الگوریتم رنک برین Rank brain چیست؟

Rank brain چیست؟
4.8/5 - (5 امتیاز)

الگوریتم رنک برین یا Rank Brain گوگل جیست آیا درباره این الگوریتم اطلاعاتی دارید در ادامه با ما همراه باشید.

ما ( طراحی سایت وب داران ) در این مقاله قصد داریم شما را با الگوریتم rank brain چیست آشنا کنیم و همچنین نحوه تاثیر گذاری آن بر روی سئو را با هم مورد بررسی قرار دهیم.

Rankbrain چیست؟

یکی از الگوریتم های امتیاز دهی گوگل است و بر اساس تحقیقات سومین فاکتور مهم در رتبه بندی سایت ها به حساب می آید.

CTR و Dwell Time از عوامل تاثیر گذار روی این الگوریتم به شمار می روند که در ادامه به نحوه تاثیر این دو عامل بر روی الگوریتم Rank brain خواهیم پرداخت.

Rank brain به معنی رتبه بندی با هوش مصنوعی می باشد

گوگل به کمک این الگوریتم نتایج جستجو را بر اساس رفتار کاربران تجزیه و تحلیل می کند.

بگذارید با یک مثال برایتان توضیح دهیم:

فرض کنید شما کلمه طراحی سایت را در گوگل جستجو کرده اید و به دلخواه وارد یکی از لینک ها شده اید.

Rank-brain--3به-معنی-رتبه-بندی-با-هوش-مصنوعی-می-باشد

در این حالت گوگل رفتار شما را زیر نظر دارد.

اگر شما جواب خود را در صفحه مورد نظر گرفته باشید و دیگر وارد بقیه لینک ها نشوید و یا اینکه به دنبال جستجوی کلمات مشابه در گوگل نباشید ، گوگل به کمک این الگوریتم برای این صفحه یک امتیاز مثبت در نظر می گیرد و در صورت ادامه این روند توسط کاربران دیگر، رتبه سایت مورد نظر را بهبود می بخشد.

هوشمندی الگوریتم رنک برین google rank brain :

هوشمندی google rank brain

الگوریتم رنک برین با تجزیه تحلیل رفتار کاربران به گوگل اعلام می کند که محتوای این صفحه ارزشمند است.

عکس این مطلب هم می تواند اتفاق بیافتد.فرض کنید یک سایت با محتوای ضعیف و نامناسب در رتبه اول یا دوم نتایج جستجو قرار دارد.

اگر کاربرانی که به این سایت ها مراجعه می کنند بعد از بازدید به دنبال لینک های دیگر بروند و یا اینکه کلمات مشابه دیگری را جستجو کنند ، گوگل از این طرز رفتار کاربران متوجه می شود که این محتوا ارزشمند نیست و ممکن است تغییراتی را در جایگاه آن سایت ایجاد کند.

همان طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم دو عامل CTR و Dwell Time روی الگوریتم Rank brain تاثیر گذار هستند که در ادامه به بررسی این دو می پردازیم.

Dwell Time و تاثیر آن بر روی الگوریتم Rank brain :

Dwell Time و تاثیر آن بر روی Rank brain

Dwell time چیست؟

به مدت زمان حضور کاربر در یک صفحه Dwell time می گویند.

البته این زمان برای کاربرانی محاسبه می شود که از طریق جستجوی کلمات در موتور جستجو وارد سایت شده اند ، کاربرانی که به صورت مستقیم و یا از طریق بک لینک وارد سایت شده باشند ، شامل این زمان نمی شوند.

بر اساس تحقیقات اگر کاربر به مدت 3 دقیقه و 10 ثانیه در یک صفحه بماند ، محتوای صفحه مورد نظر از نظر گوگل ارزشمند شناخته می شود و امتیاز مثبت Rank brain برای آن محاسبه می شود.

CTR و تاثیر آن بر الگوریتم Rank brain :

CTR و تاثیر آن بر Rank brain

CTR مخفف سه کلمه click through rate و به معنی نرخ کلیک می باشد.

عوامل زیادی روی بالا رفتن CTR سایت تاثیر دارند که پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله CTR و تاثیر آن بر سئو را مطالعه کنید.

هرچه نرخ کلیک یک سایت بالاتر باشد ، امتیاز Rank brain آن هم بیشتر است ، زیرا از نظر گوگل CTR بالاتر نشان دهنده محتوای ارزشمند تر است.

google dance

بعضی مواقع گوگل در تعیین جایگاه یک صفحه دچار تردید می شود.

در این صورت به کمک الگوریتم Rank brain و استفاده از دو روش اشاره شده در بالا ، جایگاه صفحه مورد نظر را مشخص می کند.

به این صورت که صفحه مورد نظر را برای مدت زمان مشخصی به لینک اول یا دوم منتقل می کند.

در گام نخست نرخ کلیک آن را با متوسط میزان CTR لینک اول یا دوم مقایسه می کند و سپس در گام بعدی رفتار کاربران را هنگام مراجعه به سایت بررسی می کند و میزان Dwell time آن ها را محاسبه می کند و از این طریق جایگاه صفحه مورد نظر را در نتایج جستجو تعیین می کند.

به این روش گوگل در تعیین جایگاه صفحات ، google dance می گویند.

الگوریتم های google :

الگوریتم های google

اصلی ترین الگوریتم امتیاز دهی گوگل ، الگوریتم مرغ مگس خوار است که Rank brain و دیگر الگوریتم های گوگل از جمله الگوریتم پاندا ، الگوریتم پنگوئن ، الگوریتم کبوتر و … همگی زیر مجموعه های آن است.

در این میان الگوریتم Rank brain یک روش نوپا و کارآمد برای تعیین جایگاه صفحات است و تا حد زیادی از روش های سئو کلاه سیاه جلوگیری می کند.

شناخت رفتار کاربر :

شناخت رفتار کاربر

گوگل به کمک این الگوریتم صفحات ارزشمند سایت ها را بر اساس رفتار کاربران شناسایی می کند.

اگر به فکر بهبود سئو سایت خود هستید از همین حالا تولید محتوا ی ارزشمند و مورد نیاز کاربر را در دستور کار خود قرار دهید و اگر بعضی از صفحات سایت شما مطالب مفید و ارزشمندی ندارند از همین حالا نسبت به ویرایش آن ها اقدام کنید تا بتوانید امتیاز حداکثری این الگوریتم گوگل را کسب کنید و رتبه صفحات خود را در نتایج جستجو بهبود ببخشید.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

سیاوش رستمی

سیاوش رستمی موسس، نویسنده و سئو کار وب داران می باشد. بیشتر از 10 سال در زمینه سئو و طراحی سایت مشغول به کار است. و عاشقانه حرفه اش را دوست دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *