آموزش ثبت آدرس در گوگل مپ

آموزش ثبت آدرس در گوگل مپ
5/5 - (2 امتیاز)

ثبت آدرس در گوگل مپ به کسب و کار شما کمک می کند تا با هر کلمه ای که می خواهید مشتریانتان شما را پیدا کنند. این در صورتی است که شما هزینه ای برای طراحی یک سایت نمی دهید و کسب و کار شما در گوگل دیده می شود. درست است که گوگل برای ثبت آدرس در مپ بسیار سختگیر شده است ولی شما با آموزش زیر می توانید آدرس خود را در گوگل ثبت کنید. (همچنین شما می توانید از طریق تماس با تیم وب داران و پرداخت هزینه 500 هزار تومان کسب و کار خود را در گوگل مپ ثبت کنید.)

در این مقاله برای شما خواهیم گفت از:

گوگل مپ چیست؟

گوگل مپ چیست؟

گوگل مپ یا گوگل مپس یا گوگل مپز و به انگلیسی Google maps به معنی نقشه های گوگل است.

موتور جستجوی گوگل برای اینکه کسب و کارها رونق داشته باشند، ابزارهایی را برای کاربران قرارداده است. از مطرح ترین این خدماتی که گوگل رایگان ارائه می دهد، ثبت مکان در گوگل مپ است.

راه دقیق و اصولی برای ثبت کردن اطلاعات استفاده از google my business است. اما این سرویس برای ایرانی ها قابل استفاده نیست پس از google map استفاده می کنیم.

شاید جالب به نظر برسد که در زمانیکه به دنبال یک فروشگاه یا سرویس در گوگل هستید، اگر موقعیت مکانی شما از طریق GPS گوشی هوشمند یا IP رایانه شما برای گوگل قابل تشخیص باشد، نتایج حاصل شده به طرز عجیبی نزدیکترین فروشگاه هایی هستند که به لحاظ جغرافیایی با موقعیت مکانی شما فاصله کمی داشته باشند و به نوعی نزدیکترین فروشگاه ها به شما نمایش داده می شوند.

مزایای ثبت آدرس در گوگل مپ

وقتی شما نام شرکت، فروشگاه و خدمات خود را در گوگل ثبت کنید، این اطلاعات در سمت راست نتایج جستجو در نقشه گوگل نمایش داده می شود. همچنین آدرس شما در سایت google map  نمایش داده می شود.

اطلاعات زیر نمایش داده می شود:

 • کامنت و نظرات مردم در مورد این محل
 • ساعت کاری
 • نمایش لوکیشن روی نقشه
 • عکس های فضای بیرونی و داخلی
 • آدرس سایت و شماره تلفن
 • نام محل یا کسب و کار
 • راه های دسترسی و مسیر یابی
 • عکس های 360 درجه گوگل

در صورتی که شما سایت داشته باشید با اضافه کردن گوگل مپ رتبه بالاتری خواهید داشت. در واقع به بهبود سئو سایت شما کمک می کند.

چرا؟

به دلیل الگورتم جدید گوگل که می گوید: نتایج جستجو برای یک کلمه کلیدی یکسان در مکان های جغرافیایی متفاوت با هدف نمایش نزدیکترین کسب و کار و رحفه به کاربر متفاوت است.

در این مقاله قصد داریم آموزش ثبت آدرس در گوگل مپ و تاثیر آن بر سئو سایت را به شما عزیزان نشان دهیم.

 

آموزش ثبت آدرس در گوگل مپ با کامپیوتر

آموزش گام به گام ثبت مکان شما در گوگل مپ

قبل از هر کاری اگر شما اکانت جی میل ندارید حتما باید اکانت جی میل خود را بسازید.

زمانی که به گوگل مپ به آدرس https://www.google.com/maps وارد شدید نقشه شهری که در آن حضور دارید را مشاهده می کنید. شما می توانید زبان خود را به فارسی تغییر دهید ولی با انگلیسی هم می توانید مکان خود را ثبت کنید.

سپس موقعیت مکانی که می خواهید آن را در گوگل مپ ثبت کنید را پیدا کنید.

ثبت آدرس در گوگل

شما می توانید برای پیدا کردن موقعیت خود در بالا سمت چپ روی گزینه سرچ بزنید و محل خود را سرچ کنید. با این روش سریعتر می توانید محل خود را پیدا کنید.

زمانی که موقعیت جغرافیایی خود را پیدا کردید بر روی منوی سمت چپ کلیک می کنید. در عکس زیر با رنگ زرد مشخص شده است.

ثبت مکان در گوگل

و در پایین آن گزینه Add a missing place را انتخاب می کنید. در عکس زیر با رنگ زرد مشخص شده است.

ثبت مکان در گوگل مپ

بعد از آن صفحه ای به شکل زیر برای شما باز می شود که باید نام کسب و کار خود و در گزینه بعدی دسته بندی کسب و کار خود را مشخص کنید. و در گزینه بعدی آدرس خود را در نقشه پیدا کنید. در عکس زیر قسمت هایی که باید تکمیل شود با رنگ زرد مشخص شده است.

چگونه آدر خود را در گوگل مپ ثبت کنیم؟

بخش بعدی Located within مربوط به آدرس هایی می شود که قبلا با یک نام دیگر ثبت شده اند که اگر برای شما هم این اتفاق افتاده است برای تغییر نام محل فعلی را وارد کنید و اگر برای اولین بار اقدام به ثبت آدرس در گوگل مپ می کنید این قسمت را خالی بگذارید.

در قسمت بعد هم که با رنگ زرد مشخص شده است اضافه کردن اطلاعات بیشتر را بزنید تا اگر وبسایت دارید آدرس وبسایت، شماره تماس، ساعات کاری، عکس و دیگر اطلاعات را از کسب و کارتان وارد اضافه کنید.

گزینه بعدی که با رنگ زرد مشخص شده است مربوط به ثبت و ارسال مدارک کسب و کار شماست که ثابت کنید این کسب و کار برای شماست که متاسفانه کشور ما تحریم می باشد و شما باید این گزینه را خالی بگذارید.

ثبت مکان در گوگل مپ

در پایان هم گزینه submit  یا ارسال رو میزنید. در نهایت هم پیغامی برای شما خواهد امد که درخواست شما مورد بررسی قرار می گیرد.

تقریبا ۲۴ ساعت زمان نیاز است تا اطلاعات شما و نمایش نام تجاری شما به زبان فارسی در گوگل مپ ثبت شود.

نکاتی در مورد ثبت ادرس در گوگل مپ

 • مکان‌هایی که در نقشه گوگل به ثبت می ‌رسانید در تمامی سایت‌ها و سرویس‌های موبایلی مانند تپسی، الوپیک و … که از این سرویس برای مکان‌یابی استفاده می‌کنند نیز قابل جستجو و نمایش خواهد بود. نرم‌افزار تاکسی اینترنتی اسنپ در آخرین به‌روزرسانی از نقشه OSM استفاده می‌کند و برای ثبت محل طوری که در این نرم‌افزار قابل مشاهده باشد باید از راهنمای ثبت محل در OSM استفاده نمایید.
 • به دلیل افزایش تعداد مکان های ثبت شده ، ممکن است تمامی نقاط نمایش داده نشود ، گوگل برای حل این مشکل با الگوریتم های خود تشخیص می دهد کدام محل ها مهم ترند و آن ها را به طور پیش فرض نمایش می دهد.
 • گاها سوال می شود که چرا نقاطی که ثبت می کنیم رد می شود؟ به علت خرابکاری های متعدد در آن نقطه ثبتی شما و یا به علت کم بودن اعتبار حساب کاربری شما و یا دلایل دیگر ممکن است نقاطی که ثبت می کنید رد شود.

آموزش ثبت آدرس در گوگل مپ با موبایل

اضافه کردن آدرس یا مکان خود در گوگل مپ با گوشی بسیار ساده است و مراحل ان همانند ثبت آدرس در کامپیوتر می باشد.

ابتدا اپلیکیشن گوگل مپ را در گوشی خود باز کنید. و گزینه  contribute را انتخاب می کنید همانطور که در تصویر زیر با رنگ سبز مشخص شده است.

ثبت مکان در گوگل مپ با گوشی

از صفحه باز شده گزینه add place رو انتخاب کنید. همانند تصویر زیر:

ثبت آدرس در گوگل مپ با گوشی

در قسمت بعدی اطلاعات کسب و کار خود و دسته بندی آن را انتخاب می کنید. و در قسمت سوم موقعیت محل خود را روی نقشه پیدا می کنید. ثبت مکان در گوگل با گوشی

بخش بعدی Located within مربوط به آدرس هایی می شود که قبلا با یک نام دیگر ثبت شده اند که اگر برای شما هم این اتفاق افتاده است برای تغییر نام محل فعلی را وارد کنید و اگر برای اولین بار اقدام به ثبت آدرس در گوگل مپ می کنید این قسمت را خالی بگذارید.

در قسمت اخر همین صفحه اطلاعات بیشتر را کلیک می کنید و اگر سایت دارید آدرس سایت و همچنین اطلاعات تماس، ساعاتی که باز هستید اگر عکس کسب و کار خود را هم بگذارید در جلب توجه مخاطبان تاثیر بسیار زیادی دارد و در آخر هم گزینه ارسال را می زنید و به قسمت قبل بر می گردید و گزینه submit  یا ارسال را بزنید و منتظر پیامی برای بررسی درخواست خود باشید.

ثبت مکان در گوگل مپ با گوشی

پیگیری ثبت آدرس در گوگل مپ

برای دریافت اطلاعات درباره وضعیت درخواست خود، لطفاً در حساب کاربری خود وارد شوید و بر روی گزینه “Your contribution” کلیک کنید. این گزینه به شما اطلاعاتی درباره وضعیت درخواستتان خواهد داد. سه وضعیت ممکن برای درخواست شما وجود دارد:

1. “Pending” به معنای “در انتظار” است که نشان می‌دهد درخواست شما هنوز بررسی نشده است و در انتظار تصمیم قرار دارد.

2. “Approved” یعنی درخواست شما تأیید شده است و محل مورد نظر شما ثبت شده است.

3. در نهایت، “Not approved” به معنای “تأیید نشد” است که نشان می‌دهد درخواست شما تأیید نشده است. این ممکن است به دلیل مشکلات مختلفی از جمله ورود اطلاعات نادرست رخ داده باشد.

ثبت آدرس در گوگل مپ چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

ثبت آدرس در گوگل مپ و تاثیر آن بر سئو سایت

زمانی که شما یک کلمه کلیدی را در دو شهر یا کشور مختلف جستجو کنید دو نتیجه متفاوت به دست می آورید.

زیرا گوگل سعی می کند کسب و کار هایی را به شما نشان دهد که به موقعیت جغرافیایی شما نزدیک تر است.

برای مثال اگر شما عبارت “رستوران های نزدیک من” را جستجو کنید ، گوگل بر اساس موقعیت جغرافیایی شما ، نزدیک ترین رستوران ها را به شما معرفی خواهد کرد.

گوگل مپ به شما این امکان را می دهد تا مکان دفتر ، آدرس اینترنتی یا همان وب سایت ،  شماره تلفن و حتی تصاویری از محل کار خود را در نقشه گوگل ثبت کنید.

همچنین اگر کسی نام تجاری شما یا عبارت مرتبط با تجارت شما را در گوگل جستجو کند تمامی اطلاعات ذکر شده به وی نمایش داده می شود.

شما می توانید برای اطلاع از تعرفه های مربوط به طراحی سایت و یا سئو سایت به صفحه ” تماس با ما ” وب سایت ما مراجعه کنید و از طریق پر کردن فرم و یا تماس با شماره های گذاشته شده از قیمت ها اطلاع پیدا کنید.

همچنین شما می توانید برای اطلاع در زمینه تعرفه ها به قسمت ” قیمت سئو سایت ” وب سایت وب داران مراجعه فرمائید.

پرسش و پاسخ متداول

مزایای ثبت آدرس در گوگل مپ چیست؟

وقتی شما نام شرکت، فروشگاه و خدمات خود را در گوگل ثبت کنید، این اطلاعات در سمت راست نتایج جستجو در نقشه گوگل نمایش داده می شود. همچنین آدرس شما در سایت google map نمایش داده می شود. اطلاعات زیر نمایش داده می شود: • کامنت و نظرات مردم در مورد این محل • ساعت کاری • نمایش لوکیشن روی نقشه • عکس های فضای بیرونی و داخلی • آدرس سایت و شماره تلفن • نام محل یا کسب و کار • راه های دسترسی و مسیر یابی

هزینه ثبت نام در گوگل مپ چقدر است؟

برای ثبت در گوگل مپ لازم نیست هیچ هزینه ای را پرداخت کنید.

چرا ادرس شما در گوگل مپ ثبت نمی شود؟

اگر اعتبار اکانتی که ثبت کرده اید پایین باشد، آدرس شما توسط کاربران دیگر تایید نشود و یا اطلاعاتی که ثبت کرده اید اشتباه باشد، آدرس شما در گوگل مپ ثبت نخواهد شد. راهکار این است از اکانتی استفاده کنید که اعتبار دارد و اطلاعات را به درستی ثبت کنید.

تایید در گوگل مپ چقدر زمان می برد؟

بعضی اوقات بعد از چند دقیقه و بعضی اوقات چند روز زمان می بردو تایید از طریق یک ایمیل به شما اطلاع رسانی می شود.

سیاوش رستمی

سیاوش رستمی موسس، نویسنده و سئو کار وب داران می باشد. بیشتر از 10 سال در زمینه سئو و طراحی سایت مشغول به کار است. و عاشقانه حرفه اش را دوست دارد.

2 دیدگاه دربارهٔ «آموزش ثبت آدرس در گوگل مپ»

 1. سلام بر ایرانی عزیز
  خدا خیرت بده
  موفق باشی ( شما و کلیه دوستان و همکاران شما)
  بدرد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *