نحوه انتخاب رنگ مناسب برای وبسایت

نحوه انتخاب رنگ مناسب برای وبسایت
4.1/5 - (21 امتیاز)
نحوه انتخاب رنگ مناسب برای وبسایت در طراحی سایت شما ممکن است چیز ترسناکی باشد، مخصوصا اگر شما قابلیت هماهنگی رنگ ها را ندارید و یا احساس می کنید طراح ماهری نیستید.
1 – چه رنگی باید برای آرم یا تیتر خود استفاده کنید؟
2 – آیا می دانید که چگونه رنگ های تکمیلی را ترکیب کنید؟
3 – در کدام بخش از وب سایت شما باید از رنگ استفاده شود؟
انتخاب و مخلوط کردن رنگ می تواند یک بازی روی حیله و تزویر باشد.

 • نتیجه می تواند هماهنگ باشد یا نباشد.

اگر شما از هر رنگی اجتناب کنید، وب سایت شما می تواند ناامید کننده و فراموش شود.
علاوه بر عدم شناخت نحوه انتخاب طراحی قالب مناسب ، یادگیری نحوه استفاده از رنگ در وب سایت شما، یکی از بزرگترین چالش هایی است که هر صاحب وب سایت DIY می تواند داشته باشد.
اگر فکر می کنید نمی توانید یک رنگ مناسب برای سایت خود انتخاب کنید در این مقاله با سرفصل های زیر با ما همراه باشید:

نحوه انتخاب رنگ مناسب برای وب سایت

چرا رنگ های وب سایت مهم هستند؟

چگونه رنگ می تواند وب سایت و هویت نام تجاری شما را بهبود بخشد.
وقتی که من از شما می خواهم به کوکا کولا فکر کنید، اولین چیزی که در ذهن شما می گذرد چیست؟
خوب، یک بطری یخ کوکاکولا ممکن است یکی از آنها باشد.
رنگ قرمز تا حدودی بخشی از کوکاکولا به عنوان نوشابه معروف است.
آیا شما تصمیم Coca-Cola را برای استفاده از رنگ قرمز برای نام تجاری خود را تصادفی می دانید؟
رنگ قرمز دو هدف حیاتی دارد:

 1. رنگ قرمز کوکاکولا را از رقبای خود در قفسه های فروشگاه جدا می کند.
 2.  هر رنگ دارای احساسات مختلفی است که به آن وابسته است. هنگامی که مردم رنگ قرمز را می بینند.

پاسخ های احساسی مانند هیجان، جسارت، عشق و شور را به وجود می آورد. این دقیقا همان احساساتی است که کوکا کولا می خواهد شما را با نوشابه خود مرتبط سازد.
هنگامی که رنگ مناسب برای وب سایت خود انتخاب می کنید، شما خیلی بیشتر از این که آن را جذاب کنید، شما یک نام تجاری به یاد ماندنی ایجاد خواهید کرد.

در حال حاضر، شما باید فکر کنید ” وای، رنگ مانند جادو است! چرا مردم بیشتر از این به نفع خود استفاده نمی کنند؟ ”
خوب، چرا که اکثر مردم نمی دانند.

نحوه انتخاب رنگ مناسب برای وبسایت

چگونه یک طرح رنگی برای وب سایت خود انتخاب کنید

اکنون می‌دانید که رنگ‌ها چقدر برای برند و تجربه وب‌سایت شما مهم هستند، بیایید نگاهی بیندازیم که برای تصمیم‌گیری در مورد رنگ‌هایی که باید انتخاب کنید، چه کاری باید انجام دهید.

ابتدا باید درک خوبی از آنچه می فروشید یا ارائه می کنید به دست آورید. اگر می‌خواهید به تصویری با کیفیت‌تر دست پیدا کنید، رنگ بنفش انتخاب خوبی است، زیرا مردم آن را با حق امتیاز، کیفیت بالا و جذابیت مرتبط می‌دانند.

با این حال، اگر به دنبال دستیابی به مخاطبان گسترده‌تری هستید، آبی رنگی آرام‌بخش و ملایم است که برای موضوعات حساس‌تر، مانند مراقبت‌های بهداشتی یا مالی، مناسب است.

برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله روانشناسی رنگ ها را مطالعه کنید.

انتخاب رنگ قالب به عنوان رنگ نام تجاری شما

بهترین راه برای تصمیم گیری در مورد رنگ اصلی این است که به حال و هوای محصول یا خدمات خود فکر کنید و رنگ هایی را که متناسب با آن رنگ هستند را مطالعه کنید تا رنگ مورد علاقه خود را پیدا کنید. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

 • قرمز: کوکاکولا یا نینتندو – دلالت بر هیجان یا شادی دارد
 • نارنجی : Nickelodeon یا Fanta – به این معنی است که یک زمان دوستانه و سرگرم کننده در پیش است
 • زرد: نیکون یا مک دونالد – دلالت بر خوش بینی و شادی دارد
 • سبز: Whole Foods or Animal Planet – دلالت بر طراوت و طبیعت دارد
 • آبی: والمارت یا امریکن اکسپرس – دلالت بر قابلیت اطمینان و اطمینان دارد
 • بنفش: Hallmark یا Cadbury – به برندی متمایز اشاره دارد که سابقه کیفیت دارد
 • قهوه ای: نسپرسو یا یو پی اس – به معنای محصولی قابل اعتماد است که می تواند توسط هر کسی استفاده شود
 • مشکی: شانل یا آدیداس – دلالت بر تجمل یا ظرافت دارد
 • سفید: اپل یا نایک – به محصولات شیک و کاربرپسند اشاره دارد

اگر از قبل یک لوگوی رنگی دارید، منطقی است که یک رنگ اصلی داشته باشید که با برند فعلی شما مطابقت داشته باشد. نام تجاری نینتند با رنگ قرمز است و این در صفحه اصلی آنها مشاهده می شود.

رنگ های اضافی خود را انتخاب کنید

هنگامی که یک رنگ اصلی را در ذهن دارید، زمان آن است که رنگ های دیگری را که استفاده می کنید انتخاب کنید. یک نقطه شروع خوب در اینجا، در نظر گرفتن تعریف های رنگی است. هر رنگی مشابهی دارد که آن را “پاپ” می کند، و اینها به عنوان تعارف رنگ شناخته می شوند.

به عنوان مثال، یک دایره قرمز در پس زمینه سبز کمی بیشتر از یک دایره آبی در پس زمینه سبز ظاهر می شود. اما دایره آبی در پس زمینه نارنجی بسیار بهتر و واضح تر به نظر می رسد.

بنابراین اگر از یک وب‌سایت عمدتاً سبز استفاده می‌کنید، ایده خوبی است که فراخوانی قرمز رنگ را اجرا کنید یا از قرمز برای برجسته کردن ویژگی‌های مهمی که می‌خواهید چشم هر خواننده‌ای را به خود جلب کنید، استفاده کنید.

سعی کنید فقط یک یا دو رنگ در بالای رنگ اصلی خود داشته باشید. بیشتر از آن با درهم ریختگی دست و پنجه نرم خواهید کرد. اگر بازدیدکنندگان را با محرک های مختلف غرق کنید، هیچ چیز به خوبی برجسته نمی شود.

نمونه خوب استفاده از رنگ های اضافی سمعک برند Eargo است. رنگ اصلی آن نارنجی است، بنابراین از آبی کدرتر برای برجسته کردن این بخش مهم از وب سایت خود استفاده کرده است. از آنچه در مورد تعارفات رنگی می دانیم، می توانیم متوجه شویم که این آبی و نارنجی روشن چگونه در مقابل یکدیگر تضاد دارند. رنگ نارنجی همچنین باعث می‌شود عناصر مهمی مانند دکمه «افزودن به سبد خرید» و لوگو ظاهر شوند.

استفاده از چرخه رنگ به شما کمک می کند رنگی را پیدا کنید که با هم کار می کند. رنگ های مکمل دقیقاً در مقابل یکدیگر قرار دارند و سه رنگ اصلی روی نقاط مثلث قرار دارند.

رنگ پس زمینه وبسایت را انتخاب کنید

این یک انتخاب مهم است، زیرا پس‌زمینه وب‌سایت شما از نظر تئوری فضای بیشتری را نسبت به هر رنگ دیگری اشغال می‌کند. با این حال، انتخاب آسانی است، زیرا واقعاً به دو گزینه خلاصه می شود.

 • می‌توانید برای تقویت برند خود، نسخه‌ای بی‌صدا از رنگ اصلی خود را انتخاب کنید. برای نمایش متن به یک پوشش سفید یا خاکستری روی پس‌زمینه نیاز دارد.
 • از طرف دیگر، می‌توانید تمام وب‌سایت را به رنگ سفید یا مایل به سفید درآورید، که رایج‌تر است. مانع از پرش هیچ چیزی – متن، تصویر یا پیوند – از صفحه نمی‌شود.

رنگی که به عنوان رنگ پس زمینه انتخاب میکنید به طور کامل به هدف وبسایت شما بستگی دارد.
1 – وب سایت های اطلاعاتی و وب سایت های تجارت الکترونیک
آیا تا به حال متوجه شده اید که بیشتر وب سایت های اطلاعات یا وب سایت های تجارت الکترونیک معمولا از رنگ سفید یا رنگ پس زمینه استفاده می کنند؟

این به این دلیل است که هدف از این نوع وب سایت ها تبلیغ ایده ها یا محصولات است.
بهترین طرح رنگی برای استفاده در وب سایتهای اطلاعاتی فشرده و تجارت الکترونیک یک زمینه سفید یا نور است که دارای رنگهای پررنگ و لهجه است. رنگهای حاکم و لهجه جسورانه به شخصیت و نقاط کانونی وبسایت منجر می شود، در حالی که رنگ پس زمینه ساده، تمرکز بازدید کنندگان شما را بر محتوا یا محصولات شما نگه می دارد.

2 – وب سایتهای شرکتی / تجاری
وب سایت های شرکت های تجاری معمولا دو هدف دارند – ارتقاء برند یا خدمات آن.

بسته به هدف وب سایت کسب و کار شما تمرکز خود را بر روی، رنگ پس زمینه متفاوت خواهد کرد.

تبلیغ برند

وقتی می خواهید یک هویت نام تجاری قوی ایجاد کنید، باید از رنگ های قالب یا نام تجاری خود به عنوان رنگ پس زمینه استفاده کنید.
این به این دلیل است که رنگ به کشف نام تجاری وابسته است . به عنوان مثال ما از Coca Cola در بالا یاد کردیم. هنگامی که از یک تنوع رنگ غالب / نام تجاری خود به عنوان پس زمینه استفاده می کنید، نام تجاری خود را تقویت می کنید و برای مخاطبان به یاد ماندنی تر هستید.
اگر رنگ برند بسیار جسور دارید، با استفاده از آن به عنوان رنگ پس زمینه می توانید بیش از حد غرق شوید. از ابزار Adobe Color CC برای ایجاد سایه و روشنایی رنگ قالب خود استفاده کنید.

ارتقاء یک سرویس

اگر می خواهید ارزش خدمات خود و یا نمونه کارهای خود را از پروژه های گذشته به عنوان نقطه کانونی بهره بگیرید، استفاده از رنگ سفید یا رنگ پس زمینه بی طرف.
درست مانند وب سایتهای محتوا و تجارت الکترونیک، شما نمی خواهید رنگ پسزمینه خود را دور از محتوا یا پیامی که میخواهید ارتباط برقرار کنید، دور بریزید.
با انتخاب یک پس زمینه خنثی یا سفید، محتوای شما را به طور طبیعی جذاب تر خواهد کرد.

وب سایت های شیک و خلاق که گرافیکی فشرده دارند.
برای وب سایت های مورد استفاده در مد، طراحی، رستوران، زیبایی و صنایع خلاق، جهان صدف شما است.
واقعا هیچ قاعده ای در مورد اینکه چه تصویر پس زمینه یا رنگی را شما باید استفاده کنید وجود ندارد. شما می توانید نوار منو سیاه را برای ایجاد درام بیشتر استفاده کنید؛ یا می توانید از تمام رنگ های رنگین کمان برای ایجاد تصویر پس زمینه الهام بخش استفاده کنید.

صادقانه، در اینجا می توانید تمام قوانین را از بین ببرید و از هر رنگی که دوست دارید استفاده کنید تا زمانی که این قانون را در نظر داشته باشید. ” هرگز پس زمینه ای را انتخاب نکنید که متن و محتوای شمارا برای خواندن سخت کند. ”

رنگ فونت را انتخاب کنید

آخرین توقف در سفر رنگارنگ شما این است که یک رنگ فونت را مشخص کنید. ممکن است انتخاب آسانی داشته باشید و رنگ مشکی را انتخاب کنید، اما در اینترنت جستجو کنید و متوجه خواهید شد که حروف سیاه صرفاً آنقدر که فکر می‌کنید رایج نیستند.

یک حروف سیاه روی پس‌زمینه سفید می‌تواند منجر به خستگی چشم شود ، زیرا تضاد 100٪ وجود دارد – و اگر خواندن وب‌سایت شما دشوار باشد، احتمال کلیک کردن افراد بیشتر می‌شود.

در حالی که حروف رنگی واضح باید برای پیوندها و اطلاعات مهم در نظر گرفته شود، شما می توانید از رنگ خاکستری استفاده کنید تا ظاهری نرم تر و جذاب تر به وب سایت خود بدهید. فضای زیادی برای آزمایش وجود ندارد، اما می تواند ارزش رنگ آمیزی متن خود را برای آن لمس نهایی داشته باشد.

ابزارهای تخصصی انتخاب رنگ

اگر می خواهید یک انتخاب رنگ عالی برای برند تجاری خود داشته باشید، از کجا باید شروع کنید؟

ابزارهای تخصصی وجود دارد که به شما کمک می کند تا در مورد رنگ بندی وب سایت خود تصمیم بگیرید.

Coolors  – وب سایتی که به شما کمک می کند یک طرح رنگی از پیش ساخته شده را بگیرید و آن را در وب سایت خود پیاده سازی کنید.

Color Safe – وب‌سایت دیگری است که به شما امکان می‌دهد رنگ‌ها را بر اساس نوع تولید مرور کنید و به شما امکان می‌دهد قرمز یا سبز کامل را پیدا کنید.

پرسش و پاسخ متداول

یک وبسایت باید چند رنگ داشته باشد؟

سعی کنید بیش از دو یا سه رنگ به طور مداوم استفاده نکنید. بدیهی است که می‌توانید مواردی مانند عکس‌ها یا اینفوگرافیک‌ها را پیاده‌سازی کنید که از رنگ‌آمیزی استفاده می‌کنند، اما وقتی صحبت از رنگ‌های پس‌زمینه، نام تجاری و عملکردهای سایت (مانند دکمه‌ها) به میان می‌آید، سعی کنید آن را ساده انتخاب کنید.

از چه ابزارهایی برای انتخاب رنگ استفاده کنیم؟

Coolors – وب سایتی که به شما کمک می کند یک طرح رنگی از پیش ساخته شده را بگیرید و آن را در وب سایت خود پیاده سازی کنید. Color Safe - وب‌سایت دیگری است که به شما امکان می‌دهد رنگ‌ها را بر اساس نوع تولید مرور کنید و به شما امکان می‌دهد قرمز یا سبز کامل را پیدا کنید.

سیاوش رستمی

سیاوش رستمی موسس، نویسنده و سئو کار وب داران می باشد. بیشتر از 10 سال در زمینه سئو و طراحی سایت مشغول به کار است. و عاشقانه حرفه اش را دوست دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *