گوگل بات چیست؟ تاثیر ربات گوگل بر سئو سایت

گوگل بات چیست؟تاثیر ربات گوگل بر سئو سایت
Rate this post

گوگل بات چیست؟ وقتی صحبت از تاثیر ربات گوگل بر سئو سایت به میان می‌آید، بسیاری ممکن است یک ربات کوچک Wall-E را تصور کنند که وب را برای فهرست کردن اطلاعات می‌کاود.

با این حال، در واقعیت، Googlebot به سادگی یک برنامه کامپیوتری است که توسط گوگل برای خزیدن صفحات وب و افزودن صفحات جدید به فهرست خود ایجاد شده است.

در این مقاله شما را با این ربات خزنده آشنا می کنیم و اهمیت آن را در دنیای بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) بررسی می کنیم.

ربات گوگل یا گوگل بات چیست؟

در دنیای بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)، عباراتی مانند ربات خزنده، خزنده وب و عنکبوت همگی به یک چیز اشاره دارند – برنامه ای که وب سایت ها یا صفحات را در اینترنت می خزند.

نسخه Google از این Googlebot نام دارد که صفحات وب را با دنبال کردن پیوندها و شناسایی محتوای جدید و به روز شده برای ایندکس کردن پیشنهاد می کند.

Googlebot توسط شبکه وسیعی از رایانه‌ها که برای ارسال خزنده به سراسر وب برای یافتن صفحات مرتبط و ارزیابی محتوای آنها استفاده می‌شود، نیرو می‌گیرد.

سایر موتورهای جستجو ربات های خود را دارند که عملکردهای مشابه Googlebot را انجام می دهند. درک نقش این خزنده ها برای بهینه سازی دید موتور جستجوی وب سایت و اطمینان از اینکه صفحات آن به درستی ایندکس می شوند ضروری است.

نحوه کار گوگل بات یا ربات گوگل

 

ربات گوگل

Googlebot برای تعیین مکان جستجوی بعدی خود به نقشه های سایت و پایگاه های داده پیوندهایی که در طول خزیدن قبلی خود کشف کرده است، متکی است. هنگامی که خزنده پیوندهای جدیدی را در یک سایت پیدا می کند، آنها را به لیست صفحاتی که در آینده باید از آنها بازدید کند اضافه می کند. اگر Googlebot پیوندهای شکسته یا تغییر یافته را کشف کند، این را به عنوان سیگنالی برای به روز رسانی فهرست خود تفسیر می کند.

فرکانس خزیدن Googlebot توسط خود برنامه تعیین می شود. مهم است که اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما توسط Googlebot قابل خزیدن است تا از فهرست بندی مناسب اطمینان حاصل شود. اگر سایت شما برای خزنده ها یا ربات ها قابل دسترسی باشد، آنها می توانند صفحات شما را پیدا کرده و ایندکس کنند. توصیه می شود به طور منظم خزیدن سایت خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به درستی توسط گوگل ایندکس شده است.

انواع ربات های گوگل

انواع مختلف ربات ها یا خزنده ها توسط گوگل برای اهداف مختلف استفاده می شوند. نام عامل کاربری که ارائه کردید به انواع مختلفی از Googlebot اشاره دارد که برای خزیدن انواع مختلف محتوا مانند صفحات وب، تصاویر، ویدیوها و مقالات خبری استفاده می شود. گوگل همچنین از انواع دیگر خزنده‌ها مانند AdSense و AdsBot برای بررسی کیفیت تبلیغات و برنامه‌های تلفن همراه Android برای بررسی برنامه‌های Android استفاده می‌کند. این خزنده‌ها برای انجام وظایف خاص طراحی شده‌اند و به Google کمک می‌کنند محتوای مرتبط و باکیفیت را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نحوه بررسی سایت توسط گوگل بات

برای دریافت اطلاعات در مورد اینکه Googlebot چند وقت یکبار در سایت شما می خزد و در آنجا چه کاری انجام می دهد، می توانید فایل های گزارش خود را بررسی کنید یا از بخش Crawl در کنسول جستجوی Google استفاده کنید. ابزارهای پیشرفته ای مانند Kibana یا SEO Log File Analyzer by Screaming Frog می توانند به شما در بهینه سازی عملکرد خزیدن سایت خود کمک کنند.

Google فهرستی از آدرس‌های IP مورد استفاده توسط ربات‌های مختلف Google ارائه نمی‌کند، زیرا آنها اغلب تغییر می‌کنند. برای بررسی اینکه آیا یک ربات واقعی گوگل از سایت شما بازدید می کند، می توانید یک جستجوی IP معکوس انجام دهید. هرزنامه‌ها یا ربات‌های جعلی می‌توانند از نام عامل کاربر دیگری استفاده کنند، اما نمی‌توانند آدرس IP را جعل کنند.

می‌توانید از robots.txt برای تعیین نحوه خزیدن و نمایه‌سازی سایت Googlebot استفاده کنید، اما در حین انجام این کار باید مراقب باشید، زیرا تنظیمات نادرست ممکن است مانع از خزیدن و ایندکس کردن سایت شما توسط Googlebot شود. راه های بهتری برای جلوگیری از ایندکس شدن سایت شما وجود دارد، مانند استفاده از دستورالعمل noindex یا محافظت از سایت با رمز عبور.

گوگل سرچ کنسول

کنسول جستجوی گوگل ابزار بسیار مفیدی برای نظارت بر خزیدن سایت شما و شناسایی هر گونه خطای خزیدنی است که باید برطرف شود. در کنسول جستجو، می‌توانید ببینید که Googlebot چگونه سایت شما را خزیده و ایندکس می‌کند

و می‌توانید نقشه‌های سایت و URLهای فردی را برای خزیدن ارسال کنید. اگر خطاهای خزیدن وجود داشته باشد، کنسول جستجو لیستی از آنها را به همراه پیشنهاداتی برای رفع آنها ارائه می دهد. همچنین می‌توانید از «کنسول جستجو» برای درخواست دوباره خزیدن مجدد صفحه یا بخش خاصی از سایت شما از Googlebot استفاده کنید. این می تواند به اطمینان حاصل شود که هر تغییری که در سایت خود ایجاد کرده اید در اسرع وقت در نتایج جستجوی Google منعکس می شود.

بهینه شدن برای ربات گوگل

بهبود قابلیت خزیدن سایت شما یک فرآیند فنی است که شامل شناسایی و حذف هر گونه موانع فنی است

که مانع از دسترسی و درک صحیح سایت شما توسط خزنده هایی مانند Googlebot می شود. این موانع فنی ممکن است شامل مشکلات فایل robots.txt، نقشه سایت، ساختار URL یا پیکربندی سرور سایت شما باشد.

اگر ربات گوگل نتواند سایت شما را به درستی بخزد، نمی‌تواند صفحات شما را فهرست کند و در نتایج جستجوی خود قرار دهد. این بدان معنی است که سایت شما در نتایج جستجو رتبه خوبی نخواهد داشت و تا آنجا که می تواند ترافیک دریافت نمی کند. بنابراین، شناسایی و رفع هر گونه خطای خزیدن در اسرع وقت برای اطمینان از اینکه سایت شما کاملاً قابل خزیدن و ایندکس شدن توسط Google است، مهم است.

Googlebot یک ربات فیزیکی کوچک نیست که مانند یک بازدیدکننده انسانی از سایت شما بازدید کند. این یک برنامه نرم افزاری است که در وب می خزند و صفحات وب را برای نتایج جستجوی گوگل فهرست می کند.

اگر سایت خود را از نظر فنی بهینه کرده باشید و به طور منظم محتوای جدید و باکیفیت اضافه کنید، Googlebot به طور طبیعی سایت شما را بیشتر و کارآمدتر می‌خزد. این می تواند منجر به افزایش بازدید سایت شما از نتایج جستجوی گوگل شود.

با این حال، اگر تغییرات قابل توجهی در سایت خود ایجاد کنید،

مانند طراحی مجدد آن یا مهاجرت به یک دامنه جدید، ممکن است لازم باشد

از Googlebot بخواهید تا سایت شما را مجدداً بررسی کند تا اطمینان حاصل شود که تغییرات در نتایج جستجوی Google منعکس می شود.

این کار را می توان با ارسال نقشه سایت یا URL های فردی به کنسول جستجوی گوگل یا با درخواست جستجوی مجدد سایت خود انجام داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *