لینک بیلدینگ یا بک لینک چیست و تاثیر آن بر سئو سایت

لینک بیلدینگ و تاثیر آن بر سئو
4.8/5 - (6 امتیاز)

تکنیک های موثر برای ایجاد بک لینک

معرفی

سئوی خارجی نقش بسیار مهمی در افزایش بازدید سایت، عمدتاً از طریق ایجاد بک لینک دارد. این به فعالیت هایی اشاره دارد که شما و دیگران در خارج از وب سایت خود انجام می دهید تا رتبه یک صفحه را در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERPs) ارتقا دهید. هدف این راهنمای عمیق توضیح دادن اهمیت سئوی خارج از صفحه، به ویژه بر تکنیک‌های ساخت بک لینک‌های ارزشمند است.

آشنایی با سئو خارج از صفحه

سئوی خارج از صفحه درباره هر چیزی است که مستقیماً در وب سایت شما اتفاق نمی افتد. این شامل بهبود درک کاربران و موتورهای جستجو نسبت به محبوبیت، مرتبط بودن، قابل اعتماد بودن و اعتبار سایت شما است. این امر با پیوند دادن سایر مکان‌های معتبر در اینترنت (صفحه‌ها، سایت‌ها، افراد و غیره) به وب‌سایت شما یا تبلیغ آن، به طور مؤثر برای کیفیت محتوای شما محقق می‌شود.

چرا سئو خارجی مهم است

در حالی که الگوریتم‌های جستجو و فاکتورهای رتبه‌بندی دائماً در حال تغییر هستند، اجماع عمومی در جامعه سئو این است که مرتبط بودن، قابل اعتماد بودن و اعتباری که سئوی خارج از صفحه مؤثر برای یک وب‌سایت فراهم می‌کند همچنان نقش مهمی در توانایی صفحه برای رتبه‌بندی دارد.

در حالی که ما الگوریتم کاملی را که گوگل برای رتبه‌بندی محتوا استفاده می‌کند، نمی‌دانیم، مطالعات نشان می‌دهد که عوامل مرتبط با سئوی خارج از سایت احتمالاً بیش از 50 درصد وزن فاکتور رتبه‌بندی را شامل می‌شوند.

نقش بک لینک ها در سئو خارج از سایت

بک لینک ها پیوندهایی از یک وب سایت به یک صفحه در وب سایت دیگر هستند. گوگل و سایر موتورهای جستجوی اصلی، بک لینک ها را به عنوان “رای” برای یک صفحه خاص در نظر می گیرند. صفحاتی که تعداد بک لینک بالایی دارند، معمولاً رتبه بالایی در موتورهای جستجوی ارگانیک دارند.

با این حال، این فقط در مورد کمیت نیست. کیفیت بک لینک ها اهمیت زیادی دارد. لینک های وب سایت های معتبر و مرتبط وزن بیشتری نسبت به لینک های سایت های بی کیفیت یا نامرتبط دارند.

تکنیک های ایجاد بک لینک

اکنون، بیایید به تکنیک های موثر برای ایجاد بک لینک های با کیفیت بالا بپردازیم:

1. وبلاگ نویسی مهمان

وبلاگ نویسی مهمان شامل نوشتن محتوا برای وب سایت های دیگر در صنعت شما است. در ازای مشارکت خود، اغلب این شانس را خواهید داشت که پیوندی را به سایت خود در بیوگرافی نویسنده یا خود محتوا اضافه کنید.

تمرکز بر ارائه محتوای با کیفیت بالا برای سایت های معتبر بسیار مهم است. این عمل نه تنها به شما کمک می کند تا بک لینک کسب کنید، بلکه برند شما را در معرض مخاطبان گسترده تری قرار می دهد و قدرت شما را در صنعت شما تثبیت می کند.

2. ساختمان لینک شکسته

لینک سازی شکسته شامل یافتن منابعی در جایگاه شما است که دیگر آنلاین نیستند، نسخه ای از محتوا را دوباره ایجاد کنید، و سپس به هرکسی که به محتوای موجود لینک می دهد بگویید که در عوض به محتوای بازسازی شده شما پیوند دهد.

این تکنیک موثر است زیرا موقعیت برد-برد را ایجاد می کند. صاحب وب سایت می تواند لینک های شکسته را تعمیر کند، که تجربه کاربر را افزایش می دهد و شما یک بک لینک کسب می کنید.

3. تکنیک آسمان خراش

تکنیک آسمان‌خراش، که توسط برایان دین از Backlinko ابداع شده است، شامل یافتن محتوایی در فضای شما می‌شود که قبلاً مورد استقبال قرار گرفته است، آن را بهبود می‌بخشد و سپس با افراد مناسبی که به محتوای شما علاقه مند هستند ارتباط برقرار کنید.

این تکنیک به این دلیل کار می‌کند که شما فقط یک لینک نمی‌خواهید. شما همچنین محتوای ارزشمندی را ارائه می دهید که ارزش پیوند دادن به آن را دارد.

4. شبکه های اجتماعی

در حالی که لینک‌های رسانه‌های اجتماعی معمولاً پیوندهایی «بدون فالو» هستند و مستقیماً بر رتبه‌بندی موتورهای جستجو تأثیر نمی‌گذارند، می‌توانند به افزایش قرار گرفتن در معرض برند کمک کنند، که به‌طور غیرمستقیم می‌تواند به فرصت‌های بک لینک ارگانیک‌تر منجر شود.

با به اشتراک گذاری محتوای خود در پلتفرم های رسانه های اجتماعی و درگیر شدن با مخاطبان خود، می توانید دید محتوای خود را افزایش دهید و شانس لینک شدن به آن را افزایش دهید.

5. گسترش اینفلوئنسر

اگر محتوایی ایجاد کرده‌اید که ارزش اشتراک‌گذاری را داشته باشد، در تماس با تأثیرگذاران در صنعت خود دریغ نکنید. اگر محتوای شما را مفید و مرتبط بدانند، ممکن است در محتوای خود به آن ارجاع دهند و یک بک لینک با کیفیت به شما ارائه دهند و محتوای شما را در معرض دید مخاطبان بیشتری قرار دهند.

6. بک لینک از طریق اینفوگرافیک

اینفوگرافیک ها بسیار قابل اشتراک گذاری هستند و بسیاری از وب سایت ها از آنها برای انتقال اطلاعات پیچیده به روشی جذاب استفاده می کنند. هنگامی که سایر وب سایت ها اینفوگرافیک های شما را به اشتراک می گذارند، احتمالاً به شما به عنوان منبع اصلی پیوند داده می شوند و به شما یک بک لینک می دهند.

7. ایجاد روابط

ایجاد روابط قوی در صنعت شما می تواند به فرصت های طبیعی ایجاد پیوند منجر شود. این می تواند شامل تعامل با جوامع آنلاین، انجمن ها و گروه های اجتماعی مرتبط با صنعت شما باشد. با مشارکت فعال، می‌توانید مخاطبان خود را بهتر بشناسید و فرصت‌هایی برای دریافت بک لینک پیدا کنید.

8. توصیفات

پیشنهاد نوشتن گواهینامه برای محصول یا خدماتی که استفاده کرده اید می تواند راهی ساده برای دریافت بک لینک از یک سایت معتبر باشد. کسب‌وکارها دوست دارند نظرات مشتریان خود را نشان دهند – این یک برد-برد برای هر دو طرف است.

9. سئوی محلی و دایرکتوری ها

برای کسب‌وکارهای محلی، فهرست شدن در فهرست‌های راهنمای آنلاین، مانند Google My Business و Yelp، می‌تواند به بهبود دید در نتایج جستجوی محلی کمک کند و می‌تواند منجر به ایجاد بک لینک از این وب‌سایت‌های معتبر شود.

10. تجزیه و تحلیل رقبا

تجزیه و تحلیل منظم رقبای خود می تواند به شما در کشف فرصت های بک لینک جدید کمک کند. ابزارهای مختلفی برای سئو وجود دارد که به شما امکان می دهد ببینید رقبای شما بک لینک های خود را از کجا دریافت می کنند.

11. ایجاد محتوای لینک دار

آخرین، اما مطمئنا نه کم اهمیت ترین، ایجاد محتوای با کیفیت بالا و ارزش لینک، یکی از بهترین راه ها برای کسب بک لینک است. این می‌تواند پست‌های وبلاگ آموزنده، گزارش‌های تحقیقاتی، مقالات سفید، وبینارها، ویدئوها یا هر نوع محتوای دیگری باشد که افراد مفید می‌دانند و می‌خواهند به آن پیوند دهند.

مقدمه ای بر بک لینک چیست

لینک بیلدینگ چیست.در سال 2023 اهمیت بک لینک ها کمتر شده است اما همچنان تاثیرگذارند.

لینک سازی روش های زیادی دارد که درجه سختی و آسانی آن ها متفاوت است.

اکثر کارشناسان سئو اعتقاد دارند که سخت ترین قسمت کار آن ها ساخت بک لینک است و بسیاری از آن ها بیشتر زمان کاری خود را صرف لینک سازی می کنند.

لینک سازی هدفمند می تواند سایت شما را نسبت به رقبایتان در سطح بالاتری قرار دهد.

حتما بخوانید : راهنمای جامع لینک سازی داخلی

مقدمه بر لینک بیلدینگ

لینک سازی چیست

لینک سازی چیست به فرایندی که طی آن لینک سایت شما در سایر وب سایت ها قرار می گیرد می گویند.

این فرایند باعث افزایش رنک صفحه شما می شود که در نتیجه آن سایت شما در نتایج گوگل رتبه بالاتری را پیدا می کند.بدین نحو که با گذاشتن لینک صفحه خودتان در سایت هایی با قدرت دامنه و قدرت صفحه قوی باعث افزایش DA سایت خود میشوید.

انواع روش های لینک سازی

همان طور که می دانید سئو از دو بخش سئو داخلی سایت و سئو offpage تشکیل شده است و لینک بیلدینگ مربوط به قسمت offsite سئو می باشد.

ما دو نوع روش لینک سازی داریم: لینک های Paid و لینک های Earned (Made) که در ادامه به بررسی این دو می پردازیم و در ابتدا به سراغ لینک های Paid می رویم.

حتما بخوانید : در خصوص شبکه خصوصی لینک سازی بیشتر بدانید.

حتما بخوانید : رپورتاژ آگهی چیست؟

لینک های Paid

لینک های Paid لینک هایی هستند که شما بابت آن ها باید هزینه پرداخت کنید که اکثر سایت ها از این روش استقاده می کنند و خود شامل دو مدل Anchor text و Content Based هستند.

 • anchor text

روش لینک های Anchor text به این صورت است که شما یک عبارت با لینک یک صفحه را می دهید.

کلمه به صفحه لینک زده می شود و می تواند در هزاران صفحه از یک سایت منتشر شود.

در اغلب موارد لینک های Anchor text با موضوع سایت شما مرتبط نیستند.

روش لینک های Content Based به این صورت است که شما یک عبارت را در قالب یک متن لینک می دهید و در اصل شما از آن متن لینک می گیرید.

حتما بخوانید : لینک sponsored چیست؟

فرقی که این روش با روش Anchor text دارد این است که اولا این طور نیست که شما فقط یک عبارت را لینک بدهید بلکه عبارت را در قالب متن لینک می دهید و همچنین موضوع متن مرتبط با موضوع سایت شما است یعنی استفاده از یک کلمه کلیدی خوب در قالب یک متن مرتبط با محتوای سایت شما.

 لینک های Content Based شامل دو مدل owned و linked می شود.

در مدل owned یعنی “مقاله از آن شماست” و شما پول داده اید که سایت های مختلف و پر بازدید آن را در خود قرار دهند و می توانید به هر صفحه ای که تمایل دارید لینک بزنید.

در مدل linked محتوا از شما نیست و فقط با یک عبارت به صفحه شما لینک می شود.

فرض کنید یکی از سایت های صفحه اول گوگل در مطلبی که به موضوع سایت شما مرتبط است ، لینک سایت شما را قرار می دهد و به کاربر می گوید در رابطه با این موضوع به سایت شما مراجعه کند.

linked یکی از بهترین روش های لینک بیلدینگ به شمار می رود و در عین حال یکی از کثیف ترین روش ها هم محسوب می شود!

حتما بخوانید : درباره تفاوت لینک های فالو و نوفالو بیشتر بدانید.

لینک های Earned Made

لینک هایی هستند که ما به خاطر آن هیچ پولی را پرداخت نمی کنیم.

شامل دو روش By site و By social هستند.

 • by site

در مدل by site شما از یک سایت به سایت خودتان لینک می گیرید که البته در بعضی از مواقع این لینک ها طبیعی هستند.

یعنی مثلا بعضی از سایت ها به صورت خود جوش به سایت شما لینک می زنند که البته لازم به ذکر است که این موضوع تا حد زیادی به کیفیت محتوای شما هم بستگی دارد.

مدل by site خود شامل دو روش weblogs & Forums و Shadow Sites Link Farms می شود.

روش اول همان طور که از اسم آن مشخص است ، گرفتن لینک از وبلاگ ها و انجمن ها است.

روش shadow site هم به این صورت است که شما یک وب سایت دیگر درست می کنید و در محتوای آن لینک ها را به سایت خودتان ارجاع می دهید.

حتما بخوانید : درباره لینک ugc چه می دانید.

البته این روش جز سئو کلاه سیاه محسوب می شود و اگر گوگل متوجه این کار شود ، سایت شما را جریمه می کند ، پس به شما توصیه می کنیم از انجام این روش پرهیز کنید.

 • by social

یکی دیگر از مدل های لینک های Earned روش by social است.

یعنی بک لینک هایی که به وسیله شبکه های اجتماعی به دست می آورید که خود شامل For Human و For Robots می شود.

حتما بخوانید : تاثیر لینک سازی داخلی بر سئو

for human شامل اینستاگرام ، آپارات و … می شود و خیلی روش مهمی محسوب می شود ، چون social signal درست می کنند.

یعنی سیگنال هایی که به گوگل اطلاع می دهد که مثلا سایت شما از social ورودی می گیرد.

for robots هم شامل گوگل پلاس ، یوتوب ، لینکدین ، pinterest ( یکی از ابزار های خوب برای گرفتن بک لینک است ) و … می شود.

لازم به ذکر است یکی از روش های کاملا موثر در سئو سایت ، استفاده هدفمند از شبکه های اجتماعی و رپورتاژ آگهی  است.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر شبکه های اجتماعی پیشنهاد می کنیم مقاله تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو را مطالعه کنید.

انواع روش های لینک بیلدینگ

معیارهای الگوریتم های گوگل برای ارزیابی ارتباط و قابل اعتماد بودن بک لینک

 • ارتباط  سایت لینک دهنده
 • ارتباط انکرتکست استفاده شده در پیوند.
 • قدرت کلی دامنه پیوند دهنده.

تعداد بک لینک ها معیار نیست بلکه کیفیت و منابعی که از آنها بک لینک میگیریم حائز اهمیت است.

به علاوه هوش مصنوعی در الگوریتم های گوگل سبب شناسایی و جریمه لینک های بی کیفیت شده و رتبه انها را تنزل میدهد.

حتما بخوانید » تاثیر خوش مصنوعی در بهینه سازی سایت

البته اهمیت بک لینک در سال های اخیر به طور قابل توجهی کاهش یافته است و نقش تعیین کننده در سئو سایت ندارد.

چند نکته درباره استفاده از بک لینک

باید به این نکته توجه کنید که علاوه بر تعداد لینک ها ، کیفیت آن ها هم دارای اهمیت است.

برای این که بتوانید بک لینک سازی را به صورت حرفه ای انجام دهید به نکات زیر توجه کنید :

 • به این نکته توجه کنید که قرار گرفتن لینک سایت شما در محتوای سایت های دیگر تاثیر بیشتری روی سئو سایت شما دارد.
 • برای گرفتن بک لینک ، سایت هایی را انتخاب کنید که رتبه بالاتری از سایت شما دارند و موضوع آن ها مرتبط با موضوع سایت شما است.
 • از گرفتن بک لینک از سایت های مشکوک خودداری کنید.
 • از ایجاد بک لینک اسپم و زیاد خودداری کنید.
 • حتما در روش Anchor text از کلمات کلیدی استفاده کنید.

در آخر به این نکته توجه داشته باشید که همه لینک هایی که به سایت شما وارد می شوند سالم نیستند و ممکن است بعضی از آن ها روی سئو سایت شما تاثیر منفی داشته باشند و از طرف رقبای شما به سایت شما لینک خورده باشند.

سعی کنید آن ها را شناسایی کنید و با استفاده از ابزار Disavow tool نسبت به حذف آن ها اقدام کنید.

هر سایتی با هر محتوایی احتیاج به بک لینک دارد حالا این سایت ممکن است سایت فروشگاهی باشد و یا سایت شرکتی.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه disavow کردن لینک ها پیشنهاد می کنیم مقاله Disavow چیست و چه کاربردی داردرا مطالعه کنید.

نتیجه گیری

سئوی خارج از صفحه، و به ویژه ساخت بک لینک های معتبر، یک جنبه مهم برای بهبود دید وب سایت شما در موتورهای جستجو است. در حالی که به تلاش و صبر زیادی نیاز دارد، مزایای آن ارزش آن را دارد.

به یاد داشته باشید، کلید سئوی خارج از صفحه موثر این است که به جای کمیت، بر کیفیت بک لینک های خود تمرکز کنید. کسب چند لینک از وب سایت های معتبر بسیار مفیدتر از داشتن لینک های متعدد از سایت های با کیفیت پایین است.

همچنین به خاطر داشته باشید که سئو، چه درون صفحه و چه خارج از صفحه، یک بازی طولانی مدت است. ممکن است مدتی طول بکشد تا نتیجه تلاش های خود را ببینید، اما ناامید نشوید. با در نظر گرفتن استراتژی های مناسب و تعهد به ایجاد محتوای با کیفیت و ارزشمند، شانس خود را برای رتبه بالاتر در نتایج جستجو و جذب ترافیک بیشتر به سایت خود افزایش خواهید داد.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

لینک بیلدینگ چیست | بک لینک ساختن چیست | لینک سازی چیست | بک لینک چیست | تاثیر لینک بیلدینگ بر سئو

تیم طراحی سایت اینترنتی و سئو وب داران

سیاوش رستمی

سیاوش رستمی موسس، نویسنده و سئو کار وب داران می باشد. بیشتر از 10 سال در زمینه سئو و طراحی سایت مشغول به کار است. و عاشقانه حرفه اش را دوست دارد.

1 دیدگاه دربارهٔ «لینک بیلدینگ یا بک لینک چیست و تاثیر آن بر سئو سایت»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *