تگ چیست یا برچسب چیست و چه کاربردی دارد؟

تگ چیست یا برچسب چیست و چه کاربردی دارد؟

تگ چیست | برچسب چیست

یکی از عوامل موثر در سئو سایت برچسب است.

در این مقاله قصد داریم نحوه برچسب گذاری در سایت را با هم بررسی کنیم و همچنین با مفهوم تگ چیست یا برچسب چیست آشنا شویم.

در ادامه با وب داران ( طراحی سایت در تهران ) همراه باشید.

تگ چیست | برچسب چیست

وقتی کاربران به سایت شما مراجعه می کنند می توانند از طریق دسته بندی که شما برای موضوعات سایت خود مشخص کرده اید به مطالب شما دسترسی پیدا کنند.

دسته بندی موضوعی زیاد موجب سردرگمی کاربران هنگام مراجعه سایت شما می شود و هرچه دسته بندی سایت شما کمتر باشد ( توصیه ما به شما ایجاد نهایت چهار یا پنج صفحه است ) ، کاربر راحت تر موضوع مورد نظر خود را پیدا می کند و همچنین شخصی که تولید محتوا می کند هم به راحتی مطلب خود را در دسته بندی سایت قرار می دهد.

در نتیجه هرچه دسته بندی سایت شما محدود تر باشد ، کاربران می توانند راحت تر به مطالب سایت شما دسترسی داشته باشند.

برچسب هم مشابه همین موضوع است و ترکیب و استفاده مناسب از هر دو آن ها می تواند راهنمایی مناسب برای کاربرانی که از سایت شما بازدید می کنند باشد.

در اصل دسته بندی سایت در رابطه با موضوع مطالب مشخص می شود ولی برچسب گذاری در رابطه با محتوای مطالب انجام می شود و شما برای ارتباط مطالب در دسته بندی های مختلف ، باید از برچسب استفاده کنید.

شما می توانید کلمات مهم محتوای خود را برچسب گذاری کنید.

منظور از کلمات مهم کلماتی هستند که مثلا در دسته های دیگر سایت شما درباره آن مطلب نوشته شده است و از طریق برچسب می توانید بین آن ها ارتباط ایجاد کنید در حالی که در یک دسته نیستند.

لازم به ذکر است باید توجه داشته باشید که کلمات مهم که اشاره کردیم با کلمات کلیدی فرق دارند.

در قالب مثال

حالا می خواهیم این مطلب را در قالب یک مثال برای شما توضیح دهیم:

فرض کنید که شما یک سایت در زمینه بررسی کالای دیجیتال دارید و در دسته موضوعی گوشی موبایل ، شما یک محتوا در زمینه بررسی iphone x نوشته اید.

از طرفی در دسته موضوعی ساعت های هوشمند هم یک مقاله در زمینه بررسی iphone watch دارید که در هر دو این صفحه ها از برچسب “محصولات اپل” استفاده کرده اید.

ممکن است کاربری که مقاله شما را مطالعه می کند علاقه به آشنایی با دیگر محصولات اپل را داشته باشد ، در این صورت با کلیک بر روی برچسب “محصولات اپل” می تواند تمامی صفحه هایی را که به بررسی محصولات اپل پرداخته اند و در آن از این برچسب استفاده کردند را مشاهده کند و دیگر نیاز نیست برای مشاهده این مطالب در دسته بندی سایت به جستجو بپردازد.

این روش می تواند علاوه بر تسریع دسترسی کاربران به اطلاعات سایت ، موجب رضایت کاربران هم بشود که نتیجه آن تاثیر مثبت روی سئو سایت شما است.

شما می توانید مشابه این مدل برچسب گذاری را در هر زمینه محتوایی دیگر در سایت خود به کار ببرید.

بعد از اینکه با مفهوم تگ چیست آشنا شدید به سراغ نکاتی در رابطه با برچسب گذاری می رویم که با رعایت آن ها می توانید حداکثر امتیاز استفاده از برچسب را برای سایت خود کسب کنید.

نکاتی که باید در هنگام برچسب گذاری رعایت کنید

  • سعی کنید برچسب ها را در رابطه با علاقه کاربران ایجاد کنید.
  • از نوشتن عبارات طولانی هنگام ایجاد برچسب خودداری کنید.
  • سعی کنید در برچسب های فارسی نهایت از سه کلمه استفاده کنید.
  • برچسب ها را مانند عناوین دسته بندی سایت ایجاد نکنید زیرا عناوین خودشان اطلاعات مربوط به آن دسته را به کاربران ارائه می دهند و این کار جز تاثیر منفی روی سئو سایت شما نتیجه دیگری در پی نخواهد داشت.
  • از ایجاد برچسب های زیاد خودداری کنید ، شاید به این مورد برخورده باشید که در هنگام مطالعه یک صفحه ، نویسنده در پایین صفحه از تعداد زیادی برچسب استفاده کرده باشد ، این کار نه تنها باعث تاثیر مثبت روی سئو نمی شود بلکه باعث سردرگمی کاربران سایت هم می شود همچنین از آنجا که گوگل زمان مشخصی را برای بررسی و ایندکس مطالب شما در نظر می گیرد ، ایجاد برچسب های زیاد و غیر مرتبط می تواند باعث گمراهی موتورهای جستجو موقع بررسی سایت شما شود.

برچسب های نا مناسب

برچسب گذاری های نامناسب و اشتباه را می توان به سه دسته تقسیم کرد :

  • ایجاد برچسب تکراری (Duplicate Content)

یعنی ایجاد برچسب برای دو صفحه با محتوای یکسان یا نزدیک به هم.

برای مثال ایجاد دو برچسب در زیر یک مطلب با نام های “رستوران با موسیقی زنده” و “موسیقی زنده در رستوران”!

به خاطر داشته باشید که استفاده از برچسب تکراری هیچ تاثیر مثبتی روی سئو سایت شما ندارد.

  • استفاده از برچسب های مترادف (Cannibalizatioan)

استفاده از این نوع تگ باعث می شود موتورهای جستجو نتوانند تشخیص دهند که کدام برچسب مناسب تر است.

برای مثال ایجاد دو برچسب در یک صفحه با نام های “غذای خوشمزه” و “غذای لذیذ”

  • ایجاد برچسب های بی ارزش (Zombie Pages)

مهم ترین نکته ای که در برچسب گذاری باید رعایت کنید استفاده از کلمات مهم و مورد نیاز کاربر برای ایجاد برچسب است.

استفاده از کلمات بی ارزش و بدون استفاده فقط موتورهای جستجو را گمراه می کند و زمان ایندکس مطالب مهم سایت شما را افزایش می دهد.

همچنین اعتماد گوگل نسبت به ارزش محتوای شما را کاهش می دهد.

سخن آخر

همان طور که استفاده مناسب از برچسب گذاری می تواند تاثیر بسیار زیادی در سئو سایت شما داشته باشد ، استفاده نا مناسب و نا درست از آن هم به همان اندازه می تواند باعث سئو منفی سایت شما شود.

پس سعی کنید قبل از انتخاب برچسب ها از مناسب بودن آن ها اطمینان حاصل کنید و همچنین از ایجاد برچسب های زیاد در زیر مطالب خود خودداری کنید.

مقالات مرتبط

1 نظر

  • بسیار عالی لطفا درباره ی نحوه وارد کردن اطلاعات در دیتا بیس به صورتی که بتونه بازدید بیشتری داشته باشه هم اطلاعات بزارید ممنون

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.