HTML چیست؟

HTML چیست؟

HTML چیست؟

HTML که مخفف HyperText Markup Language است، زبان استاندارد بین المللی برای ایجاد و نمایش صفحات وب است. تقریبا همه چیز در مرورگر به این زبان تفسیر می شود. هر صفحه وب شامل مجموعه ای از دستورات HTML است که شامل متون و تگ ها می باشد. هر سند HTML فایلی با پسوند htm. يا html. است.

توجه نمایید که یک فایل HTML در تمام انواع کامپیوترها و در تمام سیستم عامل ها مانند Windows و Linux دارای فرمت يكسانی است و تمام مرورگرها از همین زبان، برای تفسیر و نمایش صفحه وب استفاده می نمایند.

تگ های HTML

زبان HTML شامل مجموعه ای از تگها است. یک تگ به مرورگر می گوید که ساختار و فرمت یک صفحه وب چگونه است. هر تگ HTML در بین < > قرار میگیرد. اغلب تگهای HTML شامل تگ شروع و تگ پایان می باشند. به عنوان مثال برای ایجاد یک پاراگراف جديد در HTML باید متن موردنظر را در بین دو تگ و قرار داد که به ترتیب تگ شروع و پایان برای پاراگراف می باشند.
البته برخی از تگها، فاقد تگ پایان هستند. مثلا تگ IMG که برای ایجاد تصاویر از آن استفاده می شود، از این دسته است. همان طور که می بینید تگهای پایان به صورت <Tag/> می باشند. از طرف دیگر هر تک دارای تعدادی ویژگی با خاصيت نیز می باشد. به عنوان مثال تگ دارای یک ویژگی به نام ALIGN جهت تراز نمودن پاراگراف است. تگهای HTML و ویژگیهای مهم آنها در فصل های بعدی به طور مفصل توضیح داده خواهد شد.
نکته: HTML نسبت به حروف حساس نیست، ولی معمولا برای خوانایی بهتر و ایجاد تمایز بین تگ های HTML و دیگر متون، بهتر است تگها و ویژگی های HTML را با حروف بزرگ نمایش داد.

نسخه های HTML

نسخه های مختلفی از HTML وجود دارد که به تدریج توسعه یافته اند، به طوری که هر نسخه بالاتر، نسخه پایین تر را پشتیبانی می نماید. مشخص ترین نسخه از آن، HTML استاندارد نام دارد. آخرین نسخه از HTML نسخه 4.01 می باشد. یک سازمان بین المللی به نام کنسرسیوم وب جهانی ((W3C) مسئولیت نظارت بر استانداردهای جهانی HTML را برعهده دارد. برای اطلاع از آخرین اطلاعات در مورد نسخه ها و استانداردهای بین المللی HTML به سایت رسمی این سازمان به آدرس www.w3.org رجوع نماييد.

مرورگرها و HTML

یک صفحه وب، ممكن است در مرورگرهای مختلف به صورت های مختلفی نمایش داده شود. در واقع مرورگرهای مختلف ممکن است یک صفحه HTML مشخص را به صورتهای مختلفی تفسیر نمایند. از طرف دیگر ممكن است برخی از مرورگرها، بعضی از تگهای HTML را پشتیبانی ننمایند که این مسائل از مشکلات رایج در زمينه طراحی صفحات وب محسوب میشود.

html چیست

برنامه نویسی مبتنی بر وب

بعضی شرکتها مانند مایکروسافت و نت اسكيپ که به کار تولید نرم افزارهای مرورگر مبادرت می ورزند، برخی تگها و ویژگیها را اضافه می نمایند که جزء HTML استاندارد محسوب نمی شود. در نتیجه استفاده از اینگونه تگها ممكن است برای دیگر مرورگرها غير قابل فهم باشد. اینگونه تگها اصطلاحا تگهای اضافی با الحاقی خوانده می شوند. در صورتی که می خواهید صفحه شما در مرورگر – های دیگر نیز درست کار نماید، از این تگها در طراحی صفحه وب استفاده نکنید.

مشاهده کد HTML یک صفحه وب

در مواردی ممکن است بخواهید در هنگام ملاقات یک صفحه وب در اینترنت، كد HTML آن صفحه را نیز مشاهده نمایید. این کار ممکن است در طراحی صفحه وب کمک قابل توجهی به شما نماید و ایده های تازه ای از طراحی صفحه وب، به شما بدهد. همچنین می تواند در یادگیری HTML به شما کمک کند.
درصورتی که از Internet Explorer استفاده می نمایید میتوانید برای مشاهده کد HTML صفحه ای که درحال حاضر مشغول ملاقات آن هستید، از منوی View، گزینه Source را انتخاب نمایید. در این صورت کد HTML صفحه در ویرایشگر متنی Notepad برای شما نمایش داده خواهد شد.
نکته: در صورتی که از مرورگر NetScape استفاده می نمایید، باید گزینه Page Source را انتخاب نماید

طراحی صفحات وب

تكنولوژی های مختلف و متنوعی برایطراحی سایتو تولید صفحات وب وجود دارد که براین اساس نرم افزارهای مختلفی جهت ایجاد صفحات وب، موجود است. ساده ترین نرم افزاری که می توان . . تولید یک صفحه وب، استفاده نمود، ویرایشگر متنی ساده ای مانند NotePad يا WordPad نرم افزارها امکانات خاصی جهت تولید صفحه وب وجود ندارد و طراح باید فقط با نوشتن های HTML ویا دیگر کدهای موردنیاز، صفحه وب خود را ایجاد نماید. درصورتی که می خواهد وب حاوی کدهای HTML ایجاد نمایید، حتما باید آن را با پسوند htm. یا html ذخیره نمایید.
که می دانید در یک ویرایشگر متنی مانند NotePad پسوند پیش فرض جهت ذخیره سازی یک متن ،txt است. در صورتی که از تکنولوژی خاصی برای تولید صفحه وب استفاده می نمایید، باز هم می توانید صفحات خود را در یک ویرایشگر متنی ساده مانند notepad ایجاد نمایید،ولی باید از پسوند مناسب آن استفده نمایید.

به عنوان مثال اگر از تکنولوژی Asp استفاده می نماییدباید از پسوندasp. برای ذخیره ی صفحه ی خود استفاده نمایید. همین طور در PHP باید از پسوندphp. و در تکنولوژی Asp.net باید از پسوند aspx. استفاده نمایید. البته نصب یک سرویسگر اینتنرنتی مانندIIS بر روی کامپوتر خیلی ضروری است.
نرم افزار ساده دیگری که می توان برای این منظور استفاده نمود، واژه پردازWord xp یا Word 2000 است که در این صورت باید از گزینه ی save as web page جهت ذخیره صفحه استفاده نمود.
نرم افزارهای معروفی نیز وجود دارند که مختص تولید صفحات وب می باشند. نرم افزار FrontPage که جزء مجموعه Office نیز هست، از محصولات شرکت مایکروسافت جهت تولید صفحات وب است، که قابلیت های زیادی دراختیار طراح وب قرار می دهد.

نرم افزار Dream Weaver محصول شرکت ماكرومديا یکی دیگر از نرم افزارهای طراحی و تولید صفحات وب است، که دارای شهرت جهانی است و به کمک آن تقريبا می توان صفحات وب را با هریک از تکنولوژیهای موجود تولید کرد. یک نرم افزار دیگر که به خاطر سهولت و سادگی بسیار پرطرفدار است، نرم افزار Namo است.

بهترین و پیشرفته ترین تکنولوژی جهت ایجاد صفحات وب که توسط مایکروسافت ارائه گردیده است، تکنولوژی ASP . NET است که در آن از زبانهای برنامه نویسی جدیدی مانندC # . NET VB . NET استفاده می شود، که یک تحول عظیم در طراحی و تولید صفحات وب محسوب می گردد.

در این مورد میتوان از نرم افزار Visual Studio.NET جهت سهولت در طراحی و ساخت صفحات وب کمک گرفت. با توجه به اینکه در این کتاب به دنبال فهم اصول برنامه نویسی وب هستيم و قصد نداریم به اموزش نرم افزارهای مختلف تولید صفحات وب که تعداد آنها نیز کم نیست، بپردازیم، از ویرایشگر متنی ساده NotePad برای کدنویسی و تولید صفحات وب استفاده خواهیم کرد.

 

مقالات مرتبط

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.