نحوه استفاده از گوگل وبمستر

نحوه استفاده از گوگل وبمستر

گوگل وبمستر که در حال حاضر به عنوان Search Console شناخته می شود، نحوه استفاده از گوگل وبمستر یک منبع ضروری برای هر کسب و کار است که می خواهد برای موتورهای جستجو بهینه سازی شود.

از این ابزار جهت سئو سایت استفاده می شود.

Google webmaster tools یا GWT در مورد آنچه Google می بیند اطلاعات متنوعی را ارائه می کند از جمله اینکه کدام صفحات نمایه شده اند، لینکهای ورودی که شما کسب کرده اید و کدام کلمات کلیدی ترافیک را افزایش می دهد.

نحوه استفاده از گوگل وبمستر

قبل از استفاده از GWT، شما باید با گوگل تایید کنید که شما مالک دامنه به وب سایت هستید. گوگل راه های مختلفی برای انجام این کار فراهم می کند و پس از اتمام فرآیند تأیید، شما باید در طول 24-48 ساعت اطلاعات خود را در حساب خود مشاهده کنید.

مرحله 1 : چگونه سایت خود را به GSC اضافه کنید.

ابتدا وارد Google Search Console شده و بر روی Add Property کلیک کنید.

سپس URL صفحه اصلی خود را در قسمت “Domain” کپی و جایگذاری کنید.

در مرحله بعد باید سایت خود را تایید کنید که 7 راه برای آن وجود دارد که در این قسمت 3 راه که بیشتر استفاده می شود را برای شما آورده ایم:

 • فایل HTML : یک فایل HTML منحصر به فرد را در سایت خود آپلود کنید.
 • ضبط CNAME یا TXT : یک رکورد CNAME یا TXT خاص را به تنظیمات دامنه خود اضافه می کنید.
 •  کد HTML : به سادگی یک قطعه کوچک از کد (یک برچسب HTML) را در بخش <head> کد صفحه اصلی خود آپلود کنید.

مرحله 2 : کشور هدف خود را تعیین کنید

گوگل کار بسیار خوبی را انجام می دهد تا بفهمد سایت شما کدام کشور را هدف قرار داده است که برای انجام این کار به داده های زیر توجه می کند:

 • ccTLD شما (به عنوان مثال: co.uk برای سایت های بریتانیا)
 • آدرس درج شده در وب سایت شما
 • مکان سرور شما
 • کشوری که بیشترین بک لینک را از آن دریافت می کنید.
 • زبانی که محتوای شما به آن نوشته شده است.

گفتنی است، هرچه اطلاعات بیشتری بتوانید به گوگل بدهید، بهتر است.

 1. روی پیوند «هدف‌گیری بین‌المللی» (در زیر «ترافیک جستجو») کلیک کنید.
 2. روی برگه “کشور” کلیک کنید.
 3. کادر “Taret users in” را تیک بزنید.
 4. کشور مورد نظر خود را از کادر انتخاب کنید.

مرحله 3 : Google Analytics را با کنسول جستجو پیوند دهید

در سال 2013، گوگل همه جستجوها را به HTTPS تغییر داد که برای امنیت سایت بسیار عالی بود اما برای صاحبان وب سایت زیاد خوب نبود. و به همین ترتیب اطلاعات در مورد کلید واژه ها از Google Analytics ناپدید شد.

ولی

یک راه ساده برای بازگرداندن برخی از اطلاعات آن کلمه کلیدی وجود دارد:
Google Analytics را با حساب Google Search Console خود پیوند دهید .

در اینجا به این صورت است:

Google Analytics خود را باز کنید . سپس روی دکمه “Admin” در پایین منوی سمت چپ کلیک کنید.

روی پیوند “Feature settings” کلیک کنید.

به پایین بروید تا دکمه «Setting up the search console» را ببینید. آن را کلیک کنید!

روی “افزودن” کلیک کنید.

به پایین بروید تا وب سایت خود را پیدا کنید، کادر را علامت بزنید و «ذخیره» را بزنید.

تجزیه و تحلیل و کنسول جستجو اکنون پیوند داده شده اند و اطلاعات زیر را خواهید گرفت:

 • صفحات فرود با داده های نمایش و کلیک
 • داده‌های نمایش، کلیک، CTR و موقعیت براساس کشور
 • اما مهمتر از همه … داده های کلمه کلیدی

مرحله 4 : مشکلات امنیتی را بررسی کنید

در نهایت، بررسی کنید که آیا مشکلات امنیتی دارید که ممکن است به سئو سایت شما آسیب برساند یا خیر.

برای انجام این کار، روی “security issues” کلیک کنید و اطلاعاتی که از طرف گوگل دریافت می کنید را به دقت مشاهده کنید.

مرحله 5 : یک نقشه سایت اضافه کنید

اگر سایت کوچکی دارید، احتمالاً نیازی به ارسال نقشه سایت به گوگل ندارید.

اما برای سایت های بزرگتر (مانند سایت های تجارت الکترونیک با هزاران صفحه) نقشه سایت بسیار مهم و کلیدی می باشد.

این گفت: توصیه می کنم پیش بروید و نقشه سایت را در هر صورت ارسال کنید.

در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

ابتدا باید یک نقشه سایت ایجاد کنید. اگر وردپرس را با افزونه Yoast اجرا می کنید ، باید قبلاً یکی داشته باشید.

اگر هنوز نقشه سایت ندارید، به Yoast بروید. سپس، تنظیمات نقشه‌های سایت XML را روی «روشن» (در زیر «عمومی/ویژگی‌ها») قرار دهید.

روی لینک “مشاهده نقشه سایت XML” کلیک کنید، که شما را به نقشه سایت خود می برد.

اگر از Yoast استفاده نمی کنید؟ به yoursite.com/sitemap.xml بروید. اگر نقشه سایت دارید، معمولاً اینجاست. اگر نه، می توانید یک نقشه سایت بسازید.

ادامه ارسال نقشه سایت به گوگل در GSC بدین شکل است که:

URL نقشه سایت خود را بگیرید. سپس، دکمه “Sitemaps” را بزنید.

URL خود را قرار دهید و روی “ارسال” کلیک کنید.

 

چگونه با کنسول جستجوی گوگل سئوی خود را ارتقا دهیم؟

داشبورد Dashboard

داشبورد به شما یک نگاه فوری به برخی از مهمترین اطلاعات مربوط به سایت شما می دهد. هر بخش حاوی اطلاعات متفاوتی است که می تواند به شما کمک کند.

پیام های وب Website messages

این قسمتی است که Google با مدیر وب ارتباط برقرار می کند. همه پیام ها بد نیستند، اما اغلب آنها روی موضوعاتی که نیاز به توجه دارند تمرکز می کنند. آنها ممکن است به شما بگویند که وب سایت شما با نرم افزارهای مخرب آلوده شده است یا اینکه سیستم مدیریت محتوا (CMS) شما باید به روزرسانی شود تا وب سایت شما را از آسیب های امنیتی شناخته شده محافظت کند.

تنظیمات Settings

هنگامیکه روی نماد چرخ دنده کلیک میکنید، GWT گزینه های سفارشی سازی چندگانه را ارائه می دهد. تنظیمات ابزار وب مستر به شما امکان می دهد تا هشدار را به صندوق ورودی خود تحویل دهید و تنظیمات سایت به شما اجازه می دهد با گوگل درباره اهداف بازاریابی خود ارتباط برقرار کنید. به عنوان مثال، شما می توانید منطقه هدف جغرافیایی که می خواهید برای رسیدن به آن تعیین کنید.

تغییر آدرس Change of addres

این جایی است که می توانید به گوگل اطلاع دهید که وب سایت شما به یک دامنه جدید مهاجرت می کند. این مرحله را فقط بعد از اینکه سایت جدید را راه اندازی کردید و صفحات قدیمی را به جدید با 301 تگ هدایت کنید کاربرد دارد.

Users & site owners

به عنوان مدیر سایت، شما می توانید گزینه اضافه کردن کاربران به حساب و مشخص کردن اختیارات خود را در آن داشته باشید. صاحبان مجوز دسترسی به همه چیز در سایت و ایجاد تغییرات احتمالی دارند. کاربران با مجوز “کامل” می توانند وظایف مشابه با مالک را به جز افزودن کاربران جدید، پیوند حساب گوگل آنالیتیکس  و اطلاع رسانی به گوگل در مورد تغییر آدرس را انجام دهند. کاربران با دسترسی محدود شده میتوانند داده ها را ببینند، اما از بسیاری از اقدامات، جمله ارسال نقشه ها و URLهای سایت ممنوع هستند.

(ادامه مطلب نحوه استفاده از گوگل وبمستر)

 Search queries

بخش نمایش های جستجو به شما کمک می کند تا ترافیک وب سایت و کلمات کلیدی خود را درک کنید. در حالی که Google Analytics اطلاعات سطحی در مورد متریک و منابع ترافیک را ارائه می دهد، GWT با نشان دادن پتانسیل واقعی ترافیک وب سایت شما با نشان دادن تعداد برداشت ها و رتبه بندی های وب سایت شما به دست می آید.

ممکن است در مورد کلمات کلیدی “لوازم جانبی دوچرخه” تعداد زیادی از برداشت ها (به عنوان ظاهر در نتایج جستجو) تعریف شده باشد، اما شما چند کلیک را بیشتر دریافت نمی کنید، زیرا به اندازه کافی رتبه بندی نمی شود. این ویژگی به شما مناطقی را نشان می دهد که شما می توانید تلاش های SEO خود را متمرکز کرده و رشد دهید.

جستجوی نمایش ها 5 عامل مختلف را برای شما در نظر گرفته است:

پرس و جو Query

این به شما می گوید که کلمات کلیدی وب سایت شما  رتبه بندی شده است. پرس و جو یک اندازه گیری سریع است که به شما می گوید که تلاش های SEO خود را برای کلمات کلیدی خاص انجام دهید (آموزش سئو) . مهم است که تمایز بین رتبه بندی و ترافیک را بیاموزید. وبسایت شما ممکن است در نتایج جستجو نشان داده شود، اما ممکن است هنوز ترافیک ایجاد نشود. بخش پرسش و پاسخ به شما نشان می دهد که در آن پتانسیل رشد وجود داردیا نه.
 Impressions 

شما می توانید ببینید که چه تعداد افراد در بخش های مختلف وب سایت شما را در نتایج جستجو مشاهده میکنند، صرف نظر از اینکه آیا بر روی لینک شما کلیک می کنند یا خیر.
کلیک ها clicks – این به شما می گوید که تعداد بازدید کنندگان محتوای شما را در نتایج جستجو مشاهده کرده و روی آن کلیک کرده اند.
نرخ کلیک کردن CTR

نرخ کلیک کردن یک متریک است که به شما نسبت کلیک ها و برآوردها را می گوید. اگر CTR شما کم باشد، ممکن است وقت آن رسیده که به جستجوگرهای صفحه خود بازگردید و توصیفات بهتر در عناوین و متادیتاهای صفحه خود را بنویسید.
 Average position 

شما می توانید ببینید که چگونه وب سایت شما در رتبه بندی برای هر کلمه کلیدی است.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص سئو سایت می توانید، به برگه بهینه سازی سایت مراجعه نمایید.

مشاهده داده ها با تغییر Viewing data ‘with change’

بخش جستجوی نمایش ها یک ویژگی “با تغییر” را ارائه می دهد که به شما امکان می دهد تا ببینید که چگونه معیارهای سایت در طول زمان تغییر کرده است. اگر اخیرا تنظیمات خود را در استراتژی SEO انجام داده باشید، مشاهده داده ها با «تغییر» می تواند نشان دهد که آیا آمار شما در جهت مثبت حرکت می کند یا خیر.

کدام صفحات برای کلمات کلیدی خاص رتبه بندی می شوند.

پرس و جو Query

بخش پرس و جو جستجو نیز به شما اجازه می دهد تا بر روی کلیدواژه های خود که بر اساس رتبه بندی وب سایت شما هستند کلیک کنید، که می توانید ببینید کدام صفحات برای این شرایط رتبه بندی می شود.

این نه تنها پیشرفت رتبه بندی جستجوگرها را تایید می کند، بلکه می تواند استراتژی بازاریابی محتوا را نیز اطلاع دهد. هنگامی که شما می دانید کدام صفحات بیشترین میزان ترافیک را دریافت می کنند، شما فرض های خوبی در مورد آنچه که مصرف کنندگان به دنبال آن هستند و چه چیزی آنها را به مشتریان تبدیل می کنند دارید.

صفحات بالا Top Page

با نگاه کردن به «صفحات بالا»، می توانید صفحات سایت خود را که بیشترین بازدید و کلیک را دریافت می کنند، کشف کنید. این امر می تواند بسیار مفید برای ماندن در ذهنیت مصرف کننده باشد. گاهی اوقات آنها به مناطق مورد انتظار علاقه مند می شوند و به شما سرنخ هایی را می دهند که ممکن است شما برای بهینه سازی صفحات اشتباه، تمرکز داشته باشید.

(پایان مطلب نحوه استفاده از گوگل وبمستر)

پرسش و پاسخ متداول

گوگل وبمستر چگونه کار می کند؟

Google Webmaster tools مجموعه ای از ابزارهای بهینه سازی موتور جستجو (SEO) گوگل است که به شما کمک می کند سایت خود را در نتایج جستجوی گوگل مدیریت کنید . اکنون دسته بندی شده و تحت کنسول جستجوی گوگل قرار دارند، داده هایی را که سایت شما برای رتبه بندی بالاتر در جستجو نیاز دارد در اختیار شما قرار می دهد.

چگونه گوگل وبمستر را راه اندازی کنم؟

برای راه‌اندازی Webmaster Tools ، از http://www.google.com/webmasters/tools دیدن کنید و با حساب Google خود وارد شوید . ترجیحاً همان حسابی باشد که برای گوگل آنالیتیکس استفاده می‌کنید روی «افزودن سایت» کلیک نمائید و آدرس سایت خود را وارد کنید در مرحله بعد، باید بررسی کنید که سایت متعلق به شماست.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.