و اطلاعات را به ترتیب زمانی منتشر می کند.

معمولا، وبلاگ ها محتوای به روز (پست ها) را ارائه می دهند، در حالی که وب سایت ها اغلب اطلاعات ثابت را نمایش می دهند.

وبلاگ نویسی چیست؟

وبلاگ نویسی به فرآیند مدیریت یک وبلاگ، از تولید ایده تا فرآیند انتشار اشاره دارد.

این شامل وظایف ضروری افراد برای اجرای یک وبلاگ است، مانند نوشتن یک پست وبلاگ، ترویج آن و تمرین استراتژی های لینک سازی.

در برخی موارد وبلاگ نویسان برای وبلاگ های دیگر پست هایی می نویسند که به آن پست مهمان می گویند دلیل این کار ایجاد قدرت و گسترش شبکه های خود می باشد.

انواع وبلاگ نویسی

تا اینجا متوجه شدید که وبلاگ چیست و یک وبلاگ نویس چه کاری انجام می دهد ولی بهتر است برای ساخت وبلاگ با انواع آن آشنا شوید تا بتوانید با توجه به هدف خود انتخاب کنید در کدام دسته باشید.

در این قسمت می خواهیم 7 نوع وبلاگ را برای شما معرفی کنیم:

1- وبلاگ شخصی : یک دفترچه خاطرات آنلاین است که وبلاگ نویس نظرات خود را در آن به اشتراک می گذارد. هدف از وبلاگ شخصی دستیابی به مخاطب هدف و در نتیجه فروش خدمات و محصولات نیست و تنها رویدادهای خانوادگی ، کاری و غیره را به اشتراک می گذارد.

2- وبلاگ طاقچه : اطلاعات در مورد یک موضوع خاص را ارئه می دهد که معمولا وبلاگ نویس به آن علاقه  و یا دانش آن را دارد. وبلاگ هایی مثل وبلاگ کتاب ، وبلاگ غذا و وبلاگ های سبک زندگی از این نوع وبلاگ می باشند.

3- وبلاگ چند رسانه ای : در این وبلاگ محتوای چند رسانه ای مانند ویدئو و پادکست منتشر می شود. خلاصه ویدئو یا پادکست ، فهرست مطالب و نقل قول ها هم در این وبلاگ اشتراک گذاری می شود.

4- وبلاگ خبری : محتوای این وبلاگ مبنی بر آخرین خبرها و اتفاقات جدید می باشد. ممکن است اخبار در یک حوزه خاص سیاسی ، اجتماعی , اقتصادی و غیره منتشر شود. در این وبلاگ خبری از محتوای شخصی نیست و باید خبر را به اشتراک گذاشت.

5- وبلاگ شرکتی : هدف اصلی از در این وبلاگ انتشار محتوای مرتبط با صنعت یا یک شرکت است که می توانید در بخشی از یک وب سایت به صورت مستقل باشد.

6- وبلاگ وابسته : روشی برای تبلیغ محصولات و خدمات شخص ثالث می باشد که بعد از اینکه شخصی از طریق پیوندهای آنها خرید کرد کمیسیون دریافت می کنند. مقالات و بررسی محصول می تواند در وبلاگ وابسته منتشر شود.

7- وبلاگ معکوس : یک وبلاگ گروهی است که چندین نویسنده پست های وبلاگ را در مورد موضوعات مرتبط ایجاد می کنند و صاحب وبلاگ کسی است که مطالب را تصحیح و ارسال می کند.

چگونه یک وبلاگ عالی بنویسیم؟

اگر علاقه به ایجاد یک وبلاگ دارید باید بدانید یک وبلاگ عالی چه ویژگی هایی دارد.

به طور کلی عناصر زیر در وبلاگ های موفق تاثیر گذار بوده اند:

  • محتوای با کیفیت : محتوا باید تخصص ، معتبر بودن و قابل اعتماد بودن را به خواننده منتقل کند.
  • سرفصل ها : این به مخاطب نشان می دهد که محتوا در مورد چیست و بیشتر افراد در صورتی که عنوان قانع کننده ای را ببینند کلیک می کنند.
  • به طور منظم محتوا بگذارید : یک برنامه منظم برای انتشار محتوای خود داشته باشید تا کاربران شما بدانند چه زمانی باید از محتوای جدید استفاده کنند. محتوایی که جدید باشد و وبلاگی که در آن محتوا در زمان مشخصی گذاشته می شود باعث افزایش رتبه در مورتوهای جستجو می گردد.
  • مشارکت خواننده : این مورد شامل خواندن مقاله از ابتدا تا انتها ، گذاشتن نظرات و اشتراک گذاری می شود.
  • Ui یا رابط کاربری خوب : یک وبلاگ برای انکه در نگاه اول روی خواننده تاثیر بگذارد باید چیدمان ، تایپوگرافی و آیکون های به طور جذاب طراحی شده باشند.
  • Ux  یا تجریه کاربری : به غیر از طراحی جذاب ، وبلاگ هایی که صفحات یکپارچه دارند به طوری که دسترسی همه صفحات برای کاربر آسان باشد در رتبه بندی موتورهای جستجو امتیاز خواهند گرفت. البته سرعت وبلاگ هم باید عالی باشد.

کاربرد وبلاگ

زمانی که برای اولین بار وبلاگ ها روی کار آمدند، تنها کاربردشان استفاده شخصی بود مثل اشتراک گذاری داستان ، علایق و غیره ولی بعد از مدتی که وبلاگ نویسان شروع به انتشار مقاله هایی در مورد موضوعات خاص کردند کاربرد وبلاگ ها هم تغییر کرد.

همانطور که در بالا هم برایتان گفتیم وبلاگ ها به منبعی برای سود آوری تبدیل شده اند. برخی از وبلاگ ها شروع به آموزش در مورد موضوعات خاص کردند مثل آموزش های آشپزی ، گیاهخواری. بیش از 50 درصد وبلاگ ها ترافیک زیادی گرفتند و از طریق آن توانستند کسب درآمد کنند.

بسیاری از سازمان ها و کسب و کارها از وبلاگ ها به عنوان بخشی از استراتژی های بازاریابی محتوای خود برای افزایش آگاهی از برند و افزایش تبدیل استفاده می کنند. همچنین بسیاری از مؤسسات آموزشی نیز برای تبلیغ برنامه های خود وبلاگ ایجاد می کنند.

تفاوت بین وبلاگ با وب سایت در چیست؟

وبلاگ ها نوعی وب سایت هستند. تنها تفاوت واقعی بین یک وبلاگ و سایر انواع وب سایت این است که وبلاگ ها به طور منظم با محتوای جدید به روز  و به ترتیب زمانی معکوس نمایش داده می شوند .

وب‌سایت‌های معمولی ماهیت ثابتی دارند که در آن محتوا در صفحات سازماندهی می‌شود و مرتباً به‌روزرسانی نمی‌شوند. در حالی که یک وبلاگ پویا است و معمولاً بیشتر به روز می شود. برخی از وبلاگ نویسان روزانه چندین مقاله جدید منتشر می کنند.

وبلاگ ها می توانند بخشی از یک وب سایت بزرگتر باشند.  اغلب کسب‌وکارها یک بخش وبلاگ دارند که در آن به طور مرتب محتوا برای اطلاع‌رسانی و آموزش مشتریان خود ایجاد می‌کنند.

به زبان ساده، همه وبلاگ ها می توانند یک وب سایت یا بخشی از یک وب سایت باشند. با این حال، همه وب سایت ها را نمی توان وبلاگ نامید.

پرسش و پاسخ متداول

وبلاگ چیست؟

وبلاگ یک وب سایت یا بخشی از یک وب سایت است که محتوای به روز شده منظم در مورد یک موضوع را ارائه می دهد و اطلاعات را به ترتیب زمانی منتشر می کند.

تفاوت بین وبلاگ با وب سایت در چیست؟

وبلاگ ها نوعی وب سایت هستند. تنها تفاوت واقعی بین یک وبلاگ و سایر انواع وب سایت این است که وبلاگ ها به طور منظم با محتوای جدید به روز و به ترتیب زمانی معکوس نمایش داده می شوند .

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.