تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو

تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو سایت
4.1/5 - (62 امتیاز)

هم افزایی رسانه های اجتماعی و سئو: درک تأثیر آنها

معرفی

رسانه‌های اجتماعی و سئو ممکن است عناصر جداگانه‌ای از بازاریابی دیجیتال به نظر برسند، اما آنها یک رابطه همزیستی را به اشتراک می‌گذارند که در صورت استفاده صحیح می‌تواند به طور قابل توجهی بر روی دید و ترافیک وب‌سایت تأثیر بگذارد. اگرچه سیگنال‌های رسانه‌های اجتماعی مستقیماً بر رتبه‌بندی جستجو تأثیر نمی‌گذارند، تأثیر رسانه‌های اجتماعی بر سئو بسیار مهم‌تر از آن چیزی است که در ابتدا تصور می‌شود. این راهنمای جامع با هدف روشن کردن این تقاطع و توضیح اینکه چگونه رسانه های اجتماعی می توانند تلاش های سئوی شما را افزایش دهند، است.

درک ارتباط بین رسانه های اجتماعی و سئو

در حالی که گوگل توضیح داده است که سیگنال های رسانه های اجتماعی (لایک، فالوور، اشتراک گذاری و غیره) عوامل مستقیم رتبه بندی نیستند، شواهد غیرقابل انکاری وجود دارد که این عناصر با رتبه های بالاتر مرتبط هستند. ارتباط بین رسانه های اجتماعی و سئو را می توان به این واقعیت نسبت داد که هر دو استراتژی های درون گرا و ارگانیک هستند که بر ساختن یک هویت جذاب برای جذب طبیعی بازدیدکنندگان متمرکز شده اند.

رسانه های اجتماعی به افزایش تلاش های سئو به روش های غیر مستقیم کمک می کنند. با تراز کردن استراتژی های سئو و رسانه های اجتماعی خود، می توانید نتایج مربوط به آنها را تقویت کنید.

چگونه رسانه های اجتماعی بر سئو تاثیر می گذارند

بیایید راه‌های مختلفی را که رسانه‌های اجتماعی می‌توانند به طور غیرمستقیم بر سئو تأثیر بگذارند را بررسی کنیم:

1. افزایش دید و ترافیک آنلاین

اشتراک گذاری محتوا در پلتفرم های رسانه های اجتماعی به افزایش حضور آنلاین شما کمک می کند و برند شما را در معرض مخاطبان بیشتری قرار می دهد. وقتی محتوای شما به اشتراک گذاشته می‌شود، لایک می‌شود یا درباره آن نظر داده می‌شود، در معرض مخاطبانی فراتر از شبکه مستقیم شما قرار می‌گیرد. این افزایش قرار گرفتن می تواند منجر به بازدید بیشتر از وب سایت شما شود که یک عامل رتبه بندی مستقیم برای SEO است.

2. افزایش توزیع محتوا و طول عمر

طول عمر محتوا در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی معمولاً طولانی‌تر از یک وب‌سایت است، زیرا پست‌ها تا مدت‌ها پس از انتشار می‌توانند کشف و به اشتراک گذاشته شوند. با تبلیغ محتوای خود در رسانه‌های اجتماعی، نه تنها طول عمر آن را افزایش می‌دهید، بلکه اطمینان می‌دهید که مخاطبان بیشتری را جذب می‌کند.

3. تقویت سئوی محلی

پلتفرم های رسانه های اجتماعی، به ویژه آنهایی که دارای ویژگی های مبتنی بر مکان مانند فیس بوک و اینستاگرام هستند، می توانند به طور قابل توجهی سئوی محلی را افزایش دهند. به‌روزرسانی منظم نمایه‌های رسانه‌های اجتماعی کسب‌وکارتان با نام، آدرس و شماره تلفن صحیح (اطلاعات NAP)، و تشویق به بررسی‌ها، بررسی‌ها و رتبه‌بندی‌ها، می‌تواند دید شما را در نتایج جستجوی محلی بهبود بخشد.

4. افزایش آگاهی از برند

حضور قوی در رسانه های اجتماعی می تواند به ایجاد شهرت و اعتبار برند شما کمک کند. همانطور که نام تجاری شما برای کاربران آشناتر می شود، آنها به احتمال زیاد روی وب سایت شما زمانی که در نتایج جستجو ظاهر می شود کلیک می کنند، در نتیجه نرخ کلیک شما (CTR) که یک عامل بالقوه رتبه بندی است، بهبود می یابد.

5. تسهیل لینک سازی

هنگامی که محتوای شما به طور گسترده در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود، شانس سایر نویسندگان یا وبلاگ نویسان را افزایش می دهد که در محتوای خود به آن لینک دهند و منجر به بک لینک های ارگانیک تر می شود که یک عامل رتبه بندی مهم در سئو هستند.

6. بهبود کشف و نمایه سازی محتوا

اشتراک‌گذاری محتوای جدید در رسانه‌های اجتماعی می‌تواند به موتورهای جستجو کمک کند تا محتوای شما را سریع‌تر کشف و فهرست‌بندی کنند. اگرچه خزنده‌های گوگل پیچیده هستند، اما هشدار دادن به محتوای جدید از طریق اشتراک‌گذاری رسانه‌های اجتماعی می‌تواند روند فهرست‌سازی را تسریع کند.

راهبردهایی برای استفاده از رسانه های اجتماعی برای سئو

اکنون که تأثیر رسانه‌های اجتماعی بر سئو را مشخص کرده‌ایم، بیایید چند استراتژی را که می‌توانید برای استفاده از این ارتباط استفاده کنید، بررسی کنیم:

1. محتوای با کیفیت را به اشتراک بگذارید

اولین قدم این است که اطمینان حاصل کنید که محتوای با کیفیت و اصلی را به اشتراک می گذارید. این محتوا باید ارزش واقعی را برای مخاطبان شما فراهم کند، خواه آموزنده باشد، سرگرم کننده باشد یا به حل مشکل کمک کند.

2. بهینه سازی پروفایل های رسانه های اجتماعی

نمایه های رسانه های اجتماعی شما باید کامل و مطابق با اطلاعات وب سایت شما باشد. این شامل نام کسب و کار، مکان، اطلاعات تماس و توضیح مختصری از کسب و کار شما می شود.

3. تشویق به تعامل

با تشویق کردن لایک ها، نظرات، اشتراک گذاری ها و نظرات با مخاطبان خود درگیر شوید. هر چه پست‌های شما تعامل بیشتری داشته باشند، دسترسی آن‌ها بیشتر می‌شود.

4. از دکمه های اشتراک گذاری اجتماعی استفاده کنید

گنجاندن دکمه‌های اشتراک‌گذاری اجتماعی در وب‌سایت یا وبلاگ شما، اشتراک‌گذاری محتوای شما را در نمایه‌های رسانه‌های اجتماعی برای بازدیدکنندگان آسان می‌کند. این نه تنها دید محتوای شما را افزایش می دهد، بلکه می تواند سیگنال های اجتماعی شما را نیز افزایش دهد.

5. از کلمات کلیدی در محتوای اجتماعی خود استفاده کنید

همانطور که کلمات کلیدی برای سئو مهم هستند، برای رسانه های اجتماعی نیز اهمیت دارند. از کلمات کلیدی مرتبط در پست‌های اجتماعی، توضیحات و حتی هشتگ‌ها استفاده کنید تا دید محتوای خود را افزایش دهید.

6. به طور منظم پروفایل های رسانه های اجتماعی خود را به روز کنید

فعال ماندن و به روز رسانی منظم پروفایل های رسانه های اجتماعی خود با محتوای تازه بسیار مهم است. یک نمایه به‌روزرسانی شده احتمالاً مخاطبان شما را درگیر می‌کند و آنها را برای کسب اطلاعات بیشتر بازمی‌گرداند.

7. بک لینک های با کیفیت بالا را تبلیغ کنید

از پلتفرم های رسانه های اجتماعی خود برای تبلیغ محتوایی استفاده کنید که بک لینک های باکیفیت به دست آورده یا پتانسیل آن را دارد. ممکن است با اینفلوئنسرها، وبلاگ نویسان یا سایر مشاغل تماس بگیرید و از آنها بخواهید محتوای شما را به اشتراک بگذارند یا به آن پیوند دهند.

8. ایجاد یک جامعه رسانه اجتماعی قوی

ایجاد یک جامعه رسانه های اجتماعی قوی می تواند ترافیک بیشتری را به سایت شما برساند، وفاداری به برند را افزایش دهد و حفظ مشتری را افزایش دهد. با فالوورهای خود تعامل داشته باشید، به نظرات آنها پاسخ دهید و در شروع گفتگوها فعال باشید.

9. استفاده از تبلیغات رسانه های اجتماعی

تبلیغات رسانه های اجتماعی می تواند به افزایش دسترسی شما به فراتر از شبکه مستقیم شما کمک کند. پلتفرم‌هایی مانند فیس‌بوک و اینستاگرام گزینه‌های تبلیغاتی هدفمندی را ارائه می‌کنند که به شما امکان می‌دهد به جمعیت‌شناسی خاصی برسید و دید شما را در میان کاربرانی که به احتمال زیاد به محتوای شما علاقه‌مند هستند، افزایش می‌دهد.

10. نظارت بر عملکرد رسانه های اجتماعی خود

در نهایت، عملکرد رسانه های اجتماعی خود را پیگیری کنید. از ابزارهای تجزیه و تحلیل برای درک اینکه چه محتوا با مخاطبان شما طنین انداز می شود، بهترین زمان ها برای ارسال و کدام پلتفرم ها بیشترین ترافیک را به وب سایت شما می آورند، استفاده کنید.

تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو سایت | اهمیت شبکه های اجتماعی در سئو

امروزه حدود سه و نیم میلیارد نفر در دنیا از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند.

ما در این مقاله سعی داریم تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو سایت را مورد بررسی قرار دهیم.

پس پیشنهاد میکنم تا آخر مقاله وب داران (طراحی سایت) را همراهی کنید.

یکی از موضوعات مهم در چند سال اخیر در بحث سئو سایت ارتباط میزان فعالیت در شبکه های اجتماعی و تاثیر آن بر رتبه سایت در گوگل است که جزو فعالیت های سئو بیرون از صفحه به حساب می آید.

با یکی دیگر از مقالات آموزش سئو در خدمت شما دوستان هستیم.

مقدمه : تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو سایت و اهمیت آن

از سال 2010 زمزمه هایی مبنی بر تاثیر اشتراک گذاری مطالب بر بهبود رتبه سایت در گوگل بر سر زبان ها افتاد.

در این زمینه کارشناسان سئو نظرات متفاوتی دارند.

برخی معتقدند که اشتراک گذاری محتوا در شبکه های اجتماعی در امتیاز دهی گوگل تاثیر چندانی ندارد و برخی دیگر هم تاثیر آن را زیاد می دانند.

البته در لیستی که سایت moz.com منتشر کرده است این عامل تاثیر چندانی در بهبود رتبه سایت ندارد و همچنین گوگل هم هرگونه ارتباط میان اشتراک گذاری مطالب و تاثیر آن در الگوریتم امتیاز دهی خود را منکر شده است.

از مطالب بالا می شود اینطور نتیجه گرفت که اشتراک گذاری محتوا در شبکه های اجتماعی تاثیر چندانی در بحث سئو سایت ندارد اما معمولا مشاهده شده مطالبی که در شبکه های اجتماعی زیاد به اشتراک گذاشته می شوند در نتایج گوگل هم رتبه بهتری می گیرند.

پس شاید ما معیار های اشتباهی را در نظر می گیریم!

ما می توانیم از زاویه ای دیگر به این بحث نگاه کنیم.

پس باید بیشتر به بحث تعامل با کاربران در شبکه های اجتماعی توجه کنیم.

البته شبکه های اجتماعی زیادی در فضای مجازی فعالیت دارند که از محبوب ترین آن ها  می توان به فیسبوک ، توییتر ، گوگل پلاس و لینکدین اشاره کرد که هرکدام به صورت جداگانه در بهینه سازی سایت تاثیر می گذارند.

در ادامه این شبکه های اجتماعی را مورد بررسی قرار می دهیم.

  • فیسبوک

تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو

یکی از محبوب ترین و پر کاربرد ترین شبکه های اجتماعی در دنیا و ایران فیسبوک است که کاربران ایرانی زیادی را هم دارد.

در بررسی که میان بیش از هزار صفحه انجام شده است ارتباط بسیار قوی میان نرخ تعامل در فیسبوک و نرخ کلیک (CTR) در گوگل به دست آمده است.

این آزمایش توسط آمارهایی که شبکه اجتماعی فیسبوک و موتور جستجوگر گوگل ارائه کردند انجام شده است

و در آن مشخص شده مطالبی که در فیسبوک نرخ تعامل بین 6 تا 13 درصد را داشته اند

رتبه بهتری نسبت به پست های دیگر به دست آورده اند

و همچنین از CTR بیشتری هم برخوردار بوده اند.

  •  توییتر

تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو

یکی از پرسرعت ترین شبکه های اجتماعی توییتر است که کاربران در آن قابلیت تولید محتوا در حدود 140 کارکتر را دارند و با توییت کردن مطالب می توانند نقش پررنگی در بهبود رتبه سایت در گوگل ایفا کنند.

این شبکه ی اجتماعی فوق العاده در ایران بیشتر جنبه خبری پیدا کرده است.

  •  گوگل پلاس

تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو

یکی از شبکه های اجتماعی که کاربرد زیادی در میان کاربران ایرانی دارد گوگل پلاس است و به واسطه ارتباط مستقیم با گوگل تاثیر زیادی روی سئو سایت دارد.

حتما بخوانید » قیمت سئو در سال جدید

فقط شرط لازم آن راه انداختن کمپین های مرتبط با لندینگ پیج شما می باشد که باید رعایت شود.

  • لینکدین

تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو

یکی از شبکه های اجتماعی که مرجعی تخصصی در حوزه مشاغل و کسب و کار به حساب می آید ، لینکدین است.

همچنین در این شبکه متخصصان زیادی در حال فعالیت هستند و شما می توانید با معرفی سایت و محصولات خود در این شبکه ، به طور مستقیم و غیر مستقیم سئو سایت خود را افزایش دهید.

  • اینستاگرام

اینستاگرام

در کشور عزیزمان ایران به جرات می توان گفت که محبوب ترین شبکه اجتماعی که کاربران زیادی از آن استفاده می کنند اینستاگرام است.

اینستاگرام که در ابتدا به صورت مستقل شروع به کار کرده بود توانست کاربران زیادی در سراسر دنیا را به خود جذب کند

اما با بالا رفتن کاربران اینستاگرام ، فیسبوک احساس خطر کرد که مبادا رقیب جدیش شود به همبن خاطر سریعا این شبکه اجتماعی محبوب را خرید.

نتیجه گیری: قدرت رسانه های اجتماعی در تقویت سئو

اگرچه رسانه های اجتماعی ممکن است به طور مستقیم بر روی سئو از نظر فاکتورهای رتبه بندی صریح تأثیر نگذارند، اما جزء ضروری یک استراتژی جامع سئو است. با تقویت دید محتوا، افزایش ترافیک، افزایش آگاهی از برند و تقویت لینک سازی، رسانه های اجتماعی می توانند به طور غیرمستقیم بر رتبه بندی سایت شما در موتورهای جستجو تأثیر بگذارند.

به یاد داشته باشید، سئو و رسانه های اجتماعی تعهدات بلندمدتی هستند. ایجاد یک حضور آنلاین قوی و بهره مندی از مزایای این استراتژی ها زمان می برد. با این حال، با تلاش مداوم، درک واضح از مخاطبان خود و محتوای با کیفیت بالا، می توانید به طور موثر از رسانه های اجتماعی برای تقویت سئو، جذب ترافیک بیشتر به سایت خود و در نهایت دستیابی به اهداف تجاری خود استفاده کنید.

سخن آخر

امروزه تعداد افرادی که با شبکه های اجتماعی سروکار دارند روز به روز در حال افزایش است و تاثیر آن روی سئو سایت هم امری انکار ناپذیر است.

در کل از شبکه های اجتماعی که امکان به اشتراک گذاری مطالب را برای کاربران خود فراهم کرده باشند

می توان برای بهبود رتبه سایت در گوگل استفاده کرد.

پس حتما به تاثیر این شبکه ها در بهینه سازی سایت بیشتر از پیش توجه کنید

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو سایت | اهمیت شبکه های اجتماعی در سئو

سیاوش رستمی

سیاوش رستمی موسس، نویسنده و سئو کار وب داران می باشد. بیشتر از 10 سال در زمینه سئو و طراحی سایت مشغول به کار است. و عاشقانه حرفه اش را دوست دارد.

2 دیدگاه دربارهٔ «تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *