عوامل موثر در سئو سایت

عوامل موثر در سئو سایت

عوامل و فاکتور های موثر در سئو سایت و رتبه بندی گوگل کدامند!

با تیم طراحی سایت و سئو سایت وب داران در خدمت شما هستیم با عوامل موثر در  سئو سایت،  همانطور که در مقاله ی سئو چیست گفتیم گوگل و موتورهای جستجوگر الگوریتم دقیقی برای رتبه بندی سایت ها ارائه نمی دهند. ولی اینطور نیست که هیچ کدام از عوامل موثر بر رتبه بندی سایت مشخص نباشد. این عوامل در صفحه و خارج از صفحه وجود دارد که در این مقاله 8 مورد از عوامل موثر در سئو سایت را بررسی خواهیم کرد که به شح زیر می باشد:

 1. امنیت وب سایت و دسترسی
 2. سرعت صفحه
 3. سازگاری با موبایل
 4. سن دامنه و اعتبار آن
 5. سئوی داخلی
 6. محتوای بهینه شده
 7. سئوی خارجی
 8. شبکه های اجتماعی

برای یادگیری سئو باید تمام این موارد را به طور کامل فراگرفته و آن ها را به کار ببرید.

1 – امنیت وب سایت و دسترسی

اینکه اولین عامل رتبه بندی در سئو سایت امنیت و دسترسی url باشد جای تعجب نیست زیرا این url است که ربات های گوگل برای خزیدن از آن استفاده می کنند. در واقع گوگل باید به یک url دسترسی داشته باشد تا بتواند صفحات گوگل را بررسی کند. در مورد URL های سازگار با سئو به طور مفصل در مقاله ای جداگانه برای شما گفته ایم.

برای اینکه شما بتوانید به ربات های گوگل کمک کنید بهتر است از یک فایل robots.txt استفاده کنید تا به گوگل بگوید کجا می تواند اطلاعات سایت شما را جستجو کند. همچنین استفاده از یک نقشه سایت هم بسیار کمک کننده است و از کدگذاری های درست و خوب استفاده کنید تا بتوانید به ربات های گوگل در رتبه بندی سایت کمک کنید.

اگر هنوز امنیت SSL  را در وب سایت خود فعال نکرده اید دست به کار شوید که یک عامل مهم در رتبه بندی گوگل را از دست خواهید داد. HTTPS یک عامل رتبه بندی در گوگل محسوب می شود.

2 –  سرعت صفحه

سرعت صفحه یکی از عامل های رتبه بندی با سابقه ی بسیار زیاد است. در وقاع یک عامل پیشرو در رتبه که تجربه کاربر را از وب بهبود می بخشد و این چیزی است که گوگل همیشه دوست دارد. بهترین راه برای بررسی سرعت صفحه استفاده از کنسول جستجوی گوگل می باشد زیرا یک بررسی دقیق از سایت شما انجام می دهد.

3 – سازگار با موبایل

همانطور که شما هم می دانید افراد بسیار زیادی از موبایل استفاده می کنند پس بهتر است طراحی وب سایت شما تنها برای کامپیوتر و لپ تاپ نباشد و با موبایل و تبلت هم سازگار باشد. اگر کاربران شما نتوانند وب سایت شما را از طریق موبایل و دیگر دستگاه ها ببینند یکی از عوامل رتبه بندی موتورهای جستجو را از دست خواهید داد.

گوگل ابتدا نتایج خود را از سایت های بهینه شده برای موبایل می گیرد نه سایت هایی که برای رایانه طراحی شده اند، اگر سایت شما برای موبایل بهینه سازی نشده است هرکاری برای رتبه بندی در نتایج جستجو می کنید بیهوده می باشد.

مواردی که باید به آنها توجه کرد عبارتند از:

 • یک سایت واکنش گرا داشته باشید که به طور خودکار اندازه دستگاه را تغییر دهد.
 • برای خوانایی آسان در صفحه نمایش کوچک از فونت های بزرگ استفاده کنید.
 • منوهای قابل دسترسی را اضافه کنید تا به راحتی در سایت شما پیمایش شوند.

4 –  سن دامنه و اعتبار آن

شاید این نکته را نمی دانید که 60 درصد از سایت های که در نتایج برتر موتورهای جستجو هستند، سه سال یا بیشتر قدمت دارند. داده های یک مطالعه از مطالعه Ahrefs نشان داده است که تعداد کمی از سایت ها کمتر از یکسال، در نتایج برتر قرار می گیرند.

نام دامنه هم در رتبه بندی سایت بی اهمیت نمی باشدف پس استفاده از کلمه کلیدی هدف در URL  را فراموش نکنید.

تحقیقات Moz نشان می‌دهد که دامنه‌هایی که مرتبط، ارزشمند و باکیفیت به نظر می‌رسند می‌توانند به رتبه بندی در نتایج جستجو کمک کنند. با این حال، اگر قبلاً یک وب‌سایت ایجاد کرده‌اید، نیازی نیست که به دنبال دامنه‌ای با تطابق دقیق برای کسب‌وکار خود باشید. بهترین راه برای انتخاب دامنه شما این است که بر روی یک URL که نشان دهنده کسب و کار شما است تمرکز کنید و در عوض آن را بهینه کنید!

5 – سئوی داخلی

سئو داخلی به هر فعالیت و اقدامی که در داخل سایت انجام می شود و مربوط به کدنویسی داخلی است که به منظور افزایش رتبه سایت در گوگل انجام می شود، می گویند.

تگ عنوان

برچسب یا عنوان در هر صفحه به موتورهای جستجو می گوید که صفحه شما چه چیزی است. عنوان باید بیش تر از 70 کاراکتر نباشد و کلمه کلیدی که محتوای شما بر آن متمرکز است در عنوان ذکر شود.

توضیحات متا

شرح متا در وب سایت شما کمی بیشتر در مورد صفحه به موتورهای جستجوگر می گوید. برای درک بهتر بازدید کنندگان این صفحه وجود دارد و باید شامل کلمات کلیدی شما باشد و جزئیات کافی برای خواننده در مورد محتوایی که در اختیارشان قرار می دهید باشد.

Sub-headings

زیر عنوان ها محتوای شما را آسان تر برای بازدیدکنندگان می کند همچنین به موتورهای جستجوگر کمک می کند تا محتوای شما را بهتر درک کنند و در نتیجه بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجوگر باشد. همچنین می توانید از برچسب های H1,H2  در زیر عنوان استفاده کنید.

لینک های داخلی

لینک های داخلی و یا لینک های دیگر به محتواهای دیگر در سایت شما می تواند به موتورهای جستجوگر کمک کند تا درباره سایت شما اطلاعات بیشتری کسب کند.

تگ تصاویر

اگر از عکس ها در محتوای خود استفاده می کند حتما نام تصویر را اضافه کنید این به موتورهای جستجوگر کمک می کند تا تصاویر خود را بهتر نشان دهند، ممکن است زمانی که کاربران یک جستجوی تصویری برای یک کلمه کلیدی دارند تصاویر شما ظاهر شود.

6 – تولید محتوای بهینه شده

ما در مورد اهمیت محتوای بهینه شده بسیار بحث کرده ایم و دلیل ان هم این است که محتوای بهینه شده مهم ترین عامل در رتبه بندی موتورهای جستجوی گوگل می باشد.

حالا بیایید بررسی کنیم و ببینیم بهینه سازی محتوا برای سئو واقعاً به چه معناست.

همانطور که در راهنمای تحقیق کلمات کلیدی خود گفتیم ، الگوریتم جستجوی گوگل بر کلمات کلیدی متکی است. اینها کلمات و عباراتی هستند که جستجوگران هنگام جستجوی اطلاعات از آنها استفاده می کنند. آنها همچنین کلمات و عباراتی هستند که موضوعات سایت شما را توصیف می کنند. پس استفاده از کلمات کلیدی در محتوا بسیار مهم می باشد ولی استفاده بیش از حد مجاز باعث می شود گوگل شما را جریمه کند.

یکی از عواملی که باعث می شود گوگل امتیاز منفی بدهد محتوای تکراری است. برای سئو، محتوای تازه و اصلی همیشه بهترین عامل در رتبه بندی و سئو سایت می باشد. و اگر محتوای مشابهی دارید، با استفاده از URL های متعارف به Google بگویید کدام یک باید به عنوان معتبرترین رتبه بندی شود .

 قبل از اینکه به برخی از عوامل موثر در بهینه سازی موتورهای جستجوگر در داخل و خارج از صفحه توجه کنید باید در مورد محتوا بحث کرد. محتوا هم در جذب موتورهای جستجو و هم کمک به ارتباط شما با بازدیدکنندگان سایتتان موثر است.

تولید محتوای با کیفیت  در سایت شما باعث می شود موتورهای جستجوگر رتبه صفحات سایت شما را در نتایج جستجو بالا ببرند. تولید محتوا هرچقدر جذاب تر و موثرتر باشد احتمال دارد بازدید کنندگان شما وقت کمتری را برای جستجو بگذارند و بیشتردرسایت شما باشند و حتی از سایت شما خریداری کنند. و برای بیشتر دیده شدن محتوای خود می توانید از تکنیک های بازاریابی محتوا استفاده کنید.

7 – سئوی خارجی

علاوه بر عناصر جستجو در صفحه عناصری خارج از صفحه سئو وجود دارد که میتوانند به بهینه سازی سایت شما کمک کنند. هرچند شما کنترل مستقیم بر عوامل خارج از صفحه را ندارید راههایی وجود دارد که می توانید با کمک آنها از این عوامل برای سئو سایت خود کمک بگیرید.

عوامل خارج از صفحه SEO

اعتماد در حال تبدیل شدن به یک عامل مهم در رتبه بندی در گوگل است. گوگل دنبال سایت قانونی برای معرفی به بازدیدکنندگان است و یکی ازبهترین راههای اعتماد ایجاد بک لینک در سایتهایی است که دارای مجوز می باشند.

لینک ها یکی از راههای ساخت صفحه آفلاین SEO است. تمام تلاش خود را کنید تا با کسانی که محتوای با کیفیت تولید می کنند رابطه داشته باشید و از تبادل لینک استفاده کنید و یا لینک محتوای شما را در سایتشان قرار دهند.

شبکه های اجتماعی از مهمترین عوامل خارج از صفحه سئو استفاده از شبکه های اجتماعی و اشتراک محتوا است. هرچقدر محتوای با کیفیت بیشتری تولید کنید احتمال دارد که افراد بتوانند از طریق شبکه های اجتماعی محتوای شما را برای دیگران به اشتراک بگذارند.

 

 

عوامل موثر در سئو سایت

 

 

8 – شبکه های اجتماعی

وقتی مردم محتوای شما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند، این نشانه دیگری از ارزشمند بودن آن است. مطالعه سئوی شناختی روی ۲۳ میلیون اشتراک، ارتباط قطعی بین اشتراک‌های اجتماعی و رتبه‌بندی موتورهای جستجو پیدا کرد.

گوگل اشتراک در شبکه های اجتماعی را به عنوان یک عامل رتبه بندی مستقیم اعلام نکرده است. لینک هایی که در توئیتر و فیس بوک کمی امتیاز بیشتری نسبت به لینک های سایر وب سایت ها دارند. با این حال نمی توان گفت که همه وب سایت ها که نتایج برتر دارند از اشتراک گذاری های زیادی در شبکه های اجتماعی استفاده کرده اند. ولی :

 • اشتراک‌گذاری‌های اجتماعی بیشتر، ترافیک بیشتری را برای خود صفحه ایجاد می‌کند
 • اشتراک‌گذاری بیشتر باعث می‌شود محتوای شما برای ایجاد بک لینک بیشتر شود

به همین دلیل، به‌دست آوردن اشتراک‌های اجتماعی بیشتر به رتبه‌بندی موتور جستجوی شما کمک می‌کند ، حتی اگر غیرمستقیم باشد.

به پایان مقاله عوامل موثر در رتبه بندی گوگل رسیدیم ولی عوامل موثر در سئو سایت به این تعداد ختم نمی شود و هزاران فاکتور  برای رتبه بندی در موتورهای جستجو وجود دارد از جمله:

 • تعداد لینک های داخلی
 • تصاویر، فیلم ها و سایر عناصر چند رسانه ای
 • کیفیت پیوندهای داخلی
 • مآخذ و منابع
 • طراحی سایت کاربر پسند و قابل پیمایش
 • به روز رسانی سایت 
 • معماری سایت 
 • مکان سرور
 • استفاده از گوگل آنالیتیکس و کنسول جستجوی گوگل
 • نظرات کاربران/شهرت سایت
 • تعداد صفحات پیوند دهنده 
 • تعداد کلمات محتوای پیوند دهنده
 • کیفیت محتوای پیوند
 • و بسیاری از عوامل دیگر

 

پرسش و پاسخ متداول

مهمترین فاکتورهای رتبه بندی سئو چیست؟

• یک وب سایت امن و قابل دسترس • سرعت صفحه (از جمله سرعت صفحه موبایل) • سازگاری با موبایل • سن دامنه، آدرس اینترنتی و اختیارات. • محتوای بهینه شده • سئو فنی. • تجربه کاربر (RankBrain) • لینک ها

سئو فنی چیست؟

عوامل فنی سئو به افزایش ویژگی های یک وب سایت کمک می کند تا رتبه صفحات وب در SERP افزایش دهد. سئوی فنی یکی از عناصر سئو داخلی است و به تمام فعالیت های بهینه سازی به جز بهینه سازی محتوا و ساخت لینک مربوط می شود.

مهمترین فاکتور سئوی سایت چیست؟

سئوی داخلی مهم است زیرا بسیاری از سیگنال‌هایی که گوگل برای رتبه‌بندی صفحات وب استفاده می‌کند، از عناصر درون صفحه می‌آیند. از همه مهمتر محتوای خود صفحه است . از آنجایی که المان‌های درون صفحه همان چیزی است که کاربران شما بیشتر با آن درگیر می‌شوند و تجربه کاربری برای گوگل بسیار باارزش است، سئوی داخلی به عنوان مهمترین عمل در رتبه بندی گوگل محسوب می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.