تغییر چیدمان تجمعی (CLS) ممکن است وزن بیشتری در Google Core Web Vitals داشته باشد یا شاید نه…

تغییر چیدمان تجمعی (CLS) ممکن است وزن بیشتری در Google Core Web-Vitals داشته باشد یا شاید نه…
4.7/5 - (4 امتیاز)

گوگل پست کرد که زمان برای تعامل با متریک از Lighthouse 10 حذف می شود و بنابراین وزن امتیازدهی به تغییر چیدمان تجمعی اختصاص داده می شود.

گوگل در حال به روز رسانی ابزار Lighthouse 10 خود است تا یکی از معیارهای کلی Core Web Vitals، Time To Interactive (TTI) را حذف کند.

گوگل وزن TTI را به تغییر چیدمان تجمعی (CLS) اختصاص خواهد داد که به CLS در مجموع 25 درصد از نمره عملکرد کلی را می دهد.

TTI یک معیار Core Web Vitals نیست که در کنسول جستجو یا رتبه‌بندی استفاده می‌شود، اما در Lighthouse، ابزار توسعه‌دهنده Google استفاده شده است.

آنچه گوگل گفت گوگل در وبلاگ توسعه دهنده کروم خود پست کرد:

“متریک محترم Time To Interactive (TTI) در Lighthouse 10 حذف می شود، و فرآیند انحلال آغاز شده در Lighthouse 8 به پایان می رسد. وزن امتیاز 10% TTI به تغییر چیدمان تجمعی (CLS) تغییر می کند، که اکنون 25٪ از امتیازات را تشکیل می دهد. نمره عملکرد کلی.”

– برندان کنی، چه جدید در Lighthouse 10 است

آیا برای رتبه بندی مهم است؟ از نظر فنی، این ممکن است تاثیر صفر بر رتبه بندی کلی در جستجوی گوگل داشته باشد. Core Web Vitals به طور کلی یک عامل حداقل رتبه بندی است و Core Web Vitals فعلی شامل بزرگترین رنگ محتوا (LCP)، تاخیر ورودی اول (FID) و تغییر طرح تجمعی (CLS) است. TTI گنجانده نشده است.

جان مولر از گوگل تایید کرد که این تغییر بر رتبه بندی تاثیری ندارد، همانطور که در ابتدا گزارش دادیم:

فانوس دریایی 10 در حال تغییر. فقط ابزار Lighthouse در حال تغییر است. امتیازاتی که در Google Search Console می بینید به طور خاص به احتمال زیاد در ارتباط با حذف TTI تغییر نمی کند. اکنون Lighthouse 10 وزن ها را به صورت زیر تعیین می کند:

  • کل زمان مسدود شدن 30%
  • تغییر چیدمان تجمعی 25%
  • بزرگترین رنگ پر محتوا 25%
  • شاخص سرعت 10%
  • اولین رنگ پر محتوا 10%

Core Web Vitals چیست؟ این مجموعه ای از معیارهایی است که گوگل  در سال 2020 معرفی کرد . گوگل آن را اینگونه تعریف می کند:

زیرمجموعه Web Vitals که برای همه صفحات وب اعمال می شود، باید توسط همه صاحبان سایت اندازه گیری شود و در تمام ابزارهای Google ظاهر می شود. هر یک از Core Web Vitals نمایانگر جنبه‌ای از تجربه کاربر است، قابل اندازه‌گیری در این زمینه است و تجربه دنیای واقعی یک نتیجه حیاتی کاربر محور را منعکس می‌کند.

مجموعه فعلی Core Web Vitals بر سه جنبه از تجربه کاربر – بارگیری، تعامل و ثبات بصری – تمرکز دارد و شامل معیارهای زیر (و آستانه مربوط به آنها) است:

LCD، FID و CLS. در اینجا آستانه های بزرگ ترین رنگ پر محتوا، تاخیر ورودی اول و تغییر چیدمان تجمعی آمده است:

  • LCP :  عملکرد بارگذاری را اندازه گیری می کند. برای ارائه یک تجربه کاربری خوب، LCP باید در عرض  2.5 ثانیه  از زمانی که صفحه برای اولین بار بارگذاری می شود، رخ دهد.
  • FID :  تعامل را اندازه گیری می کند . برای ارائه یک تجربه کاربری خوب، صفحات باید FID کمتر از  100 میلی ثانیه داشته باشند.
  • CLS :  ثبات بصری را اندازه گیری می کند . برای ارائه یک تجربه کاربری خوب، صفحات باید CLS کمتر از  0.1 داشته باشند.

جزئیات بیشتر. Google  برای این گزارش خاص یک سند راهنما دارد.

گوگل گفت که این گزارش بر اساس سه معیار  LCP ،  FID و  CLS است. اگر یک URL دارای حداقل مقدار داده گزارش برای هر یک از این معیارها نباشد، از گزارش حذف می شود. هنگامی که یک URL دارای آستانه مقدار داده برای هر معیار باشد، وضعیت صفحه وضعیت ضعیف ترین معیار آن است.

معیارهای وضعیت بر اساس مرزهای زیر ارزیابی می شوند:

خوبنیاز به بهبود داردفقیر
LCP<=2.5 ثانیه<=4 ثانیه> 4 ثانیه
اعتماد<=100 میلی‌ثانیه<=300 میلی‌ثانیه> 300 میلی‌ثانیه
CLS<=0.1<=0.25>0.25

چرا ما اهمیت می دهیم. من از گوگل پرسیدم که آیا با این تغییر تغییراتی در رابطه با رتبه بندی ایجاد می شود اما بعید به نظر می رسد. شایان ذکر است که گوگل، به طور کلی توسعه وب، دیگر به TTI اهمیت نمی دهد، بلکه بیشتر به CLS اهمیت می دهد.

بنابراین اگر این تغییرات را در Lighthouse مشاهده کردید، فقط اینها را در نظر داشته باشید.

جان مولر از گوگل تایید کرد که این تغییر بر رتبه بندی تاثیری ندارد، همانطور که در ابتدا گزارش دادیم:

منبع : https://searchengineland.com

سیاوش رستمی

سیاوش رستمی موسس، نویسنده و سئو کار وب داران می باشد. بیشتر از 10 سال در زمینه سئو و طراحی سایت مشغول به کار است. و عاشقانه حرفه اش را دوست دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *