شاخص های اصلی عملکرد KPI چیست؟

KPI چیست

KPI چیست؟ | شاخص اصلی عملکرد چیست؟

اگر شما در هر جلسه اجرایی ، جلسه استراتژیک یا بررسی عملکرد در هر شغلی حضور داشته باشید این احتمال وجود دارد که بارها و بارها واژه KPI را بشنوید.

از سری آموزش های مربوط به بازاریابی دیجیتال در خدمت شما دوستان هیتم.

البته بیشتر افراد در این بحث ها می دانند که KPI مخفف کلمه Key Performance Indicators و به معنی شاخص‌های اصلی عملکرد می باشد.

اما اگر شما از هر شخصی بخواهید توضیح دهد که شاخص اصلی عملکرد در واقع چیست به احتمال زیاد تعاریف مختلفی خواهید شنید.

KPI یا شاخص اصلی عملکرد در تجارت مدرن فراگیر است اما هنوز این اصطلاح غالباً بیش از حد مورد استفاده و سو تعبیر قرار می‌گیرد!

این به این معنی است که اگر چه KPI ها بسیار متداول هستند اما مشاغلی که در واقع از KPI استفاده می کنند کاملا رایج نیست و این موضوع واقعا جای تعجب دارد زیرا با استفاده صحیح از KPI ها می توانید تفاوت بزرگی در موفقیت یک تجارت ایجاد کنید.

در ادامه توضیح خواهیم داد KPI چیست و راه های اصلی استفاده از آن چگونه است.

با وب داران (تیم طراحی وب سایت و مارکتینگ) همراه باشید.

KPI چیست

شاخص اصلی عملکرد چیست

به عبارت ساده KPI چیست راهی برای سنجش چگونگی عملکرد شرکت‌ها ، واحدهای تجاری ، پروژه ها یا افراد در رابطه با اهداف استراتژیک خود را ارائه می دهد.

در حقیقت KPI چیست مهم ترین اطلاعات مربوط به عملکرد را فراهم می‌کند که سازمان ها (یا ذی نفعان آن ها) را قادر می سازد که درک کنند که آیا سازمان در راستای اهداف اعلام شده خود قدم برمی دارد یا خیر.

در این روش KPI های به خوبی طراحی شده ابزارهای پویشی حیاتی هستند که تصویری واضح را از سطوح فعلی عملکرد و اینکه آیا کسب و کار در مسیر درستی است یا نه را ارائه می‌دهند.

KPI ها همچنین ابزارهای تصمیم گیری مفیدی هستند زیرا آن ها به کاهش ماهیت پیچیده عملکرد سازمان به تعداد کمی از شاخص‌های اصلی قابل کنترل ، کمک می‌کنند.

KPI چیست همچنین می‌توانند به نوبه خود به تصمیم‌گیری کمک کنند که این امر در نهایت به بهبود عملکرد کمک می کند.

استفاده از KPI به عنوان ابزار پیمایش

استفاده از KPI به عنوان ابزار پیمایش

در یک خط دریایی اقیانوسی ، کاپیتان و خدمه از داده های ناوبری استفاده می‌کنند تا بتوانند درک کنند که در چه وضعیتی نسبت به مسیر قایقرانی برنامه‌ریزی شده خود قرار دارند.

شاخص‌هایی مانند داده‌های موقعیت مکانی جی پی اس ، سرعت ، سطح سوخت یا اطلاعات آب و هوا به افراد مسئول این امکان را می دهد تا درک کنند که در دقیقا در کجا قرار دارند و تصمیم گیری در مورد مکان بعدی را بگیرند.

این روش دقیق برای شرکت‌ها هم همین است.

در اینجا KPI ها ابزارهای ناوبری هستند که مدیران از آن ها استفاده می کنند تا بدانند که آیا تجارت در یک مسیر درست قرار دارد یا نه!

یک مجموعه صحیح KPI بر جنبه های اصلی عملکرد و درخشش مناطقی که ممکن است نیاز به توجه داشته باشند می پردازد.

اکنون بیش از هر زمان دیگری ، مشاغل نیاز به راهی دارند تا بتوانند ارزیابی کنند که در کجای مسیر قرار دارند و آیا در خلاف استراتژی خود دوره ای را پشت سر می‌گذارند یا خیر.

آن ها باید بتواند مشکلات خود را به سرعت اصلاح کنند و با شرایط متغیر بازار سازگار شوند.

اگر می خواهید در یک بازار رقابتی شدید موفق شوید به راهی برای اندازه گیری پیشرفت در زمان واقعی نیاز دارید ، نه بعد از عمل! و باید اقدامات خود را مطابق آنچه شاخص اصلی عملکرد به شما می‌گویند تطبیق دهید.

KPI چیست به عنوان ابزار مهم تصمیم گیری

KPI چیست به عنوان ابزار مهم تصمیم گیری

تصمیم گیرندگان تاثیرگذار درک می‌کنند که در ابعاد اصلی عملکرد به اطلاعات نیاز دارند که با تزریق آن ها در KPI های حیاتی می توان به این مهم دست یافت ، مشابه روشی که یک پزشک در تلاش برای درک سلامت (وضعیت) شخص دارد.

یعنی پزشک به جای اندازه گیری موارد تصادفی ابتدا روی اقدامات اصلی بهداشتی مانند فشار خون شما ، اندازه گیری میزان کلسترول ، ضربان قلب و شاخص توده بدن به عنوان شاخص های اصلی سلامتی شما تمرکز می‌کند.

در سازمان های موفق ، موثرترین KPI ها با اهداف استراتژیک گره خورده و به پاسخگویی به مهمترین سوالات تجاری کمک می‌کند.

بنابراین یک نقطه شروع خوب برای شناسایی ، سوالاتی است که تصمیم گیرندگان ، مدیران یا ذینفعان باید به آن ها پاسخ دهند.

باید برای هر هدف استراتژیک ، یک یا دو سوال کلیدی عملکرد مشخص شود.

پس از شناسایی مهم ترین سوالات شغلی می توانید KPI های مناسبی که به بهترین وجه به پاسخ به این سوالات کمک می‌کنند را انتخاب کنید.

به این ترتیب تمامی KPI های استراتژیک ، مرتبط و معنی دار خواهد بود.

اهمیت انتخاب KPI های مناسب

اهمیت انتخاب KPI های مناسب

هزاران شاخص اصلی عملکرد ( KPI ) وجود دارد که می توانید انتخاب کنید و به همین خاطر بیشتر شرکت‌ها انتخاب صحیح برای تجارت خود را دشوار می دانند.

این فقط یکی از چندین مشکل شاخص اصلی عملکرد ( KPI ) است که سازمان‌ها قربانی آن می‌شوند.

گاهی اوقات آنها به سادگی KPI هایی را انتخاب می‌کنند که به نظر می‌رسد همه افراد دیگر ، صرف نظر از اینکه برای تجارتشان مفید است یا نه استفاده می‌کنند!

به همین دلیل است که توسعه KPI های مناسب برای سازمان شما بسیار مهم است.

در چشم انداز مشاغل پرچالش و رقابتی امروز مهم تر از همه این است که رهبران تجارت و مدیران ارشد بتوانند تصمیمات آگاهانه تری بگیرند ، عملکرد را بهبود ببخشند و به دنبال روش‌های جدیدی برای دسترسی به مزیت رقابت خود باشند.

مطمئناً KPI ها هنگامی که به درستی فهمیده و به طور موثر مورد استفاده قرار گیرند ، ابزاری بسیار قدرتمند برای دستیابی به اهداف سازمان را ارائه می‌دهند.

به یاد داشته باشید بدون آن ها سازمان ها مسیر مشخصی ندارند!

امیدواریم مقاله KPI چیست برای شما مفید بوده باشد ، نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

فرصت را از دست ندهید

مشتریان را با سایت شما آشنا می کنیم

تیم طراحی سایت و سئو وب داران همیشه همراه شماست.

شما می توانید به کمک کارشناسان سئو ما در صدر نتایج گوگل قرار بگیرید و کسب و کار خود را متحول کنید.

کارشناسان ما با توجه به تسلط خود در زمینه سئو سایت و طراحی وب سایت و همچنین تسلط کامل روی تکنیک های سئو محلی و همچنین با به کارگیری متدهای روز دنیا در زمینه بهینه سازی می توانند شما را در کلمات کلیدی مختلف در نتایج گوگل بالا بیاورند.

شما می توانید برای اطلاعات بیشتر راجع به هزینه سئو به صفحه ” قیمت سئو سایت ” وب سایت ما مراجعه کنید.

همچنین کارشناسان طراحی سایت ما می توانند شما را در زمینه طراحی وب سایت فروشگاهی و طراحی سایت شرکتی اختصاصی راهنمایی کنند و یا این سایت ها را به صورت اختصاصی برای شما طراحی کنند.

 

4.9/5 - (7 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.