ریدایرکت 302 چیست؟ چه تفاوتی با 301 دارد؟

ریدایرکت 302 چیست؟
5/5 - (1 امتیاز)

ریدایرکت 302 چیست؟

ریدایرکت 302 یک تغییر مسیر موقت است. که به موتورهای جستجو این را می گوید که یک صفحه وب به طور موقت تغییر کرده و دوباره به حالت قبل باز خواهد گشت. این تغییر مسیر ممکن است زمانی استفاده شود که یک وب‌سایت به دلیل تعمیر و نگهداری یا به‌روزرسانی از کار بیفتد، یا اگر بخشی از محتوا به طور موقت جایگزین شود.

از دیدگاه سئو سایت، درک این نکته ضروری است که ریدایرکت 302 هیچ ارزشی و قدرتی را از صفحه اصلی به صفحه تغییر مسیر منتقل نمی کند.

نقطه مقابل ریدایرکت 301 است که یک تغییر مسیر دائمی می باشد و قدرت کامل را به صفحه دیگر منتقل می‌کند.

چه زمانی از ریدایرکت 302 استفاده کنیم؟

اگرچه تغییر مسیر 302 موقتی است، اما همچنان در جعبه ابزار SEO شما جای دارد. موقعیت هایی که ممکن است از 302 استفاده کنید عبارتند از:

 • نگهداری وب سایت: اگر وب سایت شما نیاز دارد برای مدتی از کار بیفتد، تغییر مسیر 302 می تواند بازدیدکنندگان را به یک صفحه موقت راهنمایی کند که وضعیت را توضیح می دهد.
 • تست A/B: اگر در حال آزمایش نسخه های مختلف یک صفحه وب هستید تا ببینید کدام یک بهتر عمل می کند، ممکن است از تغییر مسیر 302 برای هدایت بخشی از ترافیک به صفحه آزمایشی استفاده کنید.
 • تغییرات فصلی: اگر صفحه ای دارید که بر اساس زمان سال تغییر می کند، مانند صفحه تبلیغاتی یا رویداد، می توان از تغییر مسیر 302 برای راهنمایی موقت بازدیدکنندگان به صفحه مربوطه استفاده کرد.

پیاده سازی تغییر مسیر 302

اجرای ریدایرکت 302 به سرور شما بستگی دارد. برای سرورهای آپاچی، باید فایل htaccess. خود را ویرایش کنید. از طرفی برای سرورهای مایکروسافت می توانید از Internet Services Manager استفاده کنید.

در یک فایل htaccess، تغییر مسیر 302 چیزی شبیه به این است:

“Redirect 302 /oldpage.html /newpage.html”.

به یاد داشته باشید که ‘/oldpage.html’ و ‘/newpage.html’ را با URL های واقعی صفحات خود جایگزین کنید.

تاثیر ریدایرکت 302 بر سئو

redirect 302 -تغییر مسیر 302

استفاده از ریدایرکت 302 می تواند تأثیرات متعددی بر سئوی شما داشته باشد:

 • Link Juice: همانطور که قبلاً ذکر شد، ریدایرکت 302 قدرت پیوند را از صفحه اصلی به صفحه تغییر مسیر منتقل نمی کند. این بدان معنی است که هر ارزش سئو از بک لینک به صفحه اصلی، برای صفحه جدید سودی نخواهد داشت.
 • نمایه سازی:  وقتی یک موتور جستجو یک تغییر مسیر 302 را می بیند، به جای جایگزین کردن آن با صفحه جدید، صفحه اصلی را در فهرست خود نگه می دارد.
 • رتبه بندی کلمات کلیدی: از آنجایی که صفحه اصلی ایندکس می شود و صفحه جدید قدرت پیوند را دریافت نمی کند، ممکن است رتبه بندی کلمات کلیدی شما تحت تاثیر قرار گیرد.

ریدایرکت 302 در مقابل ریدایرکت 301

یک سوال رایج در محافل سئو این است که چه زمانی باید از ریدایرکت 302 در مقابل ریدایرکت 301 استفاده کرد. در اینجا چند تفاوت اصلی وجود دارد:

 • دائمی: تغییر مسیر 301 دائمی است و زمانی استفاده می شود که صفحه به طور دائم به مکان جدید منتقل شده است. یک 302 موقتی است و فقط زمانی باید از آن استفاده کرد که تغییر موقتی باشد.
 • تاثیر سئو: تغییر مسیر 301 تمام پیوندها را به صفحه جدید منتقل می کند و به طور موثر جایگزین صفحه قدیمی در فهرست های موتورهای جستجو می شود. یک 302 قدرت پیوند را عبور نمی دهد و صفحه اصلی را در فهرست موتورهای جستجو نگه می دارد.
 • استفاده: در صورت استفاده نادرست، هر دو تغییر مسیر 301 و 302 می توانند تأثیرات منفی در سئو داشته باشند. همیشه مطمئن شوید که از نوع صحیح تغییر مسیر برای موقعیت استفاده می کنید.

اشتباهات رایج با redirect 302

حتی متخصصان با تجربه سئو نیز می توانند با تغییر مسیر 302 اشتباه کنند. در اینجا برخی از خطاهای رایج وجود دارد:

 • استفاده از 302 در زمانی که 301 مناسب است: این شاید رایج ترین اشتباه باشد. اگر صفحه ای برای همیشه جابجا شده است، از تغییر مسیر 301 استفاده کنید.
 • Redirect Chains: این زمانی است که یک صفحه تغییر مسیر به صفحه تغییر مسیر داده شده دیگری و غیره هدایت می شود. این می تواند موتورهای جستجو را گیج کند و باعث مشکلات سئو شود. همیشه صفحات را مستقیماً به مقصد نهایی خود هدایت کنید.
 • حلقه ها: این زمانی است که یک صفحه به سمت خود هدایت می شود یا یک چرخه تغییر مسیر ایجاد می کند. این می تواند منجر به تجربه کاربری ضعیف شود و به SEO شما آسیب برساند.

رفع مشکلات تغییر مسیر 302

تغییر مسیر یا ریدایرکت 302

اگر از ریدایرکت های 302 به اشتباه استفاده کرده اید یا اگر زنجیره یا حلقه دارید، رفع این مشکلات برای بهبود سئوی خود بسیار مهم است.

 • 1. Redirects خود را بررسی کنید: از یک ابزار SEO برای شناسایی همه تغییر مسیرها در سایت خود استفاده کنید. به دنبال زنجیره‌ها، حلقه‌ها و 302 باشید که باید 301 باشند.
 • 2. استفاده نادرست صحیح: اگر صفحه ای برای همیشه جابه جا شده است، هر تغییر مسیر 302 را به 301 تغییر دهید.
 • 3. از بین بردن زنجیره ها و حلقه ها: اطمینان حاصل کنید که همه تغییر مسیرها مستقیماً به مقصد نهایی خود اشاره می کنند. با شناسایی علت و اصلاح تغییر مسیر، هرگونه حلقه را بشکنید.

نظارت بر تغییر مسیرهای 302 شما

نظارت بر تغییر مسیرهای شما باید بخشی از فعالیت های سئوی منظم شما باشد. مواردی که باید نظارت شود عبارتند از:

 • ترافیک: مراقب ترافیک وب سایت خود باشید. افت ناگهانی می تواند نشان دهنده مشکل در تغییر مسیرهای شما باشد.
 • رتبه بندی: بر رتبه بندی کلمات کلیدی خود نظارت کنید. اگر متوجه افت شدید، ممکن است به دلیل استفاده نادرست از تغییر مسیرها باشد.
 • ایندکس کردن: از ابزاری مانند کنسول جستجوی گوگل استفاده کنید تا ببینید کدام یک از صفحات شما ایندکس شده است. اگر صفحه‌ای که با تغییر مسیر 302 راه‌اندازی کرده‌اید ایندکس می‌شود، می‌تواند نشان دهنده وجود مشکل باشد.

نتیجه گیری

ریدایرکت 302 وقتی به درستی استفاده شود ابزاری قدرتمند است. این به شما امکان می دهد تا به طور موقت ترافیک را از یک صفحه دور کنید و در عین حال ارزش سئو آن را حفظ کنید. با این حال، استفاده نادرست از تغییر مسیرهای 302 می تواند منجر به از دست رفتن ترافیک، افت رتبه و سایر مسائل سئو شود.

به یاد داشته باشید، ریدایرکت 302 یک راه حل موقت است. اگر صفحه ای به طور دائم جابجا شده است، تغییر مسیر 301 انتخاب مناسبی است. همیشه مراقب نحوه و زمان استفاده از ریدایرکت 302 باشید تا از اشتباهات رایج جلوگیری کنید و سئوی وب سایت خود را در بهترین حالت نگه دارید.

درک و اجرای صحیح تغییر مسیرها بخش مهمی از هر استراتژی موثر سئو است. بنابراین، برای درست کردن آن وقت بگذارید، نتایج را زیر نظر بگیرید و در صورت نیاز تنظیم کنید. سئو یک ماراتن است، نه یک سرعت، و هر قدم کوچک، مانند درک نقش ریدایرکت های 302، شما را به خط پایان نزدیکتر می کند.

سیاوش رستمی

سیاوش رستمی موسس، نویسنده و سئو کار وب داران می باشد. بیشتر از 10 سال در زمینه سئو و طراحی سایت مشغول به کار است. و عاشقانه حرفه اش را دوست دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *