کاربرد ui و ux در طراحی سایت چیست؟

در سال های اخیر در بحث طراحی سایت دو واژه جدید ui و ux زیاد استفاده شده و بحث های زیادی راجع به آن شده است؛

به راستی : ui و ux چیست ؟! کاربرد ui و ux در طراحی سایت چیست ؟ این سوالیست که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

البته با اطمینان می توان گفت که این دو واژه در تمام ابعاد زندگی ما جریان دارد و ما هر روز به نوعی با این دو واژه در ارتباط هستیم.
تعاریف زیادی راجع به این دو واژه وجود دارد که در این جا با بیان ساده و قابل درک به شناخت آنها می پردازیم.

 

ui & ux چیست

Ui چیست ؟

Ui مخفف کلمه user interface است؛ که در فارسی به اصطلاح رابط کاربری گفته می شود.
به طور کلی طراحی ظاهری و آنچه که مشاهده می شود، طراحی ui محصول نامیده می شود؛
در طراحی سایت و نرم افزار ui به هرچیزی که در صفحه نمایش دیده می شود مانند تصاویر، رنگ ها، جدول ها و متن ها و هر آنچه قابل مشاهده باشد، گفته می شود.
طراحان رابط کاربری یا ui designer وظیفه ایجاد یکپارچگی و زیبا سازی ظاهری یک محصول یا وب سایت را دارند.

Ux چیست؟

Ux مخفف کلمه user experience است؛ که در فارسی به اصطلاح تجربه کاربری گفته می شود.
به طور کلی، نحوه تفکر و احساسی که یک کاربر از محصول دارد، ux می باشد؛ که موجب رفتار و پاسخ فیزیکی یا احساسی کاربر در زمان استفاده از محصول می شود‌.
در طراحی سایت و نر م افزار ux به توانایی ادراک کاربر از سایت و کیفیت ارائه آن گفته می شود.
طراحان تجربه کاربری یا ux designer وظیفه ایجاد محتوای با کیفیت و معتبر بودن یک محصول یا وب سایت را دارند.
مثالی ساده و قابل درک
به عنوان مثال زمانی که ما برای خرید یک لب تاپ می رویم، طراحی ظاهری لب تاپ و رنگ و اندازه آن، بخشی از ui محصول می باشد؛ در حالی که نحوه کار با لب تاپ ، سرعت کار با نرم افزارها و میزان حافظه دستگاه، و در کل احساسی که به ما در زمان کار کردن با لب تاپ منتقل می شود طراحی ux آن می باشد.
یا هنگامی که قصد خرید یک لباس داریم رنگ و طرح لباس ui آن و جنس پارچه و کیفیت دوخت ux آن می باشد.

ui چیست

چگونه می توان در طراحی سایت اصول ui و ux را رعایت کرد

در طراحی سایت باید اصول ui و ux را رعایت کنیم؛ همانطور که متوجه شدید ui محصول بخشی از ux آن محصول است. و هر دو مکمل هم هستند.
یک طراح سایت ui باید توانایی های دیداری بالایی داشته باشد و به رنگ ها و تصاویر و چیدمان و در کل ظاهر محصول توجه کند.
در حالی که یک طراح سایت ux توانایی ادراک بالاتری دارد و به موارد زیر توجه می کند؛ محتوای مناسب سایت ، معتبر بودن سایت ، رضایت بخش بودن سایت برای کاربر، کاربرد پذیر بودن سایت ، در دسترس بودن سایت و در کل کیفیتی و رضایتی که سایت به کاربر انتقال می دهد.
یک طراح وب سایت خوب باید قدم فراتر از طراحی محیطی زیبا و جذاب برای وب سایت خود بگذارد، و میزان رضایت و احساس کاربر را در زمان استفاده از سایت در نظر گرفته و سایت را به گونه ای طراحی کند که کاربر ارتباط موثر و کاربردی با سایت برقرار کند.
رعایت این موارد موجب رسیدن ما به هدف اصلی که جذب کاربران به محصول یا سایت و رساندن اطلاعات لازم به کاربر است؛ می شود.
اگر شما وب سایتی داشته باشید که ظاهر بسیار زیبا ، جذاب و خاص داشته باشد اما عملکرد و نحوه کار با آن ضعیف باشد، این یک سایت با ui خوب و ux بد است ؛ یا اگر وب سایت شما ظاهر زیبایی نداشته باشد ولی کاربر در هنگام استفاده از آن رضایت داشته باشد، این یک سایت با ui ضعیف و ux خوب است؛ که این طراحی سایت نمی تواند شما را به هدفتان برساند؛

ui and ux چیست

برای رسیدن به هدف باید هر دو مورد ui و ux را نظر گرفته و هردو به نحو احسن انجام شوند، برای این کار باید طراحان حرفه ای ui و ux در کنار هم و با همفکری و مشورت متقابل باهم سایت را طراحی کنند؛ تا سایت طراحی شده در تمام قسمت ها کامل و موثر باشد.
ویژگی هایی که در طراحی یک وب سایت کاربر پسند وجود دارد محتوای باکیفیت، طراحی زیبا و جذاب، سادگی طرح، سرعت بارگذاری بالا و…است؛
به عبارتی کاربر باید بتواند خیلی راحت جواب سوال های خود را پیدا کند و به آنچه که می خواهد برسد.
به عنوان مثال وقتی شما به طراحی سایت تهران سفارش سایتی را می دهید، سایت طراحی شده خیلی سریع به شما تحویل داده می شود و شما در هنگام استفاده از سایت رضایت کامل را دارید، این نمونه یک ux خوب است، و سایت طراحی شده، زیبا و جذاب با رنگ ها و طرح های جالب می باشد، که این ui خوب است.
در پایان باید گفت که امروزه طراحانی وجود دارند که در هر دو زمینه ui و ux تخصص دارند و برای طراحی وب سایت از هر دو تخصص خود همزمان استفاده می کنند تا نتیجه بهتر و اثربخش تری بگیرند‌.

کاربرد ui و ux در طراحی سایت چیست؟
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

سیاوش رستمی هستم مدیر سایت وب داران همیشه تلاش کردم در زمینه سایت و سئو اطلاعاتمو افزایش بدم و این کار رو همواره انجام خواهم داد و این اطلاعات رو در اختیار دوستان علاقه مند قرار میدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *