الگوریتم پنگوئن چیست؟

الگوریتم پنگوئن چیست؟

در این مقاله قصد داریم شما را با الگوریتم پنگوئن گوگل آشنا کنیم و نحوه عملکرد این الگوریتم را در سایت های اینترنتی مورد بررسی قرار دهیم.

مقدمه ای بر الگوریتم پنگوئن :

الگوریتم پنگوئن گوگل از سال 2012 فعالیت خود را آغاز کرد و وظیفه آن مبارزه با سایت هایی بود که برای بالا بردن رتبه سایت خود در نتایج جستجو از روش لینک سازی های غیر طبیعی یا اسپم استفاده می کردند.

قبل از اینکه شرکت گوگل این الگوریتم را معرفی کند ، هر وب مستری که تعداد لینک بیشتری را به سایت خود اختصاص داده بود ، از امتیاز بیشتری برخوردار بود و موتورهای جستجو بیشتر به تعداد لینک ها اهمیت می دادند تا به کیفیت سایت و محتوای آن!

در اصل گوگل در ابتدا الگوریتم پاندا را برای مبارزه با روش های سئو کلاه سیاه و جلوگیری از انتشار محتوای بی کیفیت و بی ارزش معرفی کرد ، ولی این الگوریتم به تنهایی قادر به مبارزه با روش های سئو کلاه سیاه نبود ، به همین خاطر برای تکمیل آن الگوریتم پنگوئن را برای مبارزه با لینک سازی های غیر قانونی و اسپم معرفی کرد.

نحوه عملکرد الگوریتم پنگوئن :

نحوه عملکرد الگوریتم پنگوئن

شیوه کار این الگوریتم به این صورت است که در فواصل زمانی مشخصی در سایت های اینترنتی سرکشی می کند و اگر در آن ها نشانی از لینک سازی های غیر طبیعی یا اسپم مشاهده کند ، سایت های خاطی را جریمه می کند.

این الگوریتم در ابتدا فقط به لینک های دریافتی سایت ها توجه می کرد و به لینک های خروجی آن ها توجهی نداشت ولی در ادامه لینک های خروجی سایت ها و حتی لینک های داخلی آن ها را هم مورد بررسی قرار داد.

الگوریتم پنگوئن علاوه بر وظیفه بررسی سلامت لینک سازی ها ، وظیفه جانبی دیگری را هم بر عهده داشت ، و آن مبارزه با روش ” تکرار کلمه کلیدی ” بود.

در گذشته وب مسترها برای بالا بردن رتبه صفحات سایت خود از این روش بهره می بردند ، به این طریق که کافی بود کلمه کلیدی خود را به تعداد مشخصی در صفحه به کار ببرند ولی بعد از معرفی الگوریتم پنگوئن ، این روش جزو روش های سئو کلاه سیاه به حساب آمد و سایت هایی که بعد از معرفی این الگوریتم ، استفاده از این روش را ادامه دادند ، شامل جریمه گوگل شدند.

آپدیت های الگوریتم پنگوئن گوگل تا به امروز :

آپدیت های الگوریتم پنگوئن تا به امروز

الگوریتم پنگوئن در ابتدا در تاریخ 26 مارس 2012 به طور رسمی معرفی شد و از این تاریخ به بعد تا کنون گوگل آپدیت های مختلفی را برای این الگوریتم معرفی کرده است ، که البته همه آن ها به صورت رسمی اعلام نشده است ، در ابتدا این الگوریتم باعث تغییر در 3 درصد نتایج جستجو شد ، در ادامه به بررسی آپدیت های رسمی الگوریتم پنگوئن که توسط گوگل اعلام شد ، می پردازیم :

  • اکتبر 2012 : در این آپدیت الگوریتم پنگوئن ، شروع به پشتیبانی از زبان های مختلف کرد.
  • مه 2013 : یکی از اصلی ترین آپدیت های الگوریتم پنگوئن در 22 مه 2013 رخ داد به این صورت که این الگوریتم تا قبل از آن فقط در دسته بندی و صفحات اصلی سایت ها به دنبال لینک های اسپم می گشت ولی بعد از این آپدیت تمامی صفحات سایت ها را برای پیدا کردن لینک های اسپم جستجو می کرد به طوری که 2.3 درصد دیگر در نتایج جستجو تغییر ایجاد کرد.
  • اکتبر 2013 : بعد از این آپدیت 1 درصد دیگر هم در نتایج جستجو تغییر ایجاد شد.
  • اکتبر 2014 : در این آپدیت ، گوگل سایت هایی را که اشتباهات خود را جبران کرده بودند مورد بخشش قرار داد و رتبه قبلی آن ها را برگرداند.
  • سپتامبر 2016 : آخرین آپدیت الگوریتم پنگوئن در 23 سپتامبر 2016 رخ داد و در آن گوگل به کم اثر کردن و حذف لینک های اسپم از سایت ها رضایت داد و تا جای ممکن از جریمه سایت ها بابت این موارد خودداری کرد.

علائم جریمه شدن توسط الگوریتم پنگوئن :

علایم جریمه شدن توسط الگوریتم پنگوئن

اگر الگوریتم پنگوئن متوجه شود که شما برای اینکه رتبه سایت خود را افزایش دهید ، از تولید محتوا و لینک سازی های اسپم استفاده می کنید ، سایت شما را برای آن دسته از کلمات کلیدی که در بک لینک استفاده می کنید و روی آن ها متمرکز شده اید ، جریمه می کند.

ممکن است این الگوریتم فقط چند صفحه از سایت شما را جریمه کند ، و بقیه صفحات سایت شما شامل جریمه نشوند ، در اصل الگوریتم پنگوئن بر اساس صفحه جریمه می کند و بیشتر صفحات اصلی سایت ها را مورد هدف قرار می دهد.

میزان جریمه شدن توسط الگوریتم پنگوئن متغیر است.

در زیر به مواردی اشاره می کنیم که اگر برای سایت شما اتفاق افتاد یعنی توسط این الگوریتم جریمه شده اید :

  • افت محسوس رتبه سایت شما برای یک یا چند کلمه کلیدی
  • ممکن است صفحاتی از سایت شما که دارای کلمه کلیدی به خصوصی است ، از ایندکس گوگل خارج شود ، در حالی که بقیه صفحات همچنان ایندکس باشند.
  • در بعضی موارد نحوه جریمه متفاوت است ، به این صورت که ممکن است صفحاتی از سایت شما که قرار نیست در نتایج جستجو نمایش داده شود ، به جای صفحات اصلی سایت و برای کلمات کلیدی سایت شما در لیست نتایج جستجو قرار بگیرد ، برای مثال کاربر کلمه کلیدی سایت شما را جستجو می کند و به جای صفحه اصلی ، صفحه “تماس با ما” نمایش داده می شود.

سخن آخر

یکی از مواردی که تاثیر به سزایی در بهینه سازی وب سایت دارد ، لینک بیلدینگ است.

با توجه به اینکه گوگل سال ها در تلاش است تا بتواند اثر لینک بیلدینگ را کم کند ، اما باز هم این روش یکی از تاثیر گذارترین روش های سئو سایت به حساب می آید.

لینک بیلدینگ روش های زیادی دارد که بعضی از آن ها جزو روش های سئو کلاه سیاه محسوب می شود.

از آن جا که رسالت الگوریتم پنگوئن مبارزه با لینک سازی های غیر قانونی می باشد ، شما باید مراقب باشید هنگام استفاده از روش های لینک بیلدینگ ، شامل جریمه این الگوریتم نشوید.

به شما پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر در زمینه لینک بیلدینگ مقاله “لینک بیلدینگ و تاثیر آن بر سئو” را مطالعه کنید.

همچنین شما باید همیشه مراقب سایت خود باشید چون ممکن است لینک های زیادی در صفحات اسپم برای سایت شما درست شده باشد و حتی ممکن است این لینک ها از طرف رقبای شما برای ضربه زدن به سایت شما در این صفحات قرار گرفته باشد.

شما می توانید از طریق آنالیز سایت خود ، لینک های اسپم را شناسایی کنید و به وسیله ابزار Disavow tools نسبت به حذف آن ها اقدام کنید.

به شما پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر در زمینه disavow کردن لینک ها مقاله “Disavow چیست و چه کاربردی دارد” را مطالعه کنید.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

مقالات مرتبط

1 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.