دلایل افت رتبه سئو

افت رتبه سئو سایت
5/5 - (1 امتیاز)

دلایل افت رتبه سئو: افت سئو یک اتفاق ترسناک ولی قابل بازگشت است به شرط اینکه دلیل آن را بشناسیم و اقدام لازم و درست را انجام دهیم.

در حقیقت این موضوع می تواند روی تعداد کمی از صفحات سایت ما تاثیر بگذارد و یا اینکه کل وب سایت ما را تحت تاثیر قرار دهد.

با وب داران همراه باشید تا دلایل متعدد را با هم بررسی کنید و راهکارهای مورد نیاز را بررسی نماییم.

اگر دچار افت رتبه سایت خود در گوگل شدید چکار می کنید؟

نوسانات رتبه بندی اجتناب ناپذیر است. گوگل همیشه در حال بررسی و آپدیت الگوریتم هاست و هر روز آپدیت ها راانجام می دهد.

زمانیکه افت نتایج شروع می شود این موضوع برای شما خوشایند نیست.

اگر هنگام بررسی SERP، با استفاده از ابزار کنسول جستجوی گوگل یا ابزار های دیگر بررسی رتبه سایت متوجه کاهش رتبه سئو شدید، وحشت نکنید.

شناسایی مشکل اولین قدم لازم برای شما خواهد بود.

بیایید شروع کنیم!

دلایل کاهش رتبه وب سایت شما در سئو (راه های رفع آن)

موارد متعددی مانند افزایش رقابت، اقدام انسانی توسط گوگل، تغییر الگوریتم یا حتی یک کاراکتر سهوی در فایل robots.txt شما ممکن است منجر به کاهش شدید نتایج SEO شما شود.

اکنون، بیایید دلایل کاهش رتبه سئو سایت شما را بررسی کنیم:

1. مشکل مربوط به Manual Action یا اقدام دستی

اقدام دستی مجازاتی است که گوگل برای وب سایت هایی که استانداردهای کیفیت وب مستر خود را نقض می کنند اعمال می کند. یک اقدام دستی فقط در برخی اوقات منجر به کاهش رتبه می شود.

به سادگی می توان آن را تشخیص داد.

از کنسول جستجوی Google دیدن کنید، صفحه «امنیتی و اقدامات دستی» را باز کنید و روی «اقدامات دستی» کلیک کنید تا ببینید آیا اقدام دستی دریافت کرده‌اید یا خیر.

به این ترتیب می توانید بررسی کنید:

کاهش رتبه گوگل در صورتی که «هیچ مشکلی شناسایی نشد» را دریافت کردید به خاطر این دلیل نیست.

اگر یک اقدام دستی دریافت کرده اید :

اقدام دقیقی که به خاطر آن جریمه شده اید، همراه با راهنمایی در مورد نحوه اصلاح وضعیت و ارسال مجدد سایت خود برای بررسی، در وب سایت ذکر می شود.

مشکلی که منجر به صدور یک اقدام دستی شده است باید بلافاصله و به طور کامل برطرف شود. ممکن است در نتیجه یک اقدام دستی وب سایت شما به طور کامل یا جزئی از فهرست Google حذف شود.

گوگل 12 دلیل را عنوان کرده که چرا یک سایت ممکن است جریمه دستی دریافت کند، برخی از آنها را ممکن است شما انجام داده باشید (مانند خرید بک لینک) و برخی دیگر توسط اشخاص ثالث انجام شده باشد (مانند هرزنامه های ایجاد شده توسط کاربر در نظرات وبلاگ).

2. سایت شما هک شده است

سایت شما هک شده است، این نیز یکی از دلایل رایج برای کاهش چشمگیر رتبه بندی سئو است. از آنجایی که تشخیص آن ساده است، ایده فوق العاده ای است که ابتدا آن را بررسی کنید.

پس از باز کردن برگه «امنیت و اقدامات دستی» در کنسول جستجوی Google، روی «مشکلات امنیتی» کلیک کنید.

اگر عبارت «هیچ مشکلی پیدا نشد» را می‌بینید، کاهش رتبه ‌بندی سئو شما نتیجه حمله یک نهاد متخاصم به وب‌سایت شما نیست.

به اقدام زیر بروید.

اگر در گزارش ما مشکلی را نشان دهد، وب سایت شما احتمالاً هک شده یا به بدافزار آلوده شده است.

نه تنها برای بازگرداندن رتبه های خود، بلکه ضروری است که بلافاصله یک سایت در معرض خطر را بازیابی کنید. در حال حاضر، هم مشتریان و هم کارکنانی که از وب سایت شما بازدید می کنند، در معرض خطر قرار گرفتن هستند.

3. شخصی به اشتباه صفحه(های) شما را بدون ایندکس برچسب گذاری کرده است

در صفحات وب‌سایت، توسعه‌دهندگان به اشتباه می‌توانند عنصر متا ربات‌های NO Index را قرار داده باشند.

اگر از وردپرس و افزونه‌ای مانند Yoast SEO استفاده می‌کنید، نویسندگان و ویراستاران نیز می‌توانند به طور تصادفی این برچسب را وارد کنند.

وقتی هر صفحه ای از وب سایت خود را بررسی می کنید، یک تگ noindex به این شکل به نظر می رسد.

اگر گوگل متا تگ no index robots را در هر یک از صفحات سایت شما پیدا کرده باشد، آن صفحه را از فهرست خود حذف می کند زیرا به گوگل دستور می دهد آن صفحه را ایندکس نکند.

با دسترسی به صفحه در مرورگر خود و انتخاب “نمایش منبع صفحه” از منوی زمینه، می توانید کد منبع صفحه را مشاهده کنید. سپس، برای استفاده از ویژگی Find، Control + F را برای ویندوز یا Command + F برای Mac فشار دهید و «index» را در کادر جستجو تایپ کنید.

اگر مشکل بالا را پیدا نکردید رتبه‌بندی شما به این دلیل کاهش پیدا نکرده است.

به اقدام زیر بروید.

از توسعه دهندگان خود بخواهید هر متا تگ شاخصی را که ممکن است در وب سایت شما وجود داشته باشد حذف کنند. اگر آنها در نتیجه تغییر تنظیمات در SEO Yoast اضافه شده اند، به سادگی تنظیم را به “بله” بازنشانی کنید و صفحه/پست را ویرایش کنید.

علاوه بر این، می‌توانید از کنسول جستجوی Google دیدن کنید و از Google درخواست کنید که آن وب‌سایت را فهرست مجدد کند. کافی است URL صفحه را در قسمت جستجوی کنسول جستجوی گوگل در بالا وارد کنید.

پس از کلیک بر روی “درخواست نمایه سازی”، صفحه به صف خزنده گوگل اضافه می شود. توجه داشته باشید که ممکن است صفحه برای چندین ساعت یا چند روز خزیده و مجددا فهرست نشود.

اگر نمی‌خواهید در کد هر صفحه به خود زحمت دهید، از یک افزونه کروم مانند Robots Exclusion Checker (رایگان) برای دریافت سریع گزارش دستورالعمل‌های نمایه‌سازی در هر صفحه وب استفاده کنید.

4. پروتکل Disallow ممکن است به فایل Robots.Txt شما اضافه شده باشد

پروتکل Disallow به خزنده‌های موتورهای جستجو دستور می‌دهد که وب‌سایت یا صفحات خاص شما را ایندکس نکنند، درست مانند متا تگ ربات‌های شاخص. باز هم، زمانی که توسعه دهندگان تغییرات را از یک محیط آزمایشی به تولید منتقل می کنند، مشکلاتی از این قبیل ممکن است به طور تصادفی ایجاد شوند.

جستجوی مشکلات در فایل robots.txt در وب سایت خود ساده است. به سادگی نام دامنه خود و عبارت “/robots.txt” را بعد از آن وارد کنید.

همه چیزهایی که بعد از Disallow می آید را بررسی کنید. شما باید به طور خاص Disallow: / را بررسی کنید، که به موتورهای جستجو دستور می دهد که از هر صفحه در وب سایت شما رد شوند یا به دنبال آن صفحات یا دایرکتوری هایی که *باید* خزیده شوند، غیر مجاز شوند.

ادامه مطلب دلایل افت رتبه سئو را با هم بررسی می کنیم.

اگر متوجه دستورالعمل‌های ممنوعه در فایل robots.txt خود شدید، نگران نباشید زیرا به احتمال زیاد عمداً صفحات خاصی را مسدود کرده‌اید. برای مثال، اگر یک وب سایت وردپرسی دارید، همه صفحات ورودی شما ممنوع خواهند بود.

اگر سؤال یا نگرانی دارید با یکی از اعضای تیم توسعه خود صحبت کنید.

هر دستورالعملی در فایل می تواند توسط توسعه دهندگان شما برای شما روشن شود و همچنین می توانند مشکلات موجود در فایل را برطرف کنند. این نیز می تواند دلیلی برای افت رتبه سئو باشد.

5. انتقال، به روز رسانی یا طراحی مجدد سایت بدون تغییر مسیر

می توان تصور کرد که تغییراتی که اخیراً در وب سایت خود انجام داده اید – مانند انتقال آن به یک دامنه جدید، به روز رسانی برخی از صفحات آن یا طراحی مجدد آن – تکمیل نشده باشد.

به طور خاص، عدم اعمال تغییر مسیرها – یا اجرای نادرست تغییر مسیرها – می تواند دلیل کاهش رتبه شما باشد، در صورتی که هر یک از URL های سایت خود را در طول مسیر تغییر دهید.

گوگل وقتی یک صفحه را تغییر می‌دهد کاملاً تازه می‌داند. لینک‌هایی که به آن صفحه اشاره می‌کنند و هر ارزشی که ممکن است در طول زمان از Google جمع‌آوری شده باشد حذف می‌شوند. شما با هیچ چیز شروع می کنید. استراتژی ایده آل این است که هرگز URL های خود را به این دلیل تغییر ندهید.

ادامه مطلب دلایل افت رتبه سئو را با هم بررسی می کنیم.

به طور طبیعی، این همیشه امکان پذیر نیست، بنابراین اگر باید URL های خود را به روز کنید، ممکن است از این عواقب جلوگیری کنید و رتبه های خود را با تغییر مسیر سایت های قدیمی به URL های جدید 301 حفظ کنید.

اگر سؤال یا نگرانی دارید با یکی از اعضای تیم توسعه خود صحبت کنید.

هر دستورالعملی در فایل می تواند توسط توسعه دهندگان شما برای شما روشن شود و همچنین می توانند مشکلات موجود در فایل را برطرف کنند. این نیز می تواند دلیلی برای افت رتبه سئو باشد.

به یکی از URL های قبلی خود مراجعه کنید تا ببینید آیا تغییر مسیرها به درستی اجرا شده اند یا خیر. در صورت بارگیری صفحه قدیمی، باید ریدایرکت هایی ایجاد کنید تا آن URL های قدیمی را به URL های جدید خود هدایت کنید. اگر صفحه به URL جدید شما تغییر مسیر دهد، احتمالاً سقوط رتبه شما به این دلیل نیست.

اگر تغییر مسیرهای از دست رفته یا اجرا شده نادرست دلیل مشکل شما باشد، می توانید از تیم توسعه خود بخواهید که تغییر مسیرهای مورد نیاز را اضافه کنند. یا می توانید ریدایرکت ها را به تنهایی اضافه کنید.

6. محتوای صفحه شما تغییر کرد

اگر مطالب وب سایت خود را ارتقا داده اید، احتمالاً محتوای یک صفحه خاص تغییر کرده و باعث کاهش رتبه آن صفحه شده است. این تعدیل رتبه ممکن است مضر باشد یا نباشد.

به عنوان مثال، ممکن است محتوای صفحه تغییر کرده باشد تا برای کلمات کلیدی با حجم جستجوی بالاتر بهینه شود.

بنابراین ممکن است در حالی که رتبه یک عبارت خاصی که در حال تماشای آن هستید کاهش می یابد، در همان زمان برای کلمه کلیدی دیگری با حجم جستجوی بیشتر افزایش می یابد. این می تواند منجر به ترافیک کمتر در کل، اما رتبه پایین تر برای برخی از کلمات کلیدی شود.

برای تعیین اینکه چگونه در نهایت برای کلمات کلیدی مختلف رتبه بندی می شود، بسیار مهم است که مطالب قدیمی را چند هفته پس از ارتقاء آن و بهینه سازی آن برای کلمات کلیدی جدید و متفاوت ارائه دهید.

ادامه مطلب دلایل افت رتبه سئو را با هم بررسی می کنیم.

هنگام تغییر محتوای سایت، استفاده از سرویسی مانند AuthorityLabs برای ردیابی تغییرات رتبه‌بندی نیز بسیار مهم است تا بتوانید اطمینان حاصل کنید که تنظیماتی که انجام می‌دهید تأثیر خوبی دارند و نه منفی.

از سوی دیگر، به‌روزرسانی اطلاعات فعلی اگر به‌درستی برای جستجو بهینه نشده باشد، ممکن است مضر باشد. این امکان وجود دارد که صفحه به‌روزرسانی‌شده به توصیه‌های مربوط به سئوی درون صفحه پایبند نباشد، برچسب عنوان SEO یا توضیحات متا را نداشته باشد یا دیگر مرتبط نباشد.

با برگرداندن محتوای خود به نسخه ای که قبل از به روز رسانی عملکرد خوبی داشت، ممکن است بتوانید رتبه های قبلی خود را در این شرایط به دست آورید.

7. برخی از بک لینک های خود را از دست داده اید

از دست دادن برخی از بک لینک های خود – به ویژه بک لینک های با اعتبار بالا – می تواند باعث سقوط صفحه شما در نتایج SERP شود زیرا بک لینک ها یکی از سه فاکتور برتر رتبه بندی گوگل هستند.

می‌توانید از Linkody برای دریافت اعلان‌ها در هنگام به دست آوردن یا از دست دادن بک لینک استفاده کنید. این کار تماس با وب‌سایت‌ها و پرسیدن اینکه چرا دیگر به صفحه شما متصل نمی‌شوند را آسان می‌کند.

هنگامی که رتبه یک وب سایت کاهش می یابد یا به طور تصادفی پیوند شما را حذف می کند، معمولاً ممکن است با درخواست بازگرداندن آن، آن را بازیابی کنید.

8. محتوای وب دیگران بهتر از محتوای شماست

گاهی اوقات، رتبه بندی برای صفحات خاص ممکن است کاهش یافته باشد زیرا رقیب مطالبی را منتشر کرده است که گوگل آن را برتر از شما می داند. محتوای رقابت ممکن است این باشد:

کالیبر بالاتر

دقیق تر

بک لینک های بیشتر

خاص تر باش

ارضای بهتر قصد جستجوگر

منابعی را ارائه می دهد که کاربران برای آن پرس و جو می پسندند، مانند یک ویدیو، و بیشتر برای موتورهای جستجو بهینه شده است

بررسی نتایجی که اکنون از رتبه شما بالاتر است، بهترین اقدام است اگر فکر می کنید این دلایلی است که رتبه سئو شما کاهش یافته است.

ادامه مطلب دلایل افت رتبه سئو را با هم بررسی می کنیم.

چه چیزی آن نتایج را منحصر به فرد می کند؟

چه چیزی باعث برتری آنها می شود؟

پیوندهای دیگری وجود دارد؟

در این شرایط، با برگرداندن محتوای خود به قالب اصلی، ممکن است بتوانید رتبه های قبلی خود را بازیابی کنید.

برای اینکه مطالب خود را رقابتی تر کنید، باید آن را به روز کنید. مطمئن شوید که فعلی است، کاملاً هدف مورد نظر را برآورده می کند و جامع است. به اضافه کردن یک ویدیو یا چند عکس منحصر به فرد اضافی فکر کنید.

تلاش برای ایجاد پیوند برای آن صفحه، یا حتی پیوند دادن به آن از صفحات بیشتری در وب سایت شما، می تواند ایده خوبی باشد اگر فکر می کنید بهتر است زیرا لینک های بیشتری دارد.

9. تجربه کاربری شما کاهش یافته است

زمان بارگذاری صفحه، سازگاری با موبایل، و تهاجمی بینابینی برخی از نگرانی‌های تجربه کاربر هستند که گوگل به وضوح هشدار داده است که می‌تواند بر رتبه‌بندی شما تأثیر بگذارد.

اگر اخیراً محتوا یا ظاهر صفحه خود را تغییر داده اید، می توان تصور کرد که صفحه شما اکنون کندتر بارگیری می شود یا دیگر سازگار با موبایل نیست.

علاوه بر یافتن نگرانی‌های مرتبط با موبایل در گزارش «قابلیت استفاده از تلفن همراه» کنسول جستجوی Google، می‌توانید از ابزار رایگان PageSpeed Insights Google برای تجزیه و تحلیل سرعت بارگذاری صفحه خود استفاده کنید (با هدف امتیاز بین 90 تا 100).

اگر مشکلات مربوط به تلفن همراه شما وجود داشته باشد و نیاز به اصلاح داشته باشد، Google در کنسول جستجوی Google توضیح خواهد داد.

شما باید عمداً موارد بینابینی مزاحم را اضافه می‌کردید، که همپوشانی‌های صفحه هستند که همه یا بیشتر محتوای صفحه را پنهان می‌کنند. در نتیجه، ممکن است لازم باشد روشی را تغییر دهید که به عنوان مثال، اگر شما به تازگی یکی از آنها را به سایت خود اضافه کرده اید و از بازدیدکنندگان درخواست می کند که مثلاً در خبرنامه شما مشترک شوند، یک پنجره بازشو مطابق با پیشنهادات Google است.

10. کلمه کلیدی که برای آن رتبه بندی می کنید نتایج جستجوی نوسانی دارد

برخی از پرس و جوها، به ویژه آنهایی که همیشه سبز هستند، دارای صفحات نتایج موتور جستجوی نسبتا ثابت (SERPs) هستند. اگرچه SERP ها به طور مداوم برای پرس و جوهای مختلف به روز می شوند. با این حال، دلایل متعددی می تواند وجود داشته باشد که این امر ممکن است وجود داشته باشد.

دو مورد زیر معمول ترین آنها هستند:

درخواست نیاز به پاسخ های سریع دارد. گوگل بر نتایج به موقع برای پرس و جوهای خبری تاکید می کند، اما این ممکن است در مورد لیست هایی مانند “سریال های برتر در نتفلیکس” نیز صدق کند، جایی که لیست های سه ماه پیش ممکن است حاوی چیزی کاملاً جدید و پسندیده نباشد که به تازگی راه اندازی شده است.

ادامه مطلب دلایل افت رتبه سئو را با هم بررسی می کنیم.

همانطور که می بینید، این کلمه کلیدی در حال حاضر حجم ندارد اما چند ماه پیش حجم بالایی دارد.

گوگل در مورد هدف جستجوی پرس و جو تردید دارد. گوگل می‌خواهد اطلاعات دقیقی را که به دنبال آن‌ها هستند به کاربران بدهد، اما مواردی وجود دارد که مشخص نیست این هدف چیست. در این شرایط، ممکن است غالباً نتایج را مرتب کند زیرا سعی می کند دقیقاً هدف جستجوگر و نتایجی را که به بهترین وجه آن هدف را برآورده می کنند تعیین کند.

چند استراتژی برای مدیریت نتایج جستجوی ناپایدار وجود دارد. می توانید برای یک عبارت با هدف جستجوی واضح دوباره بهینه سازی کنید یا محتوای خود را به روز کنید تا برای یک کلمه کلیدی خاص همیشه سبزتر شود.

همچنین می‌توانید پست خود را مرتباً به‌روزرسانی کنید تا مطمئن شوید که اگر کلمه کلیدی را هدف قرار می‌دهید که به اطلاعات فعلی نیاز دارد، دائماً جاری است.

11. تغییر ناگهانی در هدف جستجو

هدف کلی کلمه کلیدی که برای آن رتبه بندی می کنید ممکن است گاهی به طور ناگهانی تغییر کند. این می تواند نتیجه اخبار فعلی یا یک موضوع پرطرفدار باشد که تعداد زیادی از افراد با استفاده از کلمه کلیدی که قبلاً برای آن رتبه بندی کرده اید شروع به جستجو کرده اند.

برای تشخیص این مشکل کافی است یک کلمه کلیدی را در گوگل جستجو کنید. اگر همه نتایجی که اکنون بالاتر از شما رتبه‌بندی شده‌اند، مربوط به یک پیشرفت اخیر یا موضوع محبوب باشد، ممکن است هدف پشت عبارت شما تغییر کند.

شما ممکن است به عنوان یک استراتژی برای بهبود رتبه خود به سادگی منتظر آن باشید. تمایل مورد نظر به مرور زمان محو خواهد شد و رتبه شما بهبود خواهد یافت.

به عنوان یک جایگزین، ممکن است تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهید و یک عبارت جداگانه برای هدف قرار دهید که به موضوع محتوای موجود شما مرتبط است اما با رویداد پرطرفدار ارتباطی ندارد.

12. تغییرات الگوریتم گوگل

تغییر در الگوریتم گوگل ممکن است دلیل افت شدید رتبه شما باشد. ما به طور هدفمند این را به عنوان آخرین انتخاب فهرست کردیم:

مردم اغلب مایلند فکر کنند که تغییرات رتبه‌بندی نتیجه یک تعدیل الگوریتم است و این تمایل می‌تواند افراد را از تحقیق در مورد مشکلات فوق منصرف کند.

از آنجایی که گوگل صدها تغییر در سال انجام می دهد و به ندرت اعلام می کند که چه زمانی یک تغییر اجرا شده است، اغلب بسیار چالش برانگیز است که تأیید کنید که تغییرات رتبه بندی شما نتیجه تغییر الگوریتم است.

از آنجایی که گوگل در مورد هدف تغییر الگوریتم دقیق است، جبران ضررهای رتبه بندی در نتیجه تغییر الگوریتم چالش برانگیز و گاهی غیرممکن است. با توجه به اینکه چه کیفیت های وب مستر ما را رعایت کنید، توصیه استاندارد است. این توصیه همچنین ممکن است بیان کند که “هیچ چیز برای اصلاح وجود ندارد.”

ادامه مطلب دلایل افت رتبه سئو را با هم بررسی می کنیم.

آیا گوگل به وضوح بیان می کند که الگوریتم تغییر کرده است یا آنچه را که در آن تعدیل هدف قرار داده شده است، واقعا نمی توانید مطمئن باشید که آیا شما در نتیجه به روز رسانی الگوریتم یا خیر خواهید رسید. این دانش معمولاً مخفی نگه داشته است.

با این، اگر هر دلیل غیر مرتبط با الگوریتم را بررسی کنید، باشید و هیچ مشکلی را کشف نکنید، راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید متوجه شوید که صاحبان سایت و سایر تغییرات الگوریتم احتمالی را گزارش می‌کنند یا خیر:

برای به روز ماندن از آخرین اخبار گوگل و شایعات مربوط به به روز رسانی الگوریتم، ایده خوبی است که در میزگرد موتور جستجو مشترک شوید.

نتیجه

خبر خوب این است که اگر وب سایت خود را به طور مؤثر بررسی کنید، باید بتوانید مشکلاتی را که بر ترافیک و رتبه بندی جستجوی ارگانیک شما تأثیر منفی می گذارد، شناسایی و برطرف کنید.

بنابراین، رتبه سئو شما به طور قابل توجهی کاهش یافت (شاید به دلایل قانونی، شاید نه).

اگر تجربه زیادی در سئو ندارید، نمی خواهید اوضاع را بدتر کنید. مهم نیست که سایت شما چقدر آسیب دیده است، به خاطر داشته باشید که همیشه راه حلی وجود دارد، بنابراین می توانید از مشکل عبور کرده و به کار خود ادامه دهید.

برای راهنمایی ها و خدمات بازاریابی بیشتر، می توانید یک جلسه استراتژی 30 دقیقه ای رایگان با کارشناسان ما برنامه ریزی کنید. در این تماس، کارشناسان ما در مورد کسب و کار شما صحبت می کنند و استراتژی های رایگانی را در اختیار شما قرار می دهند که می توانید از آنها برای افزایش فروش و درآمد خود استفاده کنید.

انتهای مطلب دلایل افت رتبه سئو.

سیاوش رستمی

سیاوش رستمی موسس، نویسنده و سئو کار وب داران می باشد. بیشتر از 10 سال در زمینه سئو و طراحی سایت مشغول به کار است. و عاشقانه حرفه اش را دوست دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *