Schema چیست و اسکیما چه کاربردی در سئو دارد؟

Schema ( اسکیما ) چیست و چه کاربردی در سئو دارد؟

شاید خیلی از شما حتی با کلمه schema آشنایی نداشته باشید ولی جالب است که بدانید schema چیست و چه تاثیر گذار روی سئو داخلی است!

البته حق دارید چون در ایران سایت های زیادی از schema استفاده نمی کنند.

ولی شما این اشتباه را نکنید چون همین عامل باعث می شود که استفاده از آن تاثیر زیادی روی سئو سایت شما داشته باشد.

برای اینکه از این روش استفاده کنید ابتدا باید با مفهوم schema و اینکه اصلا schema چیست آشنا شوید.

در این مقاله برای شما خواهیم گفت از:

برای انجام سئو با کارشناسان وب داران برای مشاوره رایگان تماس حاصل نمایید.

با یکی دیگر از مطالب آموزش اصولی سئو در خدمت شما دوستان هستیم تا انتها با ما همراه باشید.

Schema چیست

اسکیما دقیقاً به موتور جستجو اطلاع می دهد که محتوای شما در صفحه وب شما چه چیزی را می خواهد منتقل کند. داده های بدون ساختار را به داده های ساخت یافته تبدیل می کند. افزودن کد Schema به موتور جستجو کمک می‌کند تا بهتر بخزد و رتبه وب‌سایت‌ها را بالا ببرد و در عین حال بهترین عملکردهای سئو را در ذهن داشته باشد.

موتور جستجو دارای الگوریتمی است که به شناسایی محتوا به بهترین شکل کمک می کند. این الگوریتم اطلاعات موجود در صفحه و رابطه بین آنها را درک می کند. سپس ساختاری به محتوا داده می‌شود که پس از آن اسکیما به تصویر در می‌آید.

استفاده از این ساختار با کمک یک قطعه کد به همه چیزهایی که چه کسی، چه چیزی، کجاست، چه زمانی و چگونه است را به موتور جستجو پاسخ می دهد.

ابزارهای متعددی وجود دارد که می تواند به شما در ایجاد کد Schema برای صفحه وب خود کمک کند، بنابراین دانستن کدنویسی ضروری نیست.

بهتر است اینگونه هم برای شما از اسکیما بگوییم که

اسکیما یک زبان نشانه گذاری است که به موتورهای جستجو کمک می کند تا اطلاعات سایت را راحت تر و دقیق تر تجزیه و تحلیل کنند و اطلاعات کامل تری را در اختیار کاربر قرار دهند.

در حقیقت schema به شما کمک می کند که در صفحه نتایج گوگل بهتر دیده شوید.

از آن جا که تشخیص تاریخ و زمان برای موتورهای جستجو کار مشکلی است به همین خاطر نمی توانند تشخیص دهند مطلبی را که جستجو کرده اند مربوط به حوادث گذشته است یا آینده!

یکی از دلایل این امر این است که فرمت تاریخ ها با هم متفاوت است.

یکی از مزایای استفاده از schema هم همین است که به موتورهای جستجو در این زمینه کمک می کند و کار آن ها را راحت تر می کند.

برای مثال اگر شما یک سایت در زمینه کتاب داشته باشید ، با استفاده از استاندارد هایی که در schema.org وجود دارد می توانید دقیقا به گوگل بفهمانید که درباره کتاب صحبت می کنید.

همان طور که می دانید یکی از تاثیر گذارترین عوامل در مبحث سئو سایت لینک بیلدینگ است.

یکی از اهداف راه اندازی schema هم جایگزین کردن آن به جای بک لینک و کاهش تاثیر آن است.

مقدمه بر Schema چیست ؟

Schema.org چیست؟

Schema.org به عنوان همکار تجاری موتورهای جستجو اصلی مثل گوگل ، یاهو و بینگ از سال 2011 فعالیت خود را آغاز کرد.

وظیفه اصلی آن استاندارد سازی زبان نشانه گذاری است.

در اصل دستور العمل هایی که در schema.org آمده است برای اکثر موتورهای جستجو قابل فهم است.

همچنین در schema.org ساختارهای زیادی وجود دارد ولی باید به این نکته دقت کنیم که هر ساختار کاربرد ویژه ای دارد و باید در جای مناسب خود استفاده شود و در غیر این صورت تاثیری روی سئو سایت شما نخواهد داشت.

 اسکیما چه تاثیری بر سئو دارد؟

وقتی از schema استفاده می کنید به موتورهای جستجو کمک می کنید که محتوای صفحه وب و یا سایت شما را راحت تر تشخیص بدهند.

این کار باعث می شود که گوگل راحت تر کلمه کلیدی شما را تشخیص دهد و همین امر موجب می شود در نتایج جستجوی گوگل بهتر دیده شوید.

درست است که schema تاثیری روی رتبه سایت شما ندارد ولی باعث افزایش rich snippets محتوای شما می شود.

شما به وسیله schema می توانید با ایجاد یک سری تغییرات ساده ( مثل قابلیت امتیاز دهی ) ، نسبت به رقبایی که در صفحه نتایج گوگل از شما رتبه بالاتری دارند ، نرخ کلیک بیشتری را کسب کنید.

بر اساس تحقیقات استفاده از schema می تواند نرخ کلیک سایت شما را بین 15 تا 30 درصد افزایش دهد که رقم قابل توجهی به حساب می آید.

از طرفی همان طور که در مقاله انواع متا تگ ها اشاره کردیم یکی از متا تگ هایی که می تواند تاثیر زیادی روی سئو سایت و بالا بردن نرخ کلیک (CTR) سایت شما داشته باشد ، متا تگ های شبکه های اجتماعی هستند که در میان آن ها شبکه های اجتماعی Facebook و Twitter با سیستم های اختصاصی Open Graph و Twitter Cards پیشتاز هستند.

استفاده از زبان نشانه گذاری schema در متا تگ های open graph و twitter cards باعث می شود تاثیر آن ها روی سئو وب سایت شما دو چندان شود.

یکی از مزایای schema این است که به صورت همزمان و مستقل می تواند همراه این دو متا تگ استفاده شود.

Schema چیست

نحوه استفاده از schema

حال که دانستید schema چیست و چه تاثیری بر سئو سایت دارد باید اضافه کردن آن در سایت را یاد بگیرید. برای اینکه موتورهای جستجو از گردش اضافی در اطلاعات صفحه سایت شما پرهیز کنند ، شما باید کد های schema را در HTML قرار دهید.

برای اینکه از schema استفاده کنید باید روی تک تک صفحات سایت خود این نشانه گذاری را به صورت دستی انجام دهید.

اگر شما سایت کوچکی دارید کار آسانی را در پیش دارید ولی اگر سایت بزرگی دارید که صفحات زیادی دارد ، کار سختی به شمار می رود.

البته لازم به ذکر است که در اکثر سیستم های مدیریت محتوا ، اگر صفحات سایت شما از ساختار مناسبی برخوردار باشند می توانید این کار را به صورت یک جا انجام دهید.

البته باید به این نکته دقت کنید که الزامی مبنی بر استفاده از schema در همه صفحات سایت وجود ندارد ولی هرچه بیشتر از این نشانه گذاری استفاده کنید ، موتورهای جستجو درک بهتری نسبت به اطلاعات سایت شما پیدا می کنند.

نکته

سعی کنید از schema برای چند ویژگی خاص استفاده کنید تا گوگل قبل از ساخت rich snippets برای سایت شما ، ریز اطلاعات شما را داشته باشد و از آن استفاده کند.

البته همان طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم در schema.org ساختار های زیادی وجود دارد که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند و باید دقت کنیم که هر کدام را در جای مناسب خود استفاده کنید تا بیشترین تاثیر را روی سایت شما داشته باشد.

برای اینکه بفهمید از نشانه گذاری ها چه اطلاعاتی برداشت می شود ، می توانید از ابزار Structure Data Testing Tool گوگل استفاده کنید.

شما با استفاده schema می توانید اطلاعات تماس و آدرس خود را نشانه گذاری کنید و همچنین با استفاده از place در schema.org می توانید مکان خود را در Geotag به طور دقیق مشخص کنید.

همچنین شما می توانید از schema در رابطه با افراد استفاده کنید ، می توانید مشخصات آن ها را نشانه گذاری کنید ، علاوه بر اطلاعات مهم می توانید اطلاعات جزئی تر را هم نشانه گذاری کنید ، مانند محل تحصیل ، تاریخ و مکان تولد ، افتخارات ، جوایز کسب شده و …. همگی قابلیت نشانه گذاری دارند.

هر کدام از این کارها می تواند تاثیر به سزایی بر روی نرخ کلیک شما در نتایج جستجو داشته باشد.

روش های نشانه گذاری

RDF ، Micro data ، Micro format و JSON-LD از روش های نشانه گذاری هستند که همگی مورد تایید گوگل می باشند اما گوگل در بین این ها Micro data را پیشنهاد می کند.

Mico data از سه تگ itemprop ، itemtype و itemscope تشکیل شده است ، در زیر به یک مثال از Micro data توجه کنید :

<div>

<h1/>ممنوعه<h1>

<span/>کارگردان:امیر پورکیان<span>

<span/>اجتماعی<span>

</div>

در Micro data ، itemtype نشان دهنده موضوع تگ است و همچنین item scope نشان دهنده حوزه آن است.

در اینجا باید از بین نشانه های schema از movie استفاده کنیم ، در ادامه :

<div itemscope itemtype=http://schema.org/movie>

<h1>ممنوعه</h1>

<span>کارگردان:امیر پورکیان</span>

<span>اجتماعی</span>

</div>

حالا باید از تگ itemprop استفاده کنیم که نقش تکمیل کننده را دارد و به درک بهتر موضوع کمک می کند.

در این مثال از سه itemprop استفاده می کنیم ، name که برای نام فیلم است ، director که برای کارگردان فیلم است و genre که برای ژانر فیلم است :

<div itemscope itemtype=http://schema.org/movie>

<h1 itemprop=”name”>ممنوعه</h1>

<span>کارگردان:<span itemprop=”director”>امیر پورکیان</span></span>

<span itemprop=”Genre”>اجتماعی</span>

</div>

برای دیدن کلیه موضوعات می توانید به http://schema.org/docs/full.html مراجعه کنید.

نکته آخر اینکه اگر برای مدیریت سایت خود از وردپرس استفاده می کنید ، می توانید با نصب افزونه schema creator به راحتی از micro data استفاده کنید.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد….

تیم طراحی سایت و سئو وب داران

پرسش و پاسخ متداول

Schema چیست؟

اسکیما دقیقاً به موتور جستجو اطلاع می دهد که محتوای شما در صفحه وب شما چه چیزی را می خواهد منتقل کند.

اسکیما چه تاثیری بر سئو دارد؟

وقتی از schema استفاده می کنید به موتورهای جستجو کمک می کنید که محتوای صفحه وب و یا سایت شما را راحت تر تشخیص بدهند. این کار باعث می شود که گوگل راحت تر کلمه کلیدی شما را تشخیص دهد و همین امر موجب می شود در نتایج جستجوی گوگل بهتر دیده شوید. درست است که schema تاثیری روی رتبه سایت شما ندارد ولی باعث افزایش rich snippets محتوای شما می شود.

چگونه از schema در وردپرس استفاده کنم؟

بیایید نگاهی به نحوه راه اندازی افزونه Schema بیندازیم. آن را به روش معمول با رفتن به Plugins > Add New و جستجوی Schema نصب کنید. روی Install و سپس Activate کلیک کنید. پس از نصب و فعال شدن افزونه، به Schema > Settings بروید تا شروع به اضافه کردن Schema markup به سایت خود کنید.

4.8/5 - (5 امتیاز)

2 دیدگاه دربارهٔ «Schema چیست و اسکیما چه کاربردی در سئو دارد؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.