آموزش ساخت ویدئو برای یوتیوب

آموزش ساخت ویدئو برای یوتیوب
4/5 - (1 امتیاز)

ویدیو یکی از محبوب ترین قالب های محتوا است، این روزها مردم از یوتیوب برای دیدن ویدئو با هر موضوعی که می خواهند استفاده می کنند، تا جایی که یوتیوب دومین موتور جستجو در دنیا شده است. در هر دقیقه بیشتر از 100 ساعت ویدئو در یوتیوب منتشر می شود، پس یک پلتفرم بسیار مهم برای بازاریابی می باشد و آموزش ساخت ویدئو برای یوتیوب هم بسیار مهم است.

یوتیوب مخاطب های فراوان و متنوع زیادی دارد که در هر رده سنی و در هر طبقه اجتماعی در سراسر حهان بخشی از جامعه یوتیوب هستند. یوتیوب یک مزیت بزرگ برای کسانی است که می خواهند خود را به چالش بکشند و به دنبال فرصت هایی در زمینه ها و مشاغل خاص هستند.

پس یوتیوب هم برای کسانی که در آن ویدیو اپلود می کنند و هم برای کسانی که از آن استفاذه می کنند سود آور است.

ساختن یک ویدیو موفق در یوتیوب کار آسانی نیست ویدیویی که مخاطبان آن را دوست داشته باشند نیاز به برنامه ریزی و ترسیم دارد. همچنین یک ویدئوی با کیفیت به مراتب بازدید بیشتری از یک ویدئیوی بی کیفیت دارد ولی قبل از هر چیزی باید بدانیم چگونه یک کانال یوتیوب راه اندازی کنیم؟ که در مقاله ای جداگانه برای شما اورده ایم.

در ادامه این مقاله به چگونگی ساخت ویدیو در یوتیوب می پردازیم پس با ما همراه باشید.

برنامه ریزی و ترسیم

اینکه شما چه ویدئویی بسازید قبل از هرچیز یاز به برنامه ریزی دارد، در واقع باید برنامه ریزی مشخص کند که چه کارهایی می خواهید انجام دهیدT چه چیزی می خواهید بگویید و از کجا می خواهید شروع کنید.

بهترین شیوه های برنامه ریزی برای ساخت ویدئو یوتیوب

1 – 15 ثانیه اول را برنامه ریزی کنید.

اول از همه روی 15 ثانیه اول تمرکز کنید زیرا 15 ثانیه اول کلیدی است.

یوتیوب می گوید ببینندگان بسته به چیزی که در ثانیه های اول می ببیند تصمیم می گیرند ویدیو شما را ببنید یا نه.

شما باید قلابی ایحاد کنید که مردم در مورد محتوای آینده هیجان زده بشوند.

به عنوان مثال می توانید اول ویدیو خود را با موارد زیر شروع کنید:

  • تصویری از مکان زییا
  • تیزر کوتاه از چیزایی که قراره مخاطب در ادامه محتوا ببیند
  • یک جمله قابل توجه
  • خلاصه کوتاه راجع به محتوای کلی ویدیو

در ادامه  شما باید متنی برای ویدیو خود آماده کنید و چیز هایی که قرار است در آن بیان کنید را بنویسید.

2 – نکات کلیدی را مشخص کنید.

حتما حواستان باشد که نکات کلیدی که می خواهید در ویدیوی شما باشد هایلایت کنید،این نکات کلیدی همانند کلمات کلیدی در سئو عمل می کنند. چون اگر بدون برنامه ریزی متنی شروع به فیلمبرداری کنید ممکن است وقت زیادی را از شما به دلیل فراموشی نکات و تسلط نداشتن کامل به چیزایی های که می خواهید بگویید، بگیرد.

3 –  روی جریان تمرکز کنید.

همینطور که ویدیو خود را برنامه ریزی می کنید مشخص کنید که چقدر سریع از موضوعی به موضوع دیگر حرکت خواهید کرد، معمولاهرچه سریعتر بهتر.

مردم علاقه دارند اطلاعات مفیدی در مدت زمان کم به آنها ارایه شود پس از گفتن جزییات خسته کننده دوری کنید.

ساختار کلی ویدئویی

ترسیم کلی ویدیو های YouTube که ساختاری ساده و موثر است به صورت زیر می باشد:

قلاب

درباره ی 15 ثانیه اول صحبت کردیم در واقع قلاب شما چیزی است که مخاطب را سریع جذب می کند و باعث می شود تا انتهای ویدیو همراتان باشد.

مقدمه

اکنون که مخاطب جذب شده است حالا باید مقدمه ای در مورد محتوای کلی ویدیو بیان کنید یا می توانید پیش نمایشی از چیزی که قرار است اتفاق بیوفتد یا چیز خاصی که فکر مخاطب را درگیر کند بیان کنید.

محتوا

محتوای اصلی و موضوغ اصلی ویدیو دراین قسمت باید توضیح  داده و بیان شود برای مثال اگر ویدئوی شما در مورد تناسب اندام است می توانید مراحل ورزش آن و نکات که باید ذکر شود و توصیه ها را در این قسمت بیان کنید.

بیشتر بخوانید »» محتوا سئو چیست؟

دعوت به عمل

در نهایت می توانید ویدیو خود را با دعوت به عمل به پایان برسانید تا ویدیو شما را لایک کنند، کامنت بگذارند، سابسکرایب کنند و به دوستان خود معرفی نمایند و یا یکی دیگر از ویدیو های شما را تماشا کنند.

اکثریت کاربرهای یوتیوب از این فرمول پیروی می کنند.

در آخر هم برای فیلمبرداری برنامه ریزی کنید.

دیگر نکات در برنامه ریزی و ترسیم ویدئو برای YouTube

قبل از فیلمبرداری مطالب را طرح ریزی کنید یا اسکریپت نویسی کنید، این باعث می شود زمان کمتری صرف ویرایش شود.

قبل از اینکه هر مطلبی را ضبط کنید 5 تا 20 ثانیه فیلم آزمایشی از خود بگیرید تا از نور، فوکوس صدا و… مطمئن شوید که همه چیز خوب است.

اگر می خواهید ویدیو حرفه ای بگیرید وسایلی که برای  فیلمبرداری حرفه ای لازم است می توانید تهیه کنید.

البته برای هر شروعی نیازی به وسایل حرفه ای نیست و می توانید با دوربین معمولی شروع کنید مهم تر از وسایل حرقه ای نکات و استراتژی ها است.

فیلمبرداری ویدئوهای YouTube

وقتی زمان فیلمبرداری ویدیو میرسد گزینه های زیادی جلوی شما قرار می گیرد، از جمله انواع میکروفون ها، نورها، حالت های قرارگیری و موارد دیگر.

اگر با دوربین های حرفه ای یا گوشی خود فیلمبرداری میکنید این نکات را باید توجه نمایید.

اول از همه سبک کانال و ویدیو های خود را مشخص کنید نکته جالبی در مورد ساختن سبک خود این است که به خودتان بستگی دارد ولی فراموش نکنید، سبک شما به مرور زمان هویت شما را مشخص میکند و شما را از بقیه جدا می سازد.

1 – سبک خود را بسازید.

مهمترین عناصر برای ساختن سبک خود را برای شما آورده ایم:

محل نسشتن

محلی که برای نشستن و فیلمبردای انتخاب میکنید باید حال و هوایی مربوط به ویدئوتان را داشته باشد.

محل نشستن شما اطلاعات و حس و حال نزدکیتری به مخاطب میدهد،

پس مطمئن شوید، جایی که نشسته اید برای فیلمبردای حس و حال را به مخاطب منتقل کند. برای مثال اگر ویدئو شما در مورد موسیقی است نشستن در فضای سبز کار درستی نیست باید در محیطی که آلات موسیقی باشد، فیلمبرداری کنید.

لباس

لباسی و اکسسوری هایی که استفاده می کنید باید مناسب با موضوع باشد، لباس ها و اکسسوری ها به مخاطب می گویند که چه نوع ویدیویی تماشا می کند.

لوازم جانبی

در ویدیوتان سعی کنید از وسایلی که مربوط به موضوع می شود استفاده کنید، اگر در مورد آشپزی است از چاقو، قابلمه و دیگر وسایل آشپزی و بهتر از آن در یک آشپزخانه فیلمبرداری کنید.

پس زمینه

پس زمینه عنصر کلیدی برای داشتن یک سبک ثابت است بعضی ها از پس زمینه های سقید ساده یا رنگ های مختلف استفاده می کنند، بعضی ها هم از محل کار، خانه و زندگی واقعی برای پس زمینه بهره می گیرند.

موزیک

اگر می خواهید از موزیک استقاده کنید باید دقت داشته باشید که موزیک چه پیام و حس و حالی را به مخاطب شما انتقال می دهد.

همچنین سبک موزیک شما باید به موضوع ویدتون مربوط باشد.

انتخاب شات

3 نوع شات در یوتیوب بیشترین کاربرد را دارد، هر شات در موقعیت های مختلف عملکرد خود را دارند و اگر بدانید چه زمانی از چه شاتی باید استقاده کنید ویدیو شما حرقه ای بنظر می رسد.

3 نوع شات رایج در آموزش ساخت ویدئو برای یوتیوبرها وجود دارد:

wide shot : این شات بیشتر برای زمانی استفاد می شود که چند نقر توی کادر هستند یا می خواهید محیطی را برجسته تر نشان بدهید.

medium shot: این نوغ شات برای هر نوع ویدیویی می تواند استقاده شود.

CLOSE SHOT : این نوع شات که همان کلوز اپ هم گفته می شود برای ویدیو های که یک نقر در کادر می باشد و در مورد یک موضوع به صورت تک نفره می خواهند صحبت کنند، استفاده می شود.

سعی کنید بیشتر مواقع از یک یا دو شات برای ویدیو های خود استقاده کنید تا مخاطبتان شما به این نوع عادت کنند و بخشی از سبک شما بشود.

حواستان به نورپردازی باشد

نور یکی از اصلی ترین عنصر برای فیلمبردای شماست، هرچقدر تنظیمات میکروفن و دوربین شما عالی باشد، ولی نور خوبی نداشته باشید کل ویدیو شما خراب میشود.

نور کافی برای ویدیو های خود تهیه کنید زیرا نور کم باعث می شود کیفیت ویدیو شما پایین بیاید و ویدیوی شما به صورت تیره بنظر برسد پس از نور کم در هنگام فیلمبرداری به شدت خودداری کند.

5گزینه اصلی برای نورپردازی دارید

نور محیط: نور محیط نور اطراف هست نوری که به داخل خانه می آید یا وقتی بیرون هستید، نور آفتاب. دریافت کافی  نور از محیط برای فیلمبرداری بسیار سخت است، مخصوصا در روزهای ابری. به همین دلیل نور محیط برای فیلمبرداری توصیه نمی شود.

فلورنست: این نوع رایح ترین گزینه روشنایی مستقیم و محیطی است با این حال نور خام فلورنست بسیار خطرناک می باشد و نیاز به نگه داری مخصوص دارد.

ال ای دی: نور کمتری نسبت به فلورنست دارد و ممکن است برای استفاده از آن به چند عدد لامپ ال ای دی  نیاز داشته باشید، ولی مزیت های بهتری از فلورنست دارد.

رینگ لایت: از نور رینگ لایت ها برای کلوز آپ استفاده می شود و توانایی نور پردازی برای شات های دیگر ندارد.

REFLECTORS: بازتنبده های راه بسیار خوبی برای کاهش نور مستقیم هستند انواع آنها تخته پوستر سفید پلی استایرن یا یک تخته وایت برد است.

صدای ویدئوی خود را عالی کنید.

صدا عنصر مهم بعدی در آموزش ساخت ویدئو برای یوتیوب است که اگر خوب نباشد ویدیو شما خراب میشود.

در ادیت شما نمی توانید مشکل های صوتی را ادیت کنید.

قبل از اینکه فیلمبرداری کنید مطمئن شوید محیط ایده الی برای ضبط آماده کرده اید.

در ویدیو شما نباید صداهایی که حواس مخاطب را پرت کند وجود داشته باشد، صدای ها اضافی مثل صدای بوق ماشین و…

حتی اگر می خواهید در ویدئو به صورت فردی صحبت کنید حواستان حتما باید به این صداهای اضافی باشد.

قبل از شروع به ضبط آزمایش کنید تا ببنید صدای شما دارای پژواک زیادی است یا خیر. اگر چنین است می توانید چند پتو روی زمین و دیوار ها قرار بدهید یا پنل های عایق صدای حرفه ای تهیه کنید.

انواع میکروفن ها

شاتگان: برای دریافت صدا از یک منطقه بسیار خاص

LAV MIC : بسیار کوچیک است و روی پیراهن خود قرار می دهند.

میکروفن دوربین: یکی از سخت ترین انواع میکروقن است  که قرار دادن دوربین برای اینکه هم صدا و هم تصویر خوب باشد بسیار سخت است.

میکروفن گوشی : گزینه بهتری نسبت به میکروفن دوربین است چون به راحتی می توانید آن را به سوژه خود نزدیک یا دور کنید.

درست کردن ویدیو یوتیوب و درآمدزایی از آن مانند هر شعل دیگر سختی های های خودش را دارد و مثل هر حرفه دیگری باید اطلاعات مورد نیاز را کسب کنید و وقت زیادی برای آن بگذارید. همچینی داشتن یک کانال یوتیوب می تواند به سئو سایت شما کمک کند.

سیاوش رستمی

سیاوش رستمی موسس، نویسنده و سئو کار وب داران می باشد. بیشتر از 10 سال در زمینه سئو و طراحی سایت مشغول به کار است. و عاشقانه حرفه اش را دوست دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *