تولید محتوا چیست ؟

4.3/5 - (7 امتیاز)
تولید محتوا سنگ بنای یک استراتژی بازاریابی آنلاین قوی است. بدون محتوای جذاب و ارزشمند، بازدیدکنندگان جدید سایت شما را به سایتی مفیدتر ترجیح می دهند.بنابراین، باید بدانیم تولید محتوا در سایت چیست و تیم شما چگونه می‌تواند فرآیند تولید محتوا را پیاده سازی کند؟

سئو به دو دسته سئو داخلی و سئو خارجی تقسیم بندی میشود که محتوا جز سئو داخلی محسوب می شود.

در این مقاله برای شما خواهیم گفت از:

تولید محتوا چیست؟

نوشتن محتوا فرآیند برنامه ریزی، نوشتن و ویرایش محتوای وب است که معمولاً برای اهداف بازاریابی دیجیتال کاربرد دارد.
این می‌تواند شامل نوشتن پست‌ها و مقالات وبلاگ، اسکریپت‌هایی برای ویدیوها و پادکست‌ها، و همچنین محتوایی برای پلتفرم‌های خاص، مانند توییت در توییتر یا پست‌های متنی در Reddit و حتی تهیه فیلم برای اینستاگرام باشد.

چرا تولید محتوا مهم است؟

تعریف تولید محتوا

اگر سیستم خوبی داشته باشید، می توانید محتوای خوبی تولید کنید. محتوای خوب همیشه مشتری دارد، اگر سیستم کاری خود را بر اساس مارکتینگ پیش می برید می توانید از مزیت های محتوای خوب در جذب افراد استفاده کنید.

یکی از این موارد تاثیر بهبود محتوا در سئو می باشد، درباره سئو سایت می توانید در برگه مربوطه بخوانید. در حالی که راه‌اندازی یک سیستم دقیق و سازمان‌یافته با چندین مرحله ممکن است به نظر اتلاف وقت شما باشد، اما این همان چیزی است که به شما امکان می‌دهد بعداً تلاش‌های خود را مقیاس‌بندی کنید، نقش‌ها و مسئولیت‌ها را به وضوح بیان کنید و مشکلات تولید محتوا را قبل از وقوع آنها حل کنید.

بهرحال باید تلاش کنیم که یک محتوای با کیفیت تولید کنیم تا تاثیر ان را ببینیم.

حال که متوجه شده اید تولید محتوا چیست لازم است بدانید محتوا شامل چه مواردی می تواند باشد:

 1. اینفوگرافیک
 2. Meme
 3. ویدیو
 4. راهنما و مطالب آموزشی
 5. نقد و بررسی کتاب
 6. پست نظرسنجی
 7. بررسی محصول
 8. لیست های مختلف
 9. صفحات لینکی
 10. پادکست

تفاوت بین تولید محتوا و استراتژی محتوا چیست؟

استراتژی محتوا اهداف و نحوه ی برنامه ریزی شما برای استفاده از محتوا را برای دستیابی به اهداف مشخص می کند.

استراتژی محتوا همیشه حرف اول را می زند. در غیر اینصورت هیچ راهی برای اثربخشی سیستم تولید محتوا وجود ندارد.

. تفاوت بین تولید محتوا و استراتژی محتوا را می توان به صورت زیر تعریف کرد:

 • تولید محتوا= مجموعه ای از مراحل تعریف شده، مستند، که هر قطعه از محتوا را از ایده به انتشار می برد و اثربخشی آن را در پیشبرد استراتژی محتوای شما تحلیل می کند.
 • استراتژی محتوا= طرحی که به شما اطلاع می‌دهد چه چیزی منتشر می‌کنید، چگونه منتشر می‌کنید و چرا منتشر می‌کنید (یعنی ارزش تجاری)

دقیقا به دلایلی که در بالا ذکر شد باید محتوا توسط یک فرد متخصص انجام شود.

برنامه ریزی و  استراتژی تولید محتوا چگونه است؟

محتوا شامل چه مواردی می تواند باشد؟

مرحله 1 . تعیین هدف

هر قسمت از محتوا باید با هدف پیشبرد یکی از این سه هدف نوشته شود:

  • اطلاع
  • توجه
  • تبدیل

به عبارتی، هر قطعه از محتوایی که منتشر می کنید باید با هدف پرورش آگاهی از برند شما، به دست آوردن سرنخ های جدید یا تشویق فروش باشد.که در نهایت قدرت دامنه سایت شما را بالاتر میبرد.

با تعیین هدف خاص محتوای خود قبل از شروع تولید آن، موفقیت پروژه را آسان تر می کنید.

برخی از بازاریابان می خواهند محتوای آنها هر سه مورد را انجام دهد، اما این کار بی تاثیر است. با جمع کردن آگاهی، توجه و فروش در یک بسته، محتوا را بیش از حد عمومی می کنید و توجه خریدار خود را از دست می دهید.

حتما بخوانید : درباره تکنیک آسمان خراش در حوزه محتوا نویسی بخوانید.

مرحله 2: تصمیم بگیرید که چه نوع محتوایی تولید کنید

اکنون که هدف تولید محتوای خود را می دانید، باید تصمیم بگیرید که چه شکلی خواهد داشت. چند راه مختلف برای فکر کردن در این مورد وجود دارد. شما می توانید محتوای خود را بر اساس فرم دسترسی یا قالب آن دسته بندی کنید.

در اکثر وب سایت ها سه نوع محتوا وجود دارد:

محتوای سنگ زاویه مقالات طولانی تر و با اعتبار بالا است که برای برند شما اساسی است. اینها معمولاً آگاهی از اینکه شما چه کسی هستید، چه چیزی ارائه می دهید و چرا یک مرجع هستید، ایجاد می کند. محتوای Cornerstone معمولاً برای دسترسی آسان در صفحات فرود نشان داده می شود.

اگر با یک تجارت نسبتاً جدید کار می کنید، ممکن است مسئول ایجاد اولین قطعات سنگ بنا در هسته یک سایت جدید باشید. اینها بسیار مهم هستند و نیاز به زمان، تحقیق اختصاصی و کامل و بحث های زیادی با مشتری دارند. اگر تکه های سنگ بنای خود را میخکوب کنید، کارهای زیر که انجام می دهید از قبل یک مزیت پایه خواهد داشت.

محتوای دروازه‌دار مستلزم انتخاب کردن از سرنخ‌های شما است، معمولاً به شکل اشتراک ایمیل. این باعث می شود تا برند شما مورد توجه قرار گیرد. مجموعه‌های ایمیل، پادکست‌های هفتگی و راهنماها و قالب‌های قابل دانلود معمولاً محتوایی هستند که سرنخ ایجاد می‌کنند.

محتوای در حال تکامل صرفاً محتوایی است که در طول زمان تغییر می کند. در حالی که محتوای سنگ بنای شما یکسان باقی می ماند، محتوای در حال تحول هر چیزی است که به طور مکرر به روز می شود. محتوای در حال تکامل می تواند شامل محتوای متمرکز بر فروش، مانند رسانه های تبلیغاتی، یا محتوای حساس به زمان مانند پست های رسانه های اجتماعی باشد.

حتما بخوانید : اهمیت وبلاگ نویسی در سئو سایت

مرحله 3: نقش ها در فرآیند تولید محتوا

نوع محتوایی که تصمیم به تولید می‌گیرید تعیین می‌کند چه کسی در آن فرآیند مشارکت خواهد داشت.

گاهی اوقات یک نفر از چندین کلاه استفاده می کند، به خصوص در یک سازمان کوچکتر، در حالی که یک شرکت بزرگ ممکن است تیم های کاملی را به هر یک از این دسته ها اختصاص دهد. بسته به نوع محتوایی که ایجاد می کنید، ممکن است به تولیدکنندگان محتوای زیر نیاز داشته باشید:

 • نویسندگان/محققان
 • تصحیح کنندگان / ویراستاران
 • فیلمبرداران
 • عکاسان
 • طراحان UX/UI
 • طراحان گرافیک
 • مدیر محتوا / تولید کننده

در حالی که هر قسمت از محتوا احتمالاً به هر نوع حرفه ای در ترکیب نیاز نخواهد داشت، چیزی که از نظر فنی پیچیده است مانند یک مجموعه ویدیویی با اینفوگرافیک، نویسندگان، محققان، ویراستاران، فیلمبرداران و طراحان گرافیک را در کنار هم خواهد داشت.

اما وارد کردن افراد بیشتر به این ترکیب همیشه راه حل نیست. ریچارد از آرکن مارکتینگ می‌گوید با درگیر نکردن افراد زیادی در هر مرحله، کار بسیار آسان‌تر است.

لیدیا از بازاریابی دیجیتال تائو می‌گوید یک رویکرد مؤثر هنگام برنامه‌ریزی محتوا، این است که از قبل تصمیم بگیرید که آیا یک قطعه مشارکتی است یا بهتر است به یک فرد واگذار شود.

به همین دلیل است که فرآیند تولید محتوا بسیار مهم است. شما به راهی برای تسهیل اشتراک گذاری ایده ها و محتوا در بین همه این افراد نیاز دارید.

یک تولید کننده محتوا چه می کند؟

یک کلمه کوتاه در مورد تولیدکنندگان راضی که گاهی اوقات به آنها مدیر محتوا نیز می گویند. این متخصصان بر چرخه حیات محتوا نظارت می کنند و اغلب مسئول اطمینان از همسویی تمام جنبه های خلاقانه و فنی محتوا هستند.

این اغلب به معنای توجه زیاد به مواردی مانند توضیحات متا، ایجاد مختصر محتوا و جلسات تیم است.

اصول تولید محتوای با کیفیت

نکات مهم در تولید محتوا چیست ؟

1. انتخاب یک موضوع مناسب

چرا انتخاب یک موضوع مناسب مهم است؟ زیرا محتوا هسته اصلی کار شما است طراحی وب سایت ، تصاویر ، فونت ها و رنگ ها بخش بزرگی از نام تجاری شما را تشکیل می دهند اما این محتوا است که باعث می‌شود افراد نسبت به خرید از شما اقدام کند.

2. نحوه ارائه محتوا

نحوه ارائه محتوا مهم است زیرا محتوای شما و مخاطب هدف ارتباط برقرار می‌کند به سایت شما به عنوان ارائه دهنده و معرف نام تجاری شما است و برای انجام این کار به یک مورد نیاز دارید افراد مورد نظری که درباره آنچه که انجام می دهید توضیح دهند تا مخاطب با شما ارتباط برقرار کند.

3. استفاده از جذابیت های بصری و گرافیگی

استفاده از جذابیت های بصری و گرافیگی

این موضوع نیز از هیچ کس پوشیده نیست که استفاده از جذابیت های بصری و گرافیکی می تواند تا چه اندازه به مخاطبان شما کمک کند تا بتوانند جذب سایت شما شوند.

4. بررسی نیازها و بازخوردها

همانطور که می دانید زمانی که شما از صفحه ایی که فقط دارای یک سری تصاویر است ، بازدید می کنید احتمالاً اطلاعات زیادی دستگیرتان نمی شود.

برای حل این موضوع موتورهای جستجوگر یک راه حل خوب را ایجاد کردند زیرا آن ها با توجه به کلمات کلیدی و سر فصل‌ها و…  و در نتیجه محتوای خوب کمک به افزایش از بازدید از سایت شما می کنند.

5. افزایش مطالعات در زمینه کاری

افزایش مطالعات در زمینه کاری

افزایش مطالعات در زمینه کاری شامل چندین مورد می شود مانند:

آ. با یک ایده شروع کردن

همه چیز با یک ایده شروع می‌شود پس شما نیاز دارید که محتوای خود را به محصول یا خدمتی خاص را تبدیل کنید.
همگی نکاتی هستند که در هنگام تولید محتوا باید در خاطر شما باشند و به آن ها توجه کنید پس همچنان باید شما یک کلمه کلیدی یا یک موضوع یا یک ایده را برای سایتتان داشته باشید.

ب. انجام دادن تحقیقات

احتمالا صنعت خود را مانند کف دستتان می شناسید اما این به آن معنی نیست که همه حقایق مبتنی بر آمارها را نیز می دانید پس مهم نیست که چقدر از موضوع خود آگاهی دارید ، قبل از شروع به نوشتن باید تحقیقات خود را کامل کنید کامل کردن تحقیقات با استفاده از جستجو در سایر وب سایت ها و یا استفاده از مجلات و صفحات معتبر است.

ج. انتخاب عنوان خود با دقت باید انجام گیرد

۸۰ درصد افراد عنوان محتوای شما را می‌خوانند و فقط ۲۰ درصد دیگر مقاله شما را می خوانند و این به آن معنی است که شما باید یک عنوان خیلی خوب در نظر بگیرید تا افراد ترغیب شوند که متن را هم بخوانند یا با دیگران به اشتراک بگذارند.

6. نوشتن مقدمه

نوشتن مقدمه را نباید دست کم گرفت خوانندگان خود را با مقدمه خود درگیر کنید و آن ها را ترغیب کنید که ادامه متن شما را نیز بخوانند.

7. اصلاح و انتشار

پر واضح است هنگامی که شما برای مدتی طولانی به یک محتوا توجه می کنید دچار خطای دید می شوید و ایرادات کار خود را نمی بینید پس ، بعد از اتمام کار به متن خود رجوع کنید و با صدای بلند آن را بخوانید این می تواند به شما کمک کند تا جمله هایتان را به صورت صحیح و بدون هرگونه اشتباه املایی باشند.

 

سئوی محتوا چیست؟

رابطه تولید محتوا با سئو

اکنون به طور کامل می دانیم تولید محتوا چیست اما تولید محتوا چه رابطه ایی می تواند با سئو داشته باشد؟

محتوایی که بر اساس سئو تولید می شود از نظر گوگل خیلی با ارزش بوده و همچنین کاربران با خواندن محتوا لذت می برند ، محتوای لذت بخش این علاقه را به آن ها می دهد.

محتوای که تولید می کنید باید بر اساس سئو باشد، یعنی اصول سئو نویسی را در آن رعایت کنیم.

که در ذیل به برخی از آنها اشاره می کنیم:

1 – محتوا را برای مطابقت با هدف جستجو ترسیم کنید.

مطمئناً، بهینه سازی محتوای شما در مورد کلمات کلیدی همچنان بسیار مهم است. اما امروزه، محتوای شما نیز باید با « هدف جستجو » مطابقت داشته باشد.

2 – مطالب جامع بنویسید.

محتوای بلند مدت در گوگل بهترین رتبه را دارد.

این بدان معنا نیست که باید کرک یا پرکننده را به پست خود اضافه کنید.

اما این بدان معناست که شما باید مطالب جامعی را منتشر کنید. به عبارت دیگر: محتوایی که موضوع شما را در یک صفحه پوشش می دهد. بهترین محتوا است.

3 – از کلمه کلیدی خود در محتوای خود استفاده کنید.

افزودن کلمات کلیدی به محتوای شما بخش بزرگی از تولید محتوای سئو است. ما در مقاله ای برای شما گفته ایم کلمه کلیدی چیست و چگونه آن را پیدا کنیم؟

هیچ درصد چگالی کلمه کلیدی کاملی وجود ندارد. در واقع، گوگل به این موضوع اشاره کرده است که به تراکم کلمات کلیدی توجهی نمی کند .

در تجربه تبم وب داران، مکان کلمه کلیدی شما مهمتر از چند بار استفاده از آن است.

شما باید مطمئن شوید که کلمه کلیدی شما در موارد زیر ظاهر می شود:

 • URL شما
 • برچسب عنوان شما
 • 100 کلمه اول صفحه شما
 • در تگ H1
 • در تگ H2

و مطمعن شویدکه کلمه کلیدی خود را در معرفی پست وبلاگ پخش کرده اید.

لازم نیست کلمه کلیدی شما در پاراگراف اول نمایش داده شود تا کار کند. تا زمانی که از کلمه کلیدی مورد نظر خود در 100 تا 150 کلمه اول خود استفاده می کنید، خوب هستید.

عنوان شما باید حاوی کلمه کلیدی باشد. یعنی کلمه کلیدی شما اکنون در یک تگ H1 است.

تنها نکته دیگری که باید در مورد تگ های H1 در نظر داشت این است که شما فقط باید یکبار در هر صفحه استفاده کنید. تگ های H1 به نوعی شبیه تگ های عنوان کوچک هستند. بنابراین اگر از بیش از یک بار در یک صفحه استفاده کنید، می تواند موتورهای جستجو را سردرگم کند.

در آخر، شما می خواهید از کلمه کلیدی خود در زیر عنوان H2 استفاده کنید،.

4 – برچسب های عنوان خود را برای کلیک ها بهینه کنید.

طبق  مطالعه منتشر شده در وبلاگ Moz ، نرخ کلیک ارگانیک یک سیگنال رتبه بندی گوگل است.

شما می توانید این کار را با استفاده از یک عدد خاص در عنوان خود انجام دهید.

نوشتن عناوین جذاب و پر احساس.

5 – یک توضیحات متا قانع کننده بنویسید.

توضیحات متا به طور مستقیم بر رتبه بندی گوگل تأثیر نمی گذارد .

که قبلا هم گفته ایم:

توضیحات متا چشم نواز می تواند نرخ کلیک ارگانیک شما را افزایش دهد.

6 – از لینک های داخلی استفاده کنید.

لینک های داخلی یک راه عالی برای بهینه سازی محتوای شما برای کاربران و موتورهای جستجو هستند.

دلیل آن این است:

لینک های داخلی برای کاربران مفید هستند زیرا به آنها کمک می کنند محتوای مرتبط را در سایت شما پیدا کنند.

به همین دلیل است که توصیه می کنم برای هر پستی که منتشر می کنید از حداقل 4-5 لینک داخلی استفاده کنید. مقاله ی راهنمای لینک سازی داخلی را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید »» بک لینک چیست و تاثیر آن بر سئو سایت

7 – پیوند به صفحات و منابع خارجی

گوگل می خواهد مردم را به محتوایی بفرستد که هر چیزی را که جستجوگران می خواهند داشته باشد. و این “همه چیز” شامل منابع مفید در وب سایت های دیگر است. بنابراین با افزودن لینک های خارجی به سایت های معتبر، محتوای خود را سئو دوستانه تر می کنید.

ستون های یک سایت را تولید محتوایی با کیفیت محکم تر می کند.

تولید محتوایی که در ارتباط با سایت اطلاعات مفید و سودمندی را به مخاطبان بدهد.

تولید محتوا در واقع نوعی بازاریابی ( بازاریابی محتوا ) است که به شما کمک می کند به اهداف خود نزدیک تر شوید و مشتریان احتمالی خود را از این طریق بدست بیاورید.

همچنین تولید محتوای با کیفیت می تواند در حفظ و نگهداری مشتریان و آگاه کردن مردم در مورد برند و محصولات سایت کمک بسیاری کند.

برای درخشیدن شما ، در کنارتان هستیم

برای درخشیدن شما ، در کنار شما هستیم

تیم طراحی سایت تهران و سئو وب داران همیشه همراه شماست.

شما می توانید به کمک کارشناسان سئو ما در صدر نتایج گوگل قرار بگیرید و کسب و کار خود را متحول کنید.

کارشناسان ما با توجه به تسلط خود در زمینه افزایش رنک سایت و طراحی وب سایت و همچنین تسلط کامل روی تکنیک های سئو محلی و همچنین با به کارگیری متدهای روز دنیا در زمینه بهینه سازی می توانند شما را در کلمات کلیدی مختلف در نتایج گوگل بالا بیاورند.

شما می توانید برای اطلاعات بیشتر راجع به هزینه سئو به صفحه ” قیمت سئو سایت ” وب سایت ما مراجعه کنید.

همچنین کارشناسان طراحی سایت ما می توانند شما را در زمینه طراحی وب سایت فروشگاهی و طراحی سایت شرکتی اختصاصی راهنمایی کنند و یا این سایت ها را به صورت اختصاصی برای شما طراحی کنند.

پرسش و پاسخ متداول

تولید محتوا چیست؟

نوشتن محتوا فرآیند برنامه ریزی، نوشتن و ویرایش محتوای وب است که معمولاً برای اهداف بازاریابی دیجیتال کاربرد دارد.

چگونه یک تولید محتوا ایجاد می کنید؟

1. با یک ایده شروع کنید. هر قسمت از محتوا با یک ایده شروع می شود. 2. تحقیق کنید. 3. جهت محتوای خود را مشخص کنید. 4. تیتر خود را ایجاد کنید . 5. نوشتن. 6. تصحیح و منتشر کنید.

انواع مختلف محتوا چیست؟

• پست های وبلاگ • ایمیل ها • محتوای رسانه های اجتماعی. • راهنماها. • کتابهای الکترونیکی • محتوای ویدیویی. • وبینارها • مطالعات موردی

چه چیزی باعث ایجاد محتوای خوب می شود؟

چیزی که یک تولید کننده محتوای خوب را می سازد این است که بداند مخاطبانش به دنبال چه چیزی هستند . آنها می توانند چیزی بسازند که مخاطبانشان با آن طنین انداز شود زیرا مخاطبان آنها به این نوع اطلاعات نیاز دارند. برای انجام این کار، باید مرتبط و به روز در صنعت خود بمانید.

 

سیاوش رستمی

سیاوش رستمی موسس، نویسنده و سئو کار وب داران می باشد. بیشتر از 10 سال در زمینه سئو و طراحی سایت مشغول به کار است. و عاشقانه حرفه اش را دوست دارد.

1 دیدگاه دربارهٔ «تولید محتوا چیست ؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *