الگوریتم Freshness گوگل چیست؟

الگوریتم freshness گوگل چیست ؟
4.8/5 - (10 امتیاز)

الگوریتم Freshness گوگل چیست؟
در این مقاله تیم وب داران قصد دارد به صورت جامع ، به معرفی الگوریتم Freshness بپردازد و پس از آن ، نکات مهم و کلیدی بهینه ‌سازی سایت و محتوا را برای این الگوریتم به شما آموزش دهد.
Freshness یا Fresher Results ( نتایج تازه) از نام وبلاگ رسمی جستجوهای داخلی گوگل گرفته شده است.
گاهی اوقات پیش می آید که دوست داریم بدانیم در یک برهه خاص زمانی شرایط در یک مورد خاص چگونه بوده !
مثلا دوست داریم بدانیم در سال 2006 برد پیت با چه دختری در رابطه بوده !!!
یا ” چه‌کسی علاقه دارد که سن دوست‌ دختر جاستین بیبر در سال 2005 را بداند؟ ”
این جمله بهت آور ، دقیقاً صحبتی بود که مدیر سابق بخش جستجو گوگل در سال 2011 و در زمان رونمایی از الگوریتم Freshness عنوان کرد.
این الگوریتم در ابتدای رونمایی باعث ایجاد تغییرات زیادی در نتایج جستجو شد.
طبق آمار، چیزی در حدود 35 درصد سایت‌های رتبه‌دار در نتایج صفحات اول گوگل ، پس از شروع کار Freshness ، در رتبه‌های خود دچار تغییرات شدند و این موضوع بسیاری از وب مستران را به معنای واقعی نگران کرد.

الگوریتم Freshness چگونه کار می کند ؟

الگوریتم Freshness گوگل که با نام تازه ترین نتایج نیز شناخته می شود ، یک الگوریتم برای تغییر رتبه بندی به شمار می رود.
این الگوریتم بر اساس بروز رسانی الگوریتم کافئین ( الگوریتم کافئین گوگل علاوه بر امکان جستجوی زنده به کاربران ، در هر ثانیه صدها هزار صفحه را در فهرست خود بروز رسانی می‌کند ) در سال 2010 عرضه شده است.
اولین بروزرسانی الگوریتم Freshness در ۳ نوامبر ۲۰۱۱ بود که تقریبا ۳۵% از جستجوها از طریق گوگل تحت تاثیر قرار گرفتند که این شوک غیرمنتظره ای به مدیران سایت ها و وب مسترها وارد کرد.
این بروزرسانی مدیران سایت ها را بر آن داشت تا بیشتر بر روی تولید محتوا و بازریابی محتوا تمرکز کنند؛ که امروز بسیار بازار این حوزه داغ و مورد اهمیت است.

چرا الگوریتم Freshness عرضه شد؟

قبل از سال 2017 پیش بینی شده بود میزان محتوای تولید شده در این سال بیشتر از محتوای تولید شده تا 5000 سال قبل است و این رشد تولید محتوا هر روز افزایش پیدا می کند.
گوگل به این فکر افتاد که با توجه به این حجم محتوای به روز و منحصر به فرد باید الگوریتمی شناسایی و معرفی کند که رتبه بندی را بر اساس محتوای تازه انجام دهد.
با توجه به مقاله ReadWrite که در سال 2012 به چاپ رسید، 16 تا 20 درصد جستجوهای انجام گرفته در گوگل مطالب جدید است که تا به حال در نتایج جستجو نشده است.
هدف اصلی این الگوریتم تاکید بیشتر بر اهمیت محتواهای جدید می باشد مانند آخرین اخبار ، حوادث ، سیاست ، افراد مشهور و … .
مخصوصا در مواقعی که فرد پس از جستجو توقع دارد جدید ترین اخبار را در آن مورد به دست آورد.
مثلا هنگامی که فرد در مورد قیمت دلار جستجو می کند توقع دارد که جدید ترین قیمت و نوسانات بازار ارز به آن داده شود نه قیمت های قدیمی که هیچ اعتباری ندارد.

مطلب پیشنهادی: الگوریتم های گوگل

عملکرد الگوریتم Freshness شامل چه مواردی است ؟

رویدادهای اخیر

همانطور که گفته شد ، زمانی که مرحله اجرای یک رویداد می‌رسد ، کاربران جستجو کننده خواستار دستیابی به آخرین اطلاعات موجود هستند.
برای مثال وقتی کاربری موقع انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وقتی کلمه دونالد ترامپ را جستجو می‌کند مایل است به آخرین اطلاعات موجود در مبارزات انتخاباتی دسترسی پیدا کند نه این که داستانی از سرگذشت زندگی این فرد یا اخبار قدیمی.
الگوریتم Freshness با بررسی تمام موضوعات موجود در سطح وب و بررسی دقیق آن به کاربران آخرین اخبار مربوطه را بر اساس موضوعات جستجو شده را ارائه می‌کند.
رویدادهایی با محدوده زمانی مشخص

گوگل تمام سعی خود را دارد تا تمام رویداد های که هر ساله به صورت منظم برگزار می‌شوند را ایندکس کند تا اطلاعاتی را که کاربران مورد نیاز دارند به نمایش بگذارد.
الگوریتم Freshness گوگل رویداد های تکرارشونده را (به عنوان مثال مسابقات لیگ فوتبال یک کشور) را شناسایی می‌کند و مبنای جستجو را بر اساس دریافت آخرین اطلاعات در آن رابطه قرار می‌دهد.
بنابراین اگر شما می‌خواهید نتیجه بازی سال 1390 را دریافت کنید باید در جستجو سال را هم وارد کنید.

آپدیت های متوالی

با توجه به موضوعات بیان‌شده ، سایت هایی که هر روز مطالب جدیدی در سایت قرار می‌دهند می‌توانند امیدوار باشد که گوگل نگاه ویژه‌ای به آن‌ها خواهد داشت.
و با بهبود فاکتور های مربوط به سئو مطالب ، موتور جستجوی گوگل جایگاه مناسبی در نتایج خواهند داشت.

هدف گوگل از انتشار و بروزرسانی الگوریتم Freshness

هدف اصلی کمپانی گوگل از بروز رسانی این الگوریتم ، تاکید بر بروزرسانی سایت با تولید محتوای جدید (غیر کپی) است.
بخصوص محتواهایی که مربوط می شود به اخبار و رویدادهای جدید (بروز – خبر داغ)، اخبار مربوط به افراد مشهود (بازیگران، فوتبالیست، خوانندگان و… در هر صنعت)، اخبار مربوط به سیاست کشور و مسائلی از این دست قبیل.

چطور سایت خود را برای الگوریتم Freshness سئو و بهینه کنیم؟

از توضیحات مقاله تا به اینجا ، مشخص است که الگوریتم Freshness صرفاً بر روی موضوعات Top و خبری تمرکز ندارد و ممکن است انواع محتواهای دیگر را نیز دستخوش تغییرات خود کند.
اما هدف نهایی این الگوریتم هم مانند دیگر الگوریتم‌های گوگل ( الگوریتم مرغ مگس خوار، الگوریتم کبوتر ، الگوریتم پنگوئن و …) ، نمایش محتوای پربار و مفیدتر به کاربر است.
پس دلیل نمی‌شود که اگر محتوای شما سال پیش منتشر شده باشد ، دیگر توانایی رقابت با محتواهای جدید را از دست بدهد.
بنابراین در ادامه به معرفی نکات بهینه سازی محتوای جدید و قدیمی برای الگوریتم تازگی گوگل می‌پردازیم.

محتوا های خود را بروزرسانی کنید

اولین نکته مهم برای بهبود جایگاه محتوا و رقابت با صفحات جدید در دنیای سئو و البته زیر نظر Freshness ، بروزرسانی محتوا است.
شما باید مطمئن شوید که محتوای موجود صفحات سایتتان ، در زمان حال نیز برای کاربر مفید است.
محتوای قدیمی شما در مورد رئیس جمهور ایران ، زمانی مفید است که مطلب موردنیاز کاربر را به او ارائه دهد.
در این حالت می‌توانید مطلب قبلی را در صفحه نگاه داشته و در مورد رئیس جمهور جدید ، توضیحات کاملی را ارائه کنید.
حالا رقابت با شما حتی با استفاده از محتوای جدید هم بسیار سخت می‌شود.
در نظر داشته باشید که منظور از بروزرسانی محتوا ، صرفاً اضافه کردن یک خط متن ، کد ، برچسب و یا یک تصویر نیست.
مثلاً اگر شما مقاله‌ای راجع‌ به آموزش یک نرم‌افزار فتوشاپ نسخه 2018 نوشتید ، پس از انتشار نسخه 2019 این برنامه ، باید مقاله را با توجه به تغییرات نسخه جدید نرم‌افزار به‌روز کنید.
دقت کنید که محتوای خود را نه صرفاً برای گوگل ، بلکه برای کاربر بهینه کنید و مطمئن شوید که حتی کاربر سابق شما پس از مطالعه قسمت جدید مقاله ، نکته جدیدی را یاد می‌گیرد.
وجود فرمت‌های صوتی و ویدیویی که باعث افزایش رضایت کاربران شما شود نیز در قالب به‌روزرسانی محتوا ، نتایج خوبی دارد.
نکته حائز اهمیت این است که به هیچ‌عنوان در به‌ روز رسانی محتوا زیاده روی نکنید!
زیرا که ممکن است به‌روز رسانی‌های بی‌مورد باعث شود که ارتباط متن با کلمه کلیدی موردنظر شما کاهش پیدا کرده و در نهایت باعث کاهش رتبه سایت شما شود.

چه کسی تحت تاثیر الگوریتم Freshness قرار می گیرد؟

می توان گفت که بین ۶ تا ۱۰ درصد از جستجوها تحت تاثیر مستقیم الگوریتم Freshness قرار خواهند گرفت اما در عین حال برخی تغییرات این الگوریتم بر حدود یک سوم تمامی جستجو ها اثر گذاری خواهد داشت.
یکی از جالب ترین جنبه های به روز رسانی Freshness این است که سایت های بیشتری از این بروز رسانی سود می برند با وجود این الگوریتم سایت ها ممکن است سریع تر رنکینگ خود را از دست بدهند و این فرصت برای دیگر سایت ها مهیاست که بتوانند با محتواهای تازه در رتبه بندی ها حضور داشته باشند.
با نگاهی ساده می توان با توجه به معیار های جستجو تعیین نمود که چه کسانی بیشتر از این بروزرسانی ها سود می برند.
گوگل سایت هایی مانند سایت های اخبار ، سایت های پخش زنده ، پورتال های ویدئویی و از این دست سایت ها را برای ارائه به کاربران ترجیح می دهد.
این نوع سایت ها اغلب محتواهای تازه و به روز را به مخاطب ارائه می کنند.

سخن آخر

با توجه به اهمیت الگوریتم Freshness ، توجه به ، بروز رسانی مطالب و نوشته هایتان به طور مداوم امری ضروری در ارتقاء رتبه سایت شماست ، اما با توجه به این نکته که این امر بیش از اندازه ویا طوری صورت نپذیرد که در جهت عکس عمل کند.

ممنون که ما را همراهی می کنید.

کسب و کار خود را متحول کنید

برای درخشیدن شما ، در کنار شما هستیم

تیم طراحی سایت تهران و سئو وب داران همیشه همراه شماست.

شما می توانید به کمک کارشناسان سئو ما در صدر نتایج گوگل قرار بگیرید و کسب و کار خود را متحول کنید.

کارشناسان ما با توجه به تسلط خود در زمینه سئو سایت و طراحی وب سایت و همچنین تسلط کامل روی تکنیک های سئو محلی و همچنین با به کارگیری متدهای روز دنیا در زمینه بهینه سازی می توانند شما را در کلمات کلیدی مختلف در نتایج گوگل بالا بیاورند.

شما می توانید برای اطلاعات بیشتر راجع به هزینه سئو به صفحه ”قیمت سئو ” وب سایت ما مراجعه کنید.

سیاوش رستمی

سیاوش رستمی موسس، نویسنده و سئو کار وب داران می باشد. بیشتر از 10 سال در زمینه سئو و طراحی سایت مشغول به کار است. و عاشقانه حرفه اش را دوست دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *