جستجوی صوتی گوگل چیست و چگونه می توانیم از آن استفاده کنیم؟

جستجوی صوتی چیست؟

جستجوی صوتی گوگل در سال 2011 با راه اندازی سری 4 آیفون وارد جریان جستجو گردید و در سال 2015 تعداد زیادی از رقبا وارد بازار جستجوی صوتی شدند. مطمعنا شما هم می دانید که رشد بازار صدا به فرصت هایی برای برند شما تبدیل شده است تا با کاربران بیشتر ارتباط برقرار کنید. پس بهتر است قبل از اینکه بدانیم چطور از آن استفاده کنیم و دلیل اهمیت آن چیست در ابتدا تعریف کاملی از جستجوی صوتی گوگل چیست داشته باشیم.

این مقاله یک راهنمای کلی با سرفصل های زیر می باشد:

جستجوی صوتی گوگل چیست؟

جستجوی صوتی به افراد اجازه می دهد به جای اینکه متن را برای جستجو وارد کنند ، اطلاعات را از طریق صحبت کردن درخواست نمایند. این رابط کاربری محبوب می تواند با جایگزین کردن پرس و جوهای وارد شده در صفحه کلید، در زمان صرفه جویی کند. بیایید نگاهی به آمار جستجوی صوتی گوگل بیندازیم تا بهتر متوجه شویم که چقدر در کسب و کارمان می تواند ضروری باشد.

در حال حاضر 41 درصد از بزرگسالان و 55 درصد از نوجوانان روزانه از جستجوی صوتی گوگل استفاده می کنند. همچنین 20 درصد از تمام پرس و جوهای تلفن همراه گوگل جستجوهای صوتی هستند. اما 25 درصد از جستجوهای در ویندوزهای 10 ، صوتی می باشد و جستجوی صوتی تنها به موبایل مربوط نمی شود.

هیچ پیش بینی برای آمار جستجوهای صوتی در آینده نمی توان داد ولی باتوجه به افزایش آن در حال حاضر و رشد 35 درصدی جستججوهای صوتی از ابتدا می توان آینده آن را تصور کرد. و همانطور که به زودی خواهید دید، این روند بر نحوه بهینه سازی محتوا برای سئو تاثیر می گذارد.

سئو در جستجوی صوتی چگونه است؟

سئو در جستجوی صوتی چگونه است

همانطور که مشخص است جستجوی صوتی با جستجوی متنی بسیار متفاوت است و نحوه جستجو تغییر می کند. محتوای ما باید به افراد پاسخ مستقیم بدهد پس در این قسمت 3 نکته کلیدی را در مورد جستجوی صوتی برای شما آورده ایم:

1 –  در جستجوی صوتی لحن تغییر می کند.

جستجوی صوتی به دو روش مهم انجام می شود:

  • جستجوها در صوت طولانی تر هستند.
  • جستجوها بیشتر محاوره ای می باشند.

نیازی به گفتن نیست که این تاثیر زیادی بر نحوه انجام تحقیقات کلمات کلیدی و سئوی درون صفحه ای دارد.

2 – مکان در جستجوی صوتی تغییر می کند.

از آنجایی که جستجوی صوتی بسیار راحتر از جستجوی متنی است در مکان های بیشتری هم از آن استفاده می شود. همچنین جستجوهای صوتی در مورد کلمه کلیدی شما در مکان هایی انجام می شود که شما انتظار آن را ندارید.

یک تحقیق نشان داده است که مردم به طور قابل توجهی از جستجوهای صوتی در مکانهای عمومی مثل رستوران ، باشگاه و غیره استفاده می کنند.

3 – صدا نحوه دریافت نتایج جستجو را تغییر می دهد.

گوگل دیگر یک موتورجستجو نیست این به به چه معناست!

باتوجه به اینکه گوگل به جستجوهای ارگانیک توجه زیادی می کند و به آنها رتبه می دهد به یک موتور پاسخگو تبدیل گردیده است. امروزه دیگر نیازی به غربال چندین سایت برای بدست آوردن سوال خود نیست، در بیشتر موارد جواب سوال خود را در نتایج جستجو خواهید دید.

در گذشته، چیزی مانند «کالری سیب» را جستجو می‌کردید و مجبور می‌شدید 10 نتیجه مختلف را غربال کنید، اما با جستجوی صوتی، می توانید پاسخ خود را در عرض چند ثانیه دریافت نمائید. در واقع وقتی شما بعد از جستجوی صوتی با 10 لینک آبی برخورد کردید، گوگل بهترین لینک ها را به شما نشان داده است.

 

نحوه استفاده از کلمات کلیدی در جستجوی صوتی گوگل

با توجه به نکاتی که در بالا گفته شد این را درک کردید که اگر می خواهید برای جستجوی صوتی سایت خود را بهینه کنید کمی متفاوت می باشد. در این قسمت 3 استراتژی اصلی را برای شما آورده ایم تا برای یافتن کلمات کلیدی جستجوی صوتی از آنها استفاده کنید.

1 –  کلمات کلیدی زبان محاوره را پیدا کنید.

همانطور که گفتیم جستجوهای صوتی محاوره ای تر از جستجوهای متنی هستند و کلمات کلیدی محاوره کم کم جایگزین کلمات کتابی می شوند. زمانی که کلمات کلیدی خود را مورد ارزیابی قرار می دهید به این نکته هم توجه داشته باشید که شما باید کلمات کلیدی خود را از نظر محاوره ای بودن هم بررسی کنید.

نکته : اگر از کلمات کلیدی نوشتاری استفاده می کنید این را بدانید که در سالهای آینده افراد کمتری آنها را جستجو می کنند.

2 – از کلمات کلیدی طولانی اجتناب نکنید.

انتخاب کلمه کلیدی طولانی در جستجوی صوتی

همه کسانی که به دنبال بهینه سازی سایت خود برای برخی از کلمات کلیدی هستند اصولا کلمات کلیدی کوتاه را انتخاب می کنند زیرا افراد کمتری در جستجوی متنی از کلمات کلیدی طولانی استفاده می نمایند.

اما بالعکس

در جستجوی صوتی مردم بیشتر از کلمات کلیدی طولانی استفاده می کنند، پس از بهینه سازی برای بیش از 5 کلمه نترسید و انجام دهید. در واقع بهتر است اینگونه بگوییم که کلمات کلیدی طولانی را در محتوای خود بپاشید نه اینکه بعنوان کلمه کلیدی اصلی شما باشد.

3 – کلید واژه های سوال را فراموش نکنید.

به لطف جستجوی صوتی کلمات کلیدی سوال 61 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است. در سالهای قبل مطمعنا وقتی در مورد سئو اطلاعاتی را می خواستید یک کلمه سئو را جستجو می کردید ولی به لطف جستجوی صوتی این اتفاق منسوخ شده و سوال خود را به طور کامل از گوگل می پرسید.

ولی نیازی نیست که تنها برای سوال های متداول بهینه سازی کنید بهتر است در محتوای خود سوالهای متداول که بیشتر مردم می پرسند را بگنجانید.

این نکته را در همینجا برایتان بگوییم که پاسخ سوالهای شما باید کوتاه و در حد 30 کلمه باشد.

 

نکات و استراتژی های پیشرفته بهینه سازی برای جستجوی صوتی

  • سطح مطالب شما برای پایه نهم مناسب باشد.
  • سرعت سایت خود را بهبود دهید.
  • قدرت دامنه خود را تقویت کنید.
  • محتوای طولانی تر = ترافیک جستجوی صوتی بیشتر
  • محتوای خود را برای جستجوهای محله های نزدیک بهینه کنید.
  • ویدئوها را فراموش نکنید.

 

چگونه جستجوی صوتی گوگل را فعال کنیم

فعال کردن جستجوی صوتی

فعال کردن جستجوی صوتی در دسکتاپ ، موبایل آیفون و اندروید متفاوت است که در این قسمت هرکدام را به صورت جداگانه برای شما گفته ایم.

فعال کردن جستجوی صوتی در آیفون

مرحله اول :در iPhone یا iPad، برنامه Google  را باز کنید؛

مرحله دوم : در گوشه بالا، روی   Settings ضربه بزنید بعد   Voice and Assistant صدا و دستیار انتخاب کنید.

مرحله سوم :از اینجا می‌توانید تنظیماتی را مثل زبان و اینکه می‌خواهید با گفتن «OK Google» جستجوی گفتاری شروع شود یا نه، تغییر دهید.

فعال کردن جستجوی صوتی در اندروید

مرحله ۱. اول از همه ، به فروشگاه Google Play بروید و مرورگر وب Chrome را به روز کنید .

مرحله ۲. پس از اتمام ، مرورگر وب را باز کنید و “Chrome: // flags” را تایپ کنید.

مرحله ۳. در جعبه جستجو ، “Omnibox Assistant Voice Search” را تایپ کنید.

مرحله ۴. اکنون گزینه “Omnibox Assistant Voice Search” را از منوی کشویی فعال کنید. حتماً گزینه “Enabled (Colorful mic)” را انتخاب کنید.

مرحله ۵. پس از فعال شدن ، روی دکمه ” Relaunch” ضربه بزنید تا مرورگر دوباره راه اندازی شود.

مرحله ۶. پس از راه اندازی مجدد ، یک صفحه برگه جدید را باز کنید ، و گزینه جدید جستجوی صوتی توسط Assitant را مشاهده خواهید کرد . با ضربه زدن روی نماد میکروفن ، شما را به سمت دستیار Google می کشاند.

فعال کردن جستجوی صوتی در دسکتاپ

مرحله اول: در صفحه مرورگر کروم، از طریق منوی بالا، وارد صفحه Settings شوید. می‌توانید عبارت chrome://settings را نیز در آدرس‌بار وارد نمایید.

مرحله دوم: به پایین صفحه بروید و روی Show advanced settings… کلیک کنید

مرحله سوم: در بخش Privacy، گزینه Enable “Ok Google” to start a voice search را فعال کنید.

مرحله چهارم: حال صفحه Settings را ببندید؛ یک تب جدید باز کرده، میکروفون را بدست بگیرید و بگویید. OK Google!

 

جستجوی صوتی بسیار مهم است و دو دلیل برای آن وجود دارد تا با تصمیم جدی تر شروع به بهینه سازی برای جستجوی صوتی کنید.

دلیل اول جستجوی صوتی 3.7 برابر سریعتر از تایپ کردن است و این یک دلیل قانع کننده برای استفاده بیشتر از جستجوهای صوتی می باشد.

صوت برای جستجوهای موبایل بسیار عالی است و امروزه هم که بیشتر جستجوگران گوگل از طریق موبایل می باشند.

پس جستجوی صوتی یک هیاهو و جنجال نیست که امروز بیاید و فردا برود، یک روند قانونی و ثابت شده است و در حال حاضر بر روی سئو سایت تاثیر می گذارد.

پرسش و پاسخ متداول 

جستجوی صوتی گوگل چیست؟

جستجوی صوتی که یک جستجوی فعال صوتی هم نام دارد، به افراد اجازه می دهد به جای اینکه متن را برای جستجو وارد کنند ، اطلاعات را از طریق صحبت کردن درخواست نمایند.

چگونه جستجوی صوتی را در اندروید فعال کنیم؟

1. Chrome را باز کنید 2. Omnibox Assistant Voice Search را جستجو کنید 3. Enabled (Colorful mic) را فعال کنید. 4. و در آخر دکمه ” Relaunch” بزنید.

چگونه جستجوی صوتی را در آیفون فعال کنیم؟

مرحله اول :در iPhone یا iPad، برنامه Google را باز کنید؛ مرحله دوم : در گوشه بالا، روی Settings ضربه بزنید بعد Voice and Assistant صدا و دستیار انتخاب کنید. مرحله سوم :از اینجا می‌توانید تنظیماتی را مثل زبان و اینکه می‌خواهید با گفتن «OK Google» جستجوی گفتاری شروع شود یا نه، تغییر دهید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.