PA چیست؟ DA چیست؟ تاثیر انها بر سئو سایت

4.6/5 - (8 امتیاز)

PA چیست؟ DA چیست؟ تاثیر آنها بر سئو سایتDA مخفف عبارت Domain Authority و به معنای اعتبار دامنه در موتور های جستجو است.

PA مخفف عبارت Page Authority و به معنای اعتبار صفحه در موتور های جستجو می‌باشد.

در ادامه شما خواهید دانست که:

PA چیست؟

PA چیست؟

همان طور که گفته شد PA مخفف PAGE Authority و به معنای اعتبار صفحه است.

درگذشته گوگل الگوریتمی به نام Page Rank داشت که اکنون حذف شده است.

این الگوریتم به هر صفحه از سایت شما یک رنک یا رتبه می داد و شما می توانستید با کمک این رتبه ، سایت خود را با رقبایتان مقایسه کنید.

گوگل الگوریتم Page Rank را حذف کرده است ، ولی همچنان به صفحات سایت امتیاز می دهد و آن را مبنای تعیین جایگاه صفحه در نتیجه جستجو قرار می دهد.

تنها تفاوتی که رخ داده است این است که ما دیگر نمی دانیم گوگل دقیقا چه امتیازی به سایت ما داده است و یا عواملی که موجب کاهش رتبه سایت ما نسبت به رقبا است چه می باشد.

اگر به دنبال بهبود رتبه کسب و کار خود در نتایج موتورهای جستجو (SERP) هستید، ابزارها و معیارهای مختلفی برای شما وجود دارد. یکی از این معیارهای مفید اعتبار صفحه یا همان PA است.

PA ارزش کلی نمایه بک لینک یک صفحه را تخمین می زند. این یک عامل رتبه بندی نیست.

یک تجزیه و تحلیل مقایسه ای بین صفحات شما و رقبا است. که در درجه اول روی پروفایل های لینک مربوطه متمرکز می شود.

PA نسبی است .

آنچه برای سایت شما خوب است شاید برای دیگران نباشد.

در واقع دستیابی به یک PA ایده آل برای اهداف شما از طریق ایجاد محتوا استراتژیک و لینک سازی در میان خدمات سئو امکانپذیر است.

به این نکته توجه کنید که PA یک معیار است نه یک معیار جامع برای کیفیت کلی صفحه یا ارزش سئو.

 

امتیاز PAچیست و چگونه بررسی می شود؟

PA با استفاده از یک مقیاس لگاریتمی 100 نقطه ای نمره گذاری می شود. نمرات بالاتر نشان دهنده احتمال بیشتر رتبه بندی آن صفحه برای جستجوی مرتبط است. PA تعداد دامنه‌های منحصربه‌فردی را که به یک صفحه پیوند می‌دهند، لینک‌های دنبال‌شده، لینک‌های بدون فالو، 301s، 302s، پیوندهای جدید در مقابل قدیمی، و حتی نام دامنه را در میان عوامل مختلف در نظر می‌گیرد.

این عوامل بر اساس داده‌های فهرست وب Mozscape، سوابق یک ربات است که SERP را می‌خزد و ایندکس می‌کند. فهرست وب Mozscape تلاش Moz برای تکرار رفتار Googlebot و گرفتن نقشه مشابهی از تمام محتوای وب است که در نتایج جستجو ظاهر می شود.

سپس همه این عوامل وزن‌دهی می‌شوند، جمع‌آوری می‌شوند و در یک مدل یادگیری ماشینی در کنار داده‌های آموزشی جمع‌آوری‌شده از SERP‌های گوگل قرار می‌گیرند. یادگیری در برابر این SERP های واقعی به ابزار PA Moz اجازه می دهد تا پیش بینی های رتبه بندی را انجام دهد. بنابراین در حالی که Moz انعکاس کاملی از الگوریتم گوگل نیست، اما می تواند بهترین حدس یک شرکت را در مورد اینکه آیا یک صفحه در جستجو عملکرد خوبی دارد یا خیر، باشد.

PA “خوب” چیست؟

لزوما یک PA “خوب” یا “بد” وجود ندارد. به طور کلی، بالاتر بهتر است، اما هر صفحه نمی تواند به طور واقع بینانه یک PA  با امتیاز  90 کسب کند. یک PA “خوب” به اهداف شما بستگی دارد. اگر هدف شما رتبه بندی در اولین SERP برای یک پرس و جو است، یک PA “خوب” نسبت به آن SERP است.

قدرت صفحه در کمپین های سئو

نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که گوگل در رتبه بندی بسیاری از بک لینک‌ها را در نظر می‌گیرد.

در واقع همان چیزی که PA انجام می دهد.

صاحبان وب‌سایت باید یک کمپین سئو قوی و جامع را دنبال کنند . این به این معنی است که سایر عوامل رتبه‌بندی، مانند سرعت صفحه ، طراحی وب ، و سازگاری با تلفن همراه را نیز شامل می‌شود. اگر می خواهید رتبه بندی کلی خود را بهبود ببخشید، باید هر عاملی را در نظر بگیرید.

نکته دومی که باید هنگام سنجش یا تحت تاثیر قرار دادن PA خود به خاطر بسپارید این است که رقبای شما چه کسانی هستند. اگر شما یک سایت تجارت الکترونیک کوچک هستید، رقبای شما سایر سایت های تجارت الکترونیک کوچک هستند. و یک PA “خوب” برای صفحات سایت شما به صفحات رقیب شما بستگی دارد.

کجا می توانید اعتبار صفحه را بررسی کنید؟

Moz به شما امکان می دهد PA خود را از طریق Link Explorer  بررسی کنید.

تاثیر PA بر سئو سایت چگونه امکانپذیر است؟

هیچ راه حلی برای تأثیرگذاری بر PA وجود ندارد. به عنوان مجموعه ای از داده های پیوند، PA به بهترین وجه به عنوان یک وسیله نقلیه شناخته می شود – جایی که همه قطعات باید در جای خود قرار داشته باشند و در حال اجرا باشند تا بتوان حرکت آن را مشاهده کرد.

با این حال، هنگام تلاش برای تأثیرگذاری بر PA، نمایه پیوند شما نقطه شروع خوبی است.

تاکتیک های زیر را در نظر بگیرید:

 • اولویت بندی صفحات – محتوای خود را مرور کنید و تصمیم بگیرید که کدام صفحات ابتدا باید خزیده شوند. به عبارت دیگر، تعیین کنید که کدام صفحات بیشترین ارزش سئو را دارند.
 • استفاده از نقشه سایت – پس از اولویت بندی صفحات، یک نقشه سایت ایجاد کنید. نقشه‌های سایت به ربات‌های گوگل از سلسله مراتب صفحات سایت شما اطلاع می‌دهند، و به آن‌ها اجازه می‌دهند ابتدا صفحاتی را که باید بخزند، بسنجند. ساخت نقشه سایت می تواند به صورت دستی یا از طریق یکی  از ابزارهای شخص ثالث انجام شود.
 • ایجاد پیوند به صفحات مهم – صفحاتی را که در اولویت قرار داده اید بازگردانید و در ابتدای آنها لینک ایجاد کنید. برای مثال، ایجاد لینک از محتوای تکمیلی به صفحات تبدیل، ارزش لینک را به جایی که بیشتر مورد نیاز است منتقل می کند: صفحات پولساز شما.
 • دریافت بک لینک از سایر صفحات با اعتبار بالا – دریافت بک لینک ، که به عنوان لینک های ورودی نیز شناخته می شود، از صفحات با اعتبار بالا، در امتداد ارزش لینک به صفحات شما منتقل می شود. بک لینک ها به عنوان نوعی سرویس بررسی برای گوگل عمل می کنند.

چرا اقتدار صفحه من تغییر کرد؟

تعیین اینکه چرا PA شما تغییر کرده است می تواند یک شاهکار دشوار باشد. از آنجایی که عوامل زیادی بر PA تأثیر می گذارند، هر یک از آنها می تواند علت بالقوه باشد.

اگر PA شما بالا یا پایین رفته است، ممکن است به این دلیل باشد:

 • فهرست وب Moz هنوز تغییراتی را در نمایه پیوند شما نشان نداده است.
 • سایت‌های با اعتبار بالا حتی به رشد بیشتری دست یافته‌اند و مقیاس کلی را منحرف می‌کنند.
 • برخی از پیوندهای شما توسط رتبه‌بندی PA Moz به حساب نمی‌آیند.
 • DA شما کمتر از رقبا است.

دلیل تغییر در PA می تواند به دلیل عوامل مختلفی باشد – آنها را به صورت جداگانه و جمعی در نظر بگیرید.

امتیاز دهی یک صفحه

امتیاز دهی یک صفحه

همان طور که گفتیم دیگر الگوریتم Page Rank وجود ندارد ولی کارشناسان بین المللی سئو معتقدند که گوگل عوامل زیر را برای امتیاز دهی به یک صفحه در نظر می گیرد :

 • صفحه ای در یک دامنه با DA بالا
 • صفحه ایی با محتوای مرتبط ، با کیفیت و غیر کپی
 • صفحه های کاربردی و بهینه برای موتورهای جستجو ( SEO ) 
 • کسب صفحه با لینک های داخلی و خارجی
 • حذف لینک های بدی که به صفحه مورد نظر شما اشاره می کند.

DA چیست؟

نحوه کار DA

اعتبار دامنه یا DA نوعی از رتبه بندی های موتورهای جستجوی گوگل است که توسط شرکت Moz طراحی شده است و رتبه بندی یک وب سایت در صفحات نتیجه جستجو را پیش بینی می‌کند.

نمره‌ DA ، نمره ای بین 1 تا 100 است.

پس با‌ این حساب هرچه نمره‌ DA یک دامنه بیشتر باشد ، یعنی رتبه بهتری در نتایج جستجوی گوگل خواهد داشت.

برای ملموس شدن این موضوع فرض کنید DA وب سایت شما ۲۰ می باشد ، این بدان معناست که اگر یک وب سایت مشابه سایت شما وجود داشته باشد ، در نتایج جستجو توسط کاربر ، وب سایتی در لینک بالاتر قرار می گیرد که DA خوبی داشته باشد.

اما ما به شما می گوییم که خیلی دغدغه اعتبار دامنه ی ۱۰۰ را نداشته باشید ، زیرا فقط سایت های بزرگی مثل فیسبوک ، توئیتر ، یوتیوب و … دارای این DA هستند و اکثر سایت های دیگر دارای اعتبار دامنه ۷۰ به پایین هستند.

به طور کلی اعتبار دامنه ۱۵ به بالا خوب است ولی اعتبار دامنه ۳۵ به بالا عالی محسوب می شود.

 

تفاوت اعتبار دامنه ( DA ) و اعتبار صفحه ( PA )

و اما تفاوت PA و DA چیست ؟

تفاوت اعتبار دامنه و اعتبار صفحه این است که اعتبار صفحه قدرت رتبه بندی یک صفحه را اندازه می گیرد در حالی که اعتبار دامنه قدرت رتبه بندی کل دامنه یا زیردامنه ها را محاسبه می کند ، اما چون هردوی این معیارها با روش های مشابهی محاسبه می شوند ، در بسیاری از جهات تشابهات زیادی نیز به یکدیگر دارند.

البته باید توجه کرد که نمره اعتبار دامنه و اعتبار صفحه نمره های مقایسه ای هستند ، یعنی هدف یک وب سایت نباید فقط داشتن نمره ۲۰ یا …  باشد ، بلکه باید نمره PA و DA وب سایت خود را نسبت به PA و DA سایت های رقیب خود بسنجد و سعی کند نمره‌ خود را از آن ها بالاتر ببرد.

پس به طور کلی و با تعاریف بالا اعتبار دامنه می تواند جایگزین خوبی برای اعتبار صفحه باشد.

 

تاثیر DA بر سئو سایت با چه عواملی امکانپذیر است؟

 • سن دامنه

سن دامنه مدت زمانی است که از ثبت دامنه شما می گذرد.

 • مدت غیر فعال بودن دامنه

این عامل برای صفر کردن رتبه های دامنه هایی است که فروخته شده.

 • محلی و یا بین المللی بودن دامنه

مربوط به پسوند دامنه است که می تواند محلی و یا بین المللی باشد.

( می توانید برای اطلاعات بیشتر به مقاله ” نکات اساسی برای انتخاب دامنه مناسب ” مراجعه فرمائید. )

 • دریافت آلارم برای ارسال پیام اسپم

اگر از دامنه خود برای ارسال ایمیل تبلیغاتی استفاده کرده باشید و گوگل برای شما هشدار ارسال پیام اسپم فرستاده باشد ، شما قطعا با مشکل مواجه خواهید شد.

بنا بر اعلام منابع معتبر ، گوگل سایت های مرتبط با دامنه هایی که دائما گزارش اسپم دارند را نیز جریمه می کند.

 • تولید محتوای با کیفیت

محتوای با کیفیت در وب سایت شما که شامل ساختار منسجم و صحیحی از لینک های داخلی و خارجی باشد.

 • لینک های خارجی

داشتن تعداد زیادی لینک ورودی با کیفیت به سایت خود.

 • عملیات پاک سازی

حذف هر لینک بدی که به سایت شما اشاره دارد ، برای این کار باید از ابزار Disavow استفاده کنید.

 • سپری شدن ایام

افزایش نمره DA به آرامی صورت می گیرد پس صبور باشید.

و در انتها

و در انتها

همان طور که گفته شد برای بالا بردن نمره اعتبار دامنه خود نیازمند به کار بردن تمامی اصول گفته شده می باشید اما نکته با اهمیت این است که بالا بردن این نمره مستلزم زمان نیز می باشد ، پس بعد از انجام نکات گفته شده با آرامش چای خود را بنوشید و صبورانه منتظر معجزه بالا رفتن DA خود بمانید. 🙂

امیدوارم از این مقاله استفاده لازم را برده باشید.

برای درخشیدن شما ، ما در کنار شما می مانیم

با ما در عمل دیده شوید

شما می توانید به کمک کارشناسان سئو ما در صدر نتایج گوگل قرار بگیرید و کسب و کار خود را متحول کنید.

کارشناسان ما با توجه به تسلط خود در زمینه افزایش رنک سایت و طراحی وب سایت و همچنین تسلط کامل روی تکنیک های سئوی محلی و همچنین با به کارگیری متدهای روز دنیا در زمینه بهینه سازی می توانند شما را در کلمات کلیدی مختلف در نتایج گوگل بالا بیاورند.

همچنین کارشناسان طراحی سایت ما می توانند شما را در زمینه طراحی وب سایت فروشگاهی و طراحی سایت شرکتی اختصاصی راهنمایی کنند و یا این سایت ها را به صورت اختصاصی برای شما طراحی کنند.

پرسش و پاسخ متداول

PA چیست؟

PA مخفف عبارت Page Authority است. قدرت صفحه، در بهینه سازی موتور جستجو (SEO)، مقداری است که یک موتور جستجو به یک صفحه وب اختصاص می دهد . هر چه این مقدار بیشتر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که موتور جستجو یک صفحه وب را در ابتدای نتایج جستجوی ارگانیک قرار دهد

DA چیست؟

اعتبار دامنه یا DA نوعی از رتبه بندی های موتورهای جستجوی گوگل است که توسط شرکت MOZ طراحی شده است و رتبه بندی یک وب سایت در صفحات نتیجه جستجو را پیش بینی می‌کند. DA مخفف Domain Authority است.

چرا PA اهمیت دارد؟

Page Authority (PA) امتیازی است که توسط Moz ایجاد شده است که پیش بینی می کند یک صفحه خاص چقدر در صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) رتبه بندی می کند . امتیازهای Page Authority از یک تا 100 متغیر است که نمرات بالاتر مربوط به توانایی بیشتر برای رتبه بندی است.

یک PA خوب چه عددی را نشان می دهد؟

عدد بین 25 تا 50 یک عدد خوب است و عدد بالای 50 عالی است.

سیاوش رستمی

سیاوش رستمی موسس، نویسنده و سئو کار وب داران می باشد. بیشتر از 10 سال در زمینه سئو و طراحی سایت مشغول به کار است. و عاشقانه حرفه اش را دوست دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *