HTML چیست؟ وکاربردهای آن

اچ تی ام ال html چیست
4.7/5 - (3 امتیاز)

HTML کدی است که برای ساختار یک صفحه وب و محتوای آن استفاده می شود. به عنوان مثال، محتوا را می توان در مجموعه ای از پاراگراف ها یا با استفاده از تصاویر و جداول داده ساختار داد. همانطور که از عنوان پیداست، این مقاله به شما درک اولیه ای از HTML چیست و عملکردهای آن می دهد. همچنین فراموش نکنید کدهایی که در طراحی سایت استفاده می کنید در سئو و بهینه سازی سایت شما تاثیر می گذارد.

HTML چیست؟

در جواب سوال html چیست می توان گفت که، HTML  مخفف HyperText Markup Language است، زبان استاندارد بین المللی برای ایجاد و نمایش صفحات وب است. تقریبا همه چیز در مرورگر به این زبان تفسیر می شود. هر صفحه وب شامل مجموعه ای از دستورات HTML است که شامل متون و تگ ها می باشد. هر سند HTML فایلی با پسوند htm. يا html. است.

همانطور که می دانید طراحی سایت دو مرحله اصلی دارد:

 1. ساختاربندی اصلی صفحات که با HTML انجام میشود.
 2. اضافه کردن جذابیت های ظاهری مثل رنگ و… که با CSS انجام میشود.

توجه نمایید که یک فایل HTML در تمام انواع کامپیوترها و در تمام سیستم عامل ها مانند Windows و Linux دارای فرمت يكسانی است و تمام مرورگرها از همین زبان، برای تفسیر و نمایش صفحه وب استفاده می نمایند.

بهتر است قبل از اینکه وارد بحث تخصصی html شویم در مورد کاربرد html برای شما بگوییم.

کاربردهای html

10 کاربرد برتر HTML

در زیر لیستی از 10 کاربرد برتر زبان HTML آمده است.

 1. توسعه صفحات وب

HTML به شدت برای ایجاد صفحاتی که در شبکه جهانی وب نمایش داده می شوند استفاده می شود.

هر صفحه شامل مجموعه ای از تگ های HTML، از جمله لینک هایی  که برای اتصال به صفحات دیگر استفاده می شود، است.

هر صفحه ای که در شبکه جهانی وب میبینیم با استفاده از نسخه ای از کد HTML نوشته شده است.

 1. ایجاد سند وب

ایجاد سند در اینترنت تحت سلطه HTML و مفهوم اصلی آن از طریق تگ و DOM می باشد.

تگ های HTML قبل و بعد عباراتی درج می شوند تا قالب و مکان آنها در صفحه مشخص شود.

یک سند وب شامل سه بخش است: عنوان، سر و بدن.

Head شامل اطلاعاتی برای شناسایی سند، از جمله عنوان و هر کلمه کلیدی مهم دیگری است. یک عنوان در نوار مرورگر قابل مشاهده است.

بخش بدنه قسمت اصلی وب سایت است که برای بیننده قابل مشاهده است. هر سه بخش با استفاده از تگ های HTML طراحی و ایجاد می شوند.

هر بخش دارای مجموعه تگ های خاص خود است که به طور اختصاصی رندر می شوند و مفاهیم سر، عنوان و بدن را در یک حلقه نگه می دارند.

 1. ناوبری اینترنتی

این یکی از مهمترین کاربردهای HTML است که انقلابی است.

این پیمایش با استفاده از مفهوم Hypertext امکان پذیر است.

این اساساً متنی است که به سایر صفحات وب یا متن اشاره دارد و هنگامی که کاربر روی آن کلیک می کند، به متن یا صفحه ارجاع داده می شود.

HTML به شدت برای جاسازی هایپرلینک در صفحات وب استفاده می شود. کاربر می تواند به راحتی در صفحات وب و همچنین بین وب سایت هایی که در سرورهای مختلف قرار دارند حرکت کند.

 1. ویژگی لبه برش

HTML5 با مجموعه استانداردها و API خود برای معرفی برخی از آخرین روندها در تجارت ایجاد وب سایت استفاده می شود.

مانند:

کتابخانه های polyfill که توسط مرورگرهای قدیمی به همان اندازه و به خوبی پشتیبانی می شوند.

مرورگری مانند Google Chrome برای اجرای آخرین مجموعه استانداردها و APIهای HTML5 بهترین انتخاب است.

یک کتابخانه جاوا اسکریپت به نام Modernizr در دسترس است که می‌تواند ویژگی‌هایی را شناسایی کند که به توسعه‌دهنده اجازه می‌دهد کتابخانه‌های polyfill را به صورت پویا بارگذاری کند.

 1. تصاویر واکنش گرا در صفحات وب

با ویژگی srcset عنصر img در HTML و ترکیب آن با عناصر تصویر، یک توسعه‌دهنده می‌تواند به طور کامل نحوه نمایش تصویر توسط کاربر را کنترل کند.

اکنون انواع مختلفی از یک تصویر با تغییر اندازه را می توان با استفاده از عنصر img بارگذاری کرد.

قوانین را می توان به راحتی با عنصر تصویر تنظیم کرد. می‌توانیم عنصر img را با منبع پیش‌فرض اعلام کنیم، و سپس برای هر مورد، یک منبع را می‌توان ارائه کرد.

در مقاله ای جداگانه برای شما آموزش html را توضیح داده ایم.

 1. ذخیره سازی سمت مشتری

قبلاً، یک کاربر نمی‌توانست داده‌های مرورگر خود را که در تمام جلسات باقی می‌ماند، ذخیره کند.

برای برآورده کردن این نیاز، زیرساخت سمت سرور باید ساخته شود، یا می توان از کوکی های کاربر استفاده کرد.

اما با HTML5، ذخیره سازی سمت سرویس گیرنده با استفاده از localStorage و IndexDB امکان پذیر است. این دو استراتژی استانداردها و ویژگی های خاص خود را دارند.

localStorage اساساً ذخیره سازی جدول را فراهم می کند. API آن بسیار ساده است و متدهای setItem، getItem و removeItem را در اختیار توسعه دهنده قرار می دهد.

از سوی دیگر، IndexDB یک ذخیره‌سازی اطلاعات در سمت مشتری می باشد که بزرگ‌تر و بهتر است. پایگاه داده IndexDB را می توان با اجازه کاربر گسترش داد.

 1. استفاده از قابلیت های آفلاین

هنگامی که داده‌ها در مرورگر ذخیره می‌شوند، توسعه‌دهنده می‌تواند استراتژی‌ای را برای کارکرد برنامه در صورت قطع ارتباط کاربر در نظر بگیرد.

HTML5 مکانیسم کش کاربردی خود را دارد که نحوه مدیریت وضعیت آفلاین را توسط مرورگر مشخص می کند.

حافظه نهان برنامه، که مسئول توانایی آفلاین است، شامل اجزای مختلفی از جمله روش‌های API که به‌روزرسانی شده اند، خواندن فایل مانیفست و ایجاد رویدادها است.

با استفاده از ویژگی خاص در HTML5، یک توسعه دهنده می تواند بررسی کند که آیا برنامه آنلاین است یا نه. یک توسعه‌دهنده همچنین می‌تواند اطلاعات را در فایل مانیفست کش برنامه وب‌سایت مشخص کند.

مانند اینکه چه مرورگری منابع را برای استفاده آفلاین مدیریت می‌کند. در فایل مانیفست می توان منابعی را که به صورت آفلاین در دسترس هستند نیز مشخص کرد.

 1. پشتیبانی از ورود داده با HTML

استاندارد HTML5 و مجموعه ای از APIها را می توان برای پشتیبانی از سطح ورود داده ها استفاده کرد. همانطور که مرورگرها استانداردهای جدید HTML5 را پیاده سازی می کنند، توسعه دهندگان می توانند به سادگی برچسب ها را به برچسب اضافه کنند و فیلدهای مورد نیاز، متن، قالب داده و غیره را نشان دهند.

به طوری که کاربر نهایی بتواند ورودی داده بهتری داشته باشد.

 1. استفاده از توسعه بازی

قبل از ظهور HTML5، توسعه بازی یک دامنه انحصاری فلش و سیلورلایت بود.

از آنجایی که مرورگرها از مشخصات جدیدی برای HTML5 پشتیبانی می‌کنند، از جمله CSS3 و موتور جاوا اسکریپت با سرعت نور برای ایجاد یک تجربه غنی جدید.

HTML5 می‌تواند واقعیت توسعه بازی را که قبلاً نقطه قوت Flash و Silverlight بود، به ارمغان بیاورد.

هر ویژگی API ها نیازی به پیاده سازی ندارند، اما می توان از مناسب ترین آنها استفاده کرد و بقیه ویژگی ها را حذف کرد.

 1. استفاده از API های بومی برای غنی سازی وب سایت

HTML5 بسیاری از توانایی ها و ابزارهای جدید را اضافه می کند که در گذشته فقط یک تصور بود.

مجموعه بزرگی از APIهای جدید در مورد سیستم فایل، مکان جغرافیایی ، کشیدن و رها کردن، مدیریت رویداد، ذخیره‌سازی مشتری و غیره، قابلیت‌هایی هستند که با استفاده از HTML5 امکانپذیر و آسانتر از قبل هستند.

برنامه وب را می توان با سایر APIها مانند Fullscreen، Visibility و Media Capture افزایش داد.

یک برنامه وب مدرن دارای ماهیت ناهمزمان است که می تواند با استفاده از Websockets و کارمندان وب مانند API ها تقویت شود.

 

مطلب پیشنهادی:  آموزش html 

تگ های HTML

زبان HTML شامل مجموعه ای از تگها است. یک تگ به مرورگر می گوید که ساختار و فرمت یک صفحه وب چگونه است. هر تگ HTML در بین < > قرار میگیرد. اغلب تگهای HTML شامل تگ شروع و تگ پایان می باشند. به عنوان مثال برای ایجاد یک پاراگراف جديد در HTML باید متن موردنظر را در بین دو تگ قرار داد که به ترتیب تگ شروع و پایان برای پاراگراف می باشند.
البته برخی از تگها، فاقد تگ پایان هستند. مثلا تگ IMG که برای ایجاد تصاویر از آن استفاده می شود، از این دسته است. همان طور که می بینید تگهای پایان به صورت <Tag/> می باشند.

از طرف دیگر هر تگ دارای تعدادی ویژگی با خاصيت نیز می باشد. به عنوان مثال تگ دارای یک ویژگی به نام ALIGN جهت تراز نمودن پاراگراف است.

تگهای HTML و ویژگیهای مهم آنها در فصل های بعدی به طور مفصل توضیح داده خواهد شد.
نکته: HTML نسبت به حروف حساس نیست، ولی معمولا برای خوانایی بهتر و ایجاد تمایز بین تگ های HTML و دیگر متون، بهتر است تگها و ویژگی های HTML را با حروف بزرگ نمایش داد.

(ادامه مطلب html چیست)

نسخه های HTML

نسخه های مختلفی از HTML وجود دارد که به تدریج توسعه یافته اند، به طوری که هر نسخه بالاتر، نسخه پایین تر را پشتیبانی می نماید.

مشخص ترین نسخه از آن، HTML استاندارد نام دارد.

آخرین نسخه از HTML نسخه 4.01 می باشد. یک سازمان بین المللی به نام کنسرسیوم وب جهانی ((W3C) مسئولیت نظارت بر استانداردهای جهانی HTML را برعهده دارد. برای اطلاع از آخرین اطلاعات در مورد نسخه ها و استانداردهای بین المللی HTML به سایت رسمی این سازمان به آدرس www.w3.org رجوع نماييد.

مرورگرها و HTML

یک صفحه وب، ممكن است در مرورگرهای مختلف به صورت های مختلفی نمایش داده شود.

در واقع مرورگرهای مختلف ممکن است یک صفحه HTML مشخص را به صورتهای مختلفی تفسیر نمایند.

از طرف دیگر ممكن است برخی از مرورگرها، بعضی از تگهای HTML را پشتیبانی ننمایند که این مسائل از مشکلات رایج در زمينه طراحی صفحات وب محسوب میشود.

(ادامه مطلب html چیست)

html چیست

برنامه نویسی مبتنی بر وب

بعضی شرکتها مانند مایکروسافت و نت اسكيپ که به کار تولید نرم افزارهای مرورگر مبادرت می ورزند، برخی تگها و ویژگیها را اضافه می نمایند که جزء HTML استاندارد محسوب نمی شود.

در نتیجه استفاده از اینگونه تگها ممكن است برای دیگر مرورگرها غير قابل فهم باشد.

اینگونه تگها اصطلاحا تگهای اضافی با الحاقی خوانده می شوند. در صورتی که می خواهید صفحه شما در مرورگر – های دیگر نیز درست کار نماید، از این تگها در طراحی صفحه وب استفاده نکنید.

مشاهده کد HTML یک صفحه وب

در مواردی ممکن است بخواهید در هنگام ملاقات یک صفحه وب در اینترنت، كد HTML آن صفحه را نیز مشاهده نمایید. این کار ممکن است در طراحی صفحه وب کمک قابل توجهی به شما نماید و ایده های تازه ای از طراحی صفحه وب، به شما بدهد.

همچنین می تواند در یادگیری HTML به شما کمک کند.
درصورتی که از Internet Explorer استفاده می نمایید میتوانید برای مشاهده کد HTML صفحه ای که درحال حاضر مشغول ملاقات آن هستید، از منوی View، گزینه Source را انتخاب نمایید.

در این صورت کد HTML صفحه در ویرایشگر متنی Notepad برای شما نمایش داده خواهد شد.
نکته: در صورتی که از مرورگر NetScape استفاده می نمایید، باید گزینه Page Source را انتخاب نماید.

(ادامه مطلب html چیست)

طراحی صفحات وب

تكنولوژی های مختلف و متنوعی برای طراحی سایت و تولید صفحات وب وجود دارد که براین اساس نرم افزارهای مختلفی جهت ایجاد صفحات وب، موجود است.

ساده ترین نرم افزاری که می توان برای تولید یک صفحه وب، استفاده نمود، ویرایشگر متنی ساده ای مانند NotePad يا WordPad است.

نرم افزارها امکانات خاصی جهت تولید صفحه وب وجود ندارد و طراح باید فقط با نوشتن های HTML ویا دیگر کدهای موردنیاز، صفحه وب خود را ایجاد نماید.

درصورتی که می خواهید وب حاوی کدهای HTML ایجاد نمایید، حتما باید آن را با پسوند htm. یا html ذخیره نمایید.
که می دانید در یک ویرایشگر متنی مانند NotePad پسوند پیش فرض جهت ذخیره سازی یک متن ،txt است. در صورتی که از تکنولوژی خاصی برای تولید صفحه وب استفاده می نمایید، باز هم می توانید صفحات خود را در یک ویرایشگر متنی ساده مانند notepad ایجاد نمایید،ولی باید از پسوند مناسب آن استفاده نمایید.

به عنوان مثال اگر از تکنولوژی Asp استفاده می نماییدباید از پسوندasp. برای ذخیره ی صفحه ی خود استفاده نمایید.

همین طور در PHP باید از پسوندphp. و در تکنولوژی Asp.net باید از پسوند aspx. استفاده نمایید.

البته نصب یک سرویسگر اینتنرنتی مانندIIS بر روی کامپوتر خیلی ضروری است.
نرم افزار ساده دیگری که می توان برای این منظور استفاده نمود، واژه پردازWord xp یا Word 2000 است که در این صورت باید از گزینه ی save as web page جهت ذخیره صفحه استفاده نمود.
نرم افزارهای معروفی نیز وجود دارند که مختص تولید صفحات وب می باشند.

نرم افزار FrontPage که جزء مجموعه Office نیز هست، از محصولات شرکت مایکروسافت جهت تولید صفحات وب است، که قابلیت های زیادی دراختیار طراح وب قرار می دهد.

نرم افزار Dream Weaver محصول شرکت ماكرومديا یکی دیگر از نرم افزارهای طراحی و تولید صفحات وب است، که دارای شهرت جهانی است و به کمک آن تقريبا می توان صفحات وب را با هریک از تکنولوژیهای موجود تولید کرد.

یک نرم افزار دیگر که به خاطر سهولت و سادگی بسیار پرطرفدار است، نرم افزار Namo است.

(ادامه مطلب html چیست)

بهترین و پیشرفته ترین تکنولوژی جهت ایجاد صفحات وب که توسط مایکروسافت ارائه گردیده است، تکنولوژی ASP . NET است که در آن از زبانهای برنامه نویسی جدیدی مانندC # . NET VB . NET استفاده می شود، که یک تحول عظیم در طراحی و تولید صفحات وب محسوب می گردد.

در این مورد میتوان از نرم افزار Visual Studio.NET جهت سهولت در طراحی و ساخت صفحات وب کمک گرفت. با توجه به اینکه در این کتاب به دنبال فهم اصول برنامه نویسی وب هستيم و قصد نداریم به اموزش نرم افزارهای مختلف تولید صفحات وب که تعداد آنها نیز کم نیست، بپردازیم، از ویرایشگر متنی ساده NotePad برای کدنویسی و تولید صفحات وب استفاده خواهیم کرد.

تیم طراحی و بهینه سازی سایت وب داران

(پایان مطلب html چیست)

پرسش و پاسخ متداول

HTML چیست و چرا استفاده می شود؟

HTML (زبان نشانه گذاری HyperText) کدی است که برای ساختار یک صفحه وب و محتوای آن استفاده می شود. برای مثال، محتوا را می‌توان در مجموعه‌ای از پاراگراف‌ها، فهرستی از نقاط گلوله‌دار یا با استفاده از تصاویر و جداول داده‌ها ساختار داد.

چرا HTML مهم است؟

Hypertext Markup Language یا HTML یک زبان برنامه نویسی است که برای توصیف ساختار اطلاعات در یک صفحه وب استفاده می شود. HTML، CSS و جاوا اسکریپت با هم، بلوک های اساسی ساختمان وب سایت ها را در سراسر جهان را تشکیل می دهند ، با CSS که ظاهر صفحه را کنترل می کند و جاوا اسکریپت عملکرد آن را برنامه ریزی می کند.

آیا برای ساخت یک وب سایت به HTML نیاز دارید؟

HTML و CSS زبان های اصلی وب سایت ها هستند و برای ایجاد یک وب سایت خوب به هر دو نیاز دارید . HTML بدون هیچ CSS نه تنها زشت به نظر می رسد، بلکه می تواند به نظر برسد که مشکل جدی در سایت شما وجود دارد. یادگیری HTML و CSS در مقایسه با سایر زبان های برنامه نویسی بسیار آسان است.

سیاوش رستمی

سیاوش رستمی موسس، نویسنده و سئو کار وب داران می باشد. بیشتر از 10 سال در زمینه سئو و طراحی سایت مشغول به کار است. و عاشقانه حرفه اش را دوست دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *