نحوه استفاده از گوگل وبمستر

نحوه استفاده از گوگل وبمستر

گوگل وبمستر که در حال حاضر به عنوان Search Console شناخته می شود، نحوه استفاده از گوگل وبمستر یک منبع ضروری برای هر کسب و کار است که می خواهد برای موتورهای جستجو بهینه سازی شود.

از این ابزار جهت سئو سایت استفاده می شود.

Google webmaster tools یا GWT بینش را در مورد آنچه Google می بیند فراهم می کند و اطلاعات متنوعی را ارائه می دهد از جمله اینکه کدام صفحات نمایه شده اند، لینکهای ورودی که شما کسب کرده اید و کدام کلمات کلیدی ترافیک را افزایش می دهد.
قبل از استفاده از GWT، شما باید با گوگل تایید کنید که شما مالک دامنه به وب سایت هستید. گوگل راه های مختلفی برای انجام این کار فراهم می کند و پس از اتمام فرآیند تأیید، شما باید در طول 24-48 ساعت اطلاعات خود را در حساب خود مشاهده کنید.

نحوه استفاده از گوگل وبمستر

داشبورد Dashboard
داشبورد به شما یک نگاه فوری به برخی از مهمترین اطلاعات مربوط به سایت شما می دهد. هر بخش حاوی اطلاعات متفاوتی است که می تواند به شما کمک کند.

پیام های وب Website messages – این ناحیه است که Google با مدیر وب ارتباط برقرار می کند. همه پیام ها بد نیستند، اما اغلب آنها روی موضوعاتی که نیاز به توجه دارند تمرکز می کنند. آنها ممکن است به شما بگویند که وب سایت شما با نرم افزارهای مخرب آلوده شده است یا اینکه سیستم مدیریت محتوا (CMS) شما باید به روزرسانی شود تا وب سایت شما را از آسیب های امنیتی شناخته شده محافظت کند.

تنظیمات Settings – هنگامیکه روی نماد چرخ دنده کلیک میکنید، GWT گزینه های سفارشی سازی چندگانه را ارائه می دهد. تنظیمات ابزار وب مستر به شما امکان می دهد تا هشدار را به صندوق ورودی خود تحویل دهید و تنظیمات سایت به شما اجازه می دهد با گوگل درباره اهداف بازاریابی خود ارتباط برقرار کنید. به عنوان مثال، شما می توانید منطقه هدف جغرافیایی که می خواهید برای رسیدن به آن تعیین کنید.

تغییر آدرس Change of addres – این جایی است که می توانید به گوگل اطلاع دهید که وب سایت شما به یک دامنه جدید مهاجرت می کند. این مرحله را فقط بعد از اینکه سایت جدید را راه اندازی کردید و صفحات قدیمی را به جدید با 301 تگ هدایت کنید کاربرد دارد.
کاربران و صاحبان سایت Users & site owners – به عنوان مدیر سایت، شما می توانید گزینه اضافه کردن کاربران به حساب و مشخص کردن اختیارات خود را در آن داشته باشید. صاحبان مجوز دسترسی به همه چیز در سایت و ایجاد تغییرات احتمالی دارند. کاربران با مجوز “کامل” می توانند وظایف مشابه با مالک را به جز افزودن کاربران جدید، پیوند حساب گوگل آنالیتیکس  و اطلاع رسانی به گوگل در مورد تغییر آدرس را انجام دهند. کاربران با دسترسی محدود شده میتوانند داده ها را ببینند، اما از بسیاری از اقدامات، جمله ارسال نقشه ها و URLهای سایت ممنوع هستند.

(ادامه مطلب نحوه استفاده از گوگل وبمستر)

جستجوی نمایش ها Search queries

بخش نمایش های جستجو به شما کمک می کند تا ترافیک وب سایت و کلمات کلیدی خود را درک کنید. در حالی که Google Analytics اطلاعات سطحی در مورد متریک و منابع ترافیک را ارائه می دهد، GWT با نشان دادن پتانسیل واقعی ترافیک وب سایت شما با نشان دادن تعداد برداشت ها و رتبه بندی های وب سایت شما به دست می آید. ممکن است در مورد کلمات کلیدی “لوازم جانبی دوچرخه” تعداد زیادی از برداشت ها (به عنوان ظاهر در نتایج جستجو) تعریف شده باشد، اما شما چند کلیک را بیشتر دریافت نمی کنید، زیرا به اندازه کافی رتبه بندی نمی شود. این ویژگی به شما مناطقی را نشان می دهد که شما می توانید تلاش های SEO خود را متمرکز کرده و رشد دهید. SEO چیست؟

جستجوی نمایش ها 5 عامل مختلف را برای شما در نظر گرفته است:

پرس و جو Query – این به شما می گوید که کلمات کلیدی وب سایت شما  رتبه بندی شده است. پرس و جو یک اندازه گیری سریع است که به شما می گوید که تلاش های SEO خود را برای کلمات کلیدی خاص انجام دهید (آموزش سئو) . مهم است که تمایز بین رتبه بندی و ترافیک را بیاموزید. وبسایت شما ممکن است در نتایج جستجو نشان داده شود، اما ممکن است هنوز ترافیک ایجاد نشود. بخش پرسش و پاسخ به شما نشان می دهد که در آن پتانسیل رشد وجود داردیا نه.
افسانه ها Impressions – شما می توانید ببینید که چه تعداد افراد در بخش های مختلف وب سایت شما را در نتایج جستجو مشاهده میکنند، صرف نظر از اینکه آیا بر روی لینک شما کلیک می کنند یا خیر.
کلیک ها clicks – این به شما می گوید که تعداد بازدید کنندگان محتوای شما را در نتایج جستجو مشاهده کرده و روی آن کلیک کرده اند.
نرخ کلیک کردن CTR – نرخ کلیک کردن یک متریک است که به شما نسبت کلیک ها و برآوردها را می گوید. اگر CTR شما کم باشد، ممکن است وقت آن رسیده که به جستجوگرهای صفحه خود بازگردید و توصیفات بهتر در عناوین و متادیتاهای صفحه خود را بنویسید.
موقعیت متوسط Average position – شما می توانید ببینید که چگونه وب سایت شما در رتبه بندی برای هر کلمه کلیدی است.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص سئو سایت می توانید، به برگه بهینه سازی سایت مراجعه نمایید.

مشاهده داده ها با تغییر Viewing data ‘with change’

بخش جستجوی نمایش ها یک ویژگی “با تغییر” را ارائه می دهد که به شما امکان می دهد تا ببینید که چگونه معیارهای سایت در طول زمان تغییر کرده است. اگر اخیرا تنظیمات خود را در استراتژی SEO انجام داده باشید، مشاهده داده ها با «تغییر» می تواند نشان دهد که آیا آمار شما در جهت مثبت حرکت می کند یا خیر.

کدام صفحات برای کلمات کلیدی خاص رتبه بندی می شوند.

بخش پرس و جو جستجو نیز به شما اجازه می دهد تا بر روی کلیدواژه های خود که بر اساس رتبه بندی وب سایت شما هستند کلیک کنید، که می توانید ببینید کدام صفحات برای این شرایط رتبه بندی می شود. این نه تنها پیشرفت رتبه بندی جستجوگرها را تایید می کند، بلکه می تواند استراتژی بازاریابی محتوا را نیز اطلاع دهد. هنگامی که شما می دانید کدام صفحات بیشترین میزان ترافیک را دریافت می کنند، شما فرض های خوبی در مورد آنچه که مصرف کنندگان به دنبال آن هستند و چه چیزی آنها را به مشتریان تبدیل می کنند دارید.

صفحات بالا Top Page

با نگاه کردن به «صفحات بالا»، می توانید صفحات سایت خود را که بیشترین بازدید و کلیک را دریافت می کنند، کشف کنید. این امر می تواند بسیار مفید برای ماندن در ذهنیت مصرف کننده باشد. گاهی اوقات آنها به مناطق مورد انتظار علاقه مند می شوند و به شما سرنخ هایی را می دهند که ممکن است شما برای بهینه سازی صفحات اشتباه، تمرکز داشته باشید.

(پایان مطلب نحوه استفاده از گوگل وبمستر)

 

4.8/5 - (6 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.